sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Virtuální realita na ISS

Astronaut s brýlemi HoloLens zdroj: NASA + Microsoft

Brýle HoloLens, umožňují dosud nevídanou interakci reality a počítačového světa a bavíme se nejen o jeho pouhém zobrazení, ale i ovládání veškerého dění svými gesty. Psali jsme tu o nich docela nedávno v souvislosti s tím, jak dokáží usnadnit vědcům kooperaci výzkumu na Marsu a na dalších tělesech. V neděli 28. června v 16:21 našeho času, jak jste se mohli dozvědět v předchozím článku, se na palubě zásobovací lodi Dragon vydají na Mezinárodní kosmickou stanici. O tom, v čem všem by mohly kosmonautům být nápomocny, si prozradíme nyní.

Program Sidekick má za úkol přinést do života kosmonautů na ISS nové komerční technologie, které by jim měly pomoci zvládat lépe jejich úkoly během dlouhodobých misí. Pomoc virtuálních brýlí by měla snížit nároky na určité části výcviku a zvýšit efektivitu vykonávaných činností.

V zásadě se jedná o dva hlavní režimy:

– Při Remote Expert Mode (mód vzdáleného experta) vidí pozemní operátor pomocí programu Skype přesně to, co vidí i kosmonaut na stanici. Místo písemných nebo slovních pokynů může operátor poměrně snadno využít kreslení poznámek, označení předmětů a podobných vodítek, díky kterým kosmonaut lépe zvládne úkol a celkově se eliminuje i množství různých nedorozumění. Oč snazší bude například pokyn k otočení třetího ventilu zprava o 90°. S HoloLens stačí ke správnému ventilu nakreslit šipku ve správném směru s údajem o potřebném úhlu. Příznivci TV přenosů sportovních utkání si podobnou technologii mohou představit jako podstatně chytřejší elektronickou tužku.

Inženýři NASA a Microsoftu testují brýle v letadle Weightless Wonder C9 zdroj: nasa.gov
Inženýři NASA a Microsoftu testují brýle v letadle Weightless Wonder C9
zdroj: nasa.gov

– Procedure Mode (mód procedury) umožňuje vidět různé ilustrace zobrazené nad objekty s nimiž je kosmonaut v interakci. Může se tak snížit množství různých školení , které bude čekat posádky náročných misí za hranice zemské orbity, jelikož nebude možná on-line pomoc ze Země kvůli zpoždění signálu. Určitě vás napadají i další aplikace, které může tato technologie poskytnout kosmonautům při cestách sluneční soustavou. Při opravách různých zařízení ukáže, které spoje je třeba rozebrat a pomocí jakých nástrojů. Může porovnat stroj s jeho virtuální kopií a odhalit tak případné vadné nebo chybějící části…

Aby se mohly virtuální brýle podívat na ISS, bylo je nutné nejprve otestovat na Zemi. Inženýři NASA a Microsoftu je společně testovali v prostředí mikrogravitace na palubě letadla Weightless Wonder C9 při letu po parabolické dráze. Jak se jim v testech dařilo si prohlédněte na následujícím videu:

Brýle HoloLens dorazí na ISS ve dvou etapách. První várku dopraví v neděli Dragon. Ta bude umět pouze samostatný režim a bude sloužit zejména k ověření funkčnosti software a hardware posádkou. Druhá sada zařízení, která má být dodána později, bude testovat a ověřovat funkcionalitu projektu Sidekick s připojením k síti, tak aby posádka vyzkoušela brýle v režimu Vzdáleného experta. NASA očekává, že testování Sidekicku začne nejpozději do konce roku.

Projekt NEEmo pod vodní hladinou testuje postupy a technologie pro budoucí v kosmické využití. zdroj: nasa.gov
Projekt NEEMO pod vodní hladinou testuje postupy a technologie pro budoucí kosmické využití.
zdroj: nasa.gov

Souběžně s testováním na ISS chce NASA stejnou technologii vyzkoušet i na podmořské stanici Aquarius (Vodnář) v rámci 20. expedice projektu NEEMO (NASA Extreme Environment Mission Operations), která začne už 21.července. Skupina astronautů a inženýrů NASA bude žít v této podmořské laboratoři po dobu čtrnácti dnů. Habitat Aquarius a jeho okolí představují poměrně přesvědčivou analogii k výzkumu vesmíru.  K podobnému účelu a sice podvodní simulaci kosmického výzkumu slouží i český projekt Hydronaut, který by na podzim měl začít sloužit svému účelu pod vodní hladinou. Třeba se i na jejich palubu časem dostane virtuální realita, podobná projektu Sidekick.

Zdroje informací:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2015-221

Zdroje obrázků:
http://projection-mapping.org/wp-content/uploads/2015/01/HoloLens.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Astronaut-EVA_edit3.png
http://i.imgur.com/PL5L2.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-139.jpeg
http://www.neontommy.com/sites/default/files/uploads/neemo%2014%20crew.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gg
gg
9 let před

Jsem zvědav, jak budou brýle od Microsoftu spolupracovat se standardními linuxovými Thinkpady. 😉

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  gg

Nic jiného než spolupracovat s linuxem jim nezbývá. Win XP byl přei stalovám na linux před dvěma lety a žádná z aplikací by neměla jet v emulátoru win, ale všechno musí být upraveno přímo pro linux. Takže i HoloLens si tím musí projít, pokud chtějí na ISS fungovat v síti. Například Skype, který brýle potřebují pro mód vzdáleného experta, pro linux existuje. Zdroj: http://www.extremetech.com/extreme/155392-international-space-station-switches-from-windows-to-linux-for-improved-reliability

Amper
Amper
9 let před
Odpověď  gg

HoloLens obsahuji vše potřebné, Skype pojede v brýlích a žádné PC s Win potřeba není. Bezi tam tzv Universal Apps které bezi na vše s Windows 10 včetně např.Raspberry Pi2 (které taky leti nebo uz je na ISS). Podle mne budou muset resit jen připojení do sítě, nevím jak je to na stanici s WiFi

Uz se nemůžu dočkat az je Microsoft da na trh.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Amper

Díky Ampere za informace o specifikaci. Měl bys někde odkaz, abych si ho mohl nastudovat? Jinak, co se týče wifi na ISS, nikde jsem nenalezl jednoznačnou odpověď. Ovšem, co si pamatuju, tak řada zařízení na stanici wifi umí a bezdrátové přenosy dat se tam praktikovaly také například v projektu Spheres, kde komunikaci zajišťovaly smartphony Samsung.

Radim Fedič
9 let před

Priznam se, ze M$ opravdu nemusim (cti: nesnasim je), ale tenhle projekt se mi libil (az na tu spolupraci s skype, to by slo vyresit lepe). Minuly cas proto, zejsem si precetl amperuv komentar a doslo mi, ze to je sice chytra vecicka, ale bezici a plne splupracujici jen s widlema…

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Radim Fedič

Uvidíme, jak to nakonec Microsoft pojme. Jestli bude chtít primárně prodávat HoloLens nebo půjde jen o vějičku k tomu, aby lidi kupovali Windows. V prvním případě by komunikační protokoly měly být plus minus otevřené a nemusel být zásadní problém udělat drivery i pro jiné operační systémy. V druhém případě to pořádně obfuscují a zašifrují a newidláci budou mít utrum.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.