sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mezinárodní hlídač oceánů skončil

Argentinská družice Satelite de Aplicaciones Cientificas-D, označovaná zkratkou SAC-D, která na své palubě nese americký přístroj Aquarius, měla na oběžné dráze pracovat 5 let. Místo toho ukončila svůj provoz po čtyřech letech. 8. června totiž družici potkal problém na elektroinstalaci, který způsobil její konec. I přesto, že měl satelit fungovat ještě rok, výsledky ukazují, že hlavní vědecký přístroj na palubě – americký Aquarius stačil nasbírat potřebné množství dat. Družice byla v první řadě určená ke sledování oceánu s hlavním důrazem na měření salinity (slanosti) na různých místech. Kromě toho měřil také vlhkost pozemské půdy.

Rozbory telemetrie ukazují, že 8. června satelit ztratil schopnost regulovat energii a tím pádem přišel o možnost stabilizovat svou oběžnou dráhu. SAC-D / Aquarius vynesla 10. června 2011 na oběžnou dráhu raketa Delta II startující z Vandenbergovy základny. Družice se momentálně nachází ve výšce 650 kilometrů. 1350 kilogramů při startu vážící SAC-D byl největším satelitem, jaký kdy Argentina postavila.

Systém vytváření globálních map z jednotlivých průletů
Systém vytváření globálních map z jednotlivých průletů
Zdroj: http://imagecache.jpl.nasa.gov/

Tento satelit byl zároveň historicky první družicí, která měla měření salinity jako svůj hlavní úkol. Tuto veličinu měří i evropská Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS), nebo americká Soil Moisture Active Passive (SMAP), ale tyto satelity jsou v první řadě zaměřené na měření vlhkosti půdy a mořskou salinitu dělají jen okrajově.

V oficiálně vydaném prohlášení je mise družice SAC-D / Aquarius hodnocena jako úspěšná. Nasbíraná data vědcům pomohou lépe chápat vývoj počasí, včetně jeho globálních projevů, což se týká například fenoménu El Niňo. jelikož satelit poskytoval každý týden globální mapu mořské salinity, bylo možné z naměřených dat vyčíst jak geograficky podmíněné, ale také sezónní, nebo každoroční změny koncentrace soli.

Mapa globální salinity mezi 25. srpnem 2011 a 26. březnem 2012.  Stupnice napravo ukazuje koncentrace soli v gramech na kilogram vody
Mapa globální salinity mezi 25. srpnem 2011 a 26. březnem 2012. Stupnice napravo ukazuje koncentrace soli v gramech na kilogram vody.
Zdroj: https://directory.eoportal.org

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/Aquarius_SAC-D_satellite.png
http://imagecache.jpl.nasa.gov/images/640×350/salinity_daily-640-640×350.jpg
https://directory.eoportal.org/documents/163813/205553/SACD_Auto18

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomi
Tomi
10 let před

Řekl bych, že by tam měl být vidět vliv Amazonky, ale není. Nebo je, ale o hodně méně než bych čekal….

Michael Voplatka
10 let před
Odpověď  Tomi

Také jsem nad tím přemýšlel. Vím, že na Amazonce jsou velké přílivy a tudíž by mohla slaná voda pronikat více do vnitrozemí a více se mísit se slanou. Ale to je jen můj osobní odhad. Nebo bude záležet na lokalitě. U delt jiných velkých řek to není jednoznačné, někde je voda slaná více, jinde méně. Do hry bude určitě vstupovat více faktorů než jen velikost řeky.

Petr
9 let před

Ano, ve hře je více faktorů, viz. například porovnání Dunaje a Rhone.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.