sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 129. díl (2.3. – 8.3.2015)

Ceres

Tento týden se nesmazatelně zapsal do historie výzkumu vesmíru hlavně díky sondě Dawn, které se jako první podařilo usadit na orbitě trpasličí planety Ceres. My se však v kosmotýdeníku budeme věnovat i dalším zajímavým událostem. Podíváme se například na čtyři nové lety k ISS, které si NASA objednala na rok 2017, nebo se zaměříme na explozi meteorologické družice DMSP-F13. Ve zkratce se porozhlédneme i po dalších událostech uplynulého týdne, které ovlivnily svět kosmonautiky. Přeji hezkou neděli a příjemné čtení.

Čtyři nové lety k ISS

Dragon od SpaceX
Dragon od SpaceX
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

V roce 2017 nastane mezidobí, kdy by dle současných nasmlouvaných letů mělo k ISS směřovat jen minimum letů. To je způsobeno končícím období smlouvy CRS se soukromými dopravci. NASA si proto objednala další čtyři starty, které právě v roce 2017 toto období překlenou a navážou na novou smlouvu CRS2.

Tři starty si NASA objednala od SpaceX, která ji poslouží svým Dragonem. Jeden start od společnosti OSC, která létala se soukromou lodí Cygnus. Minulý čas je na místě. Minulý rok havarovala jejich raketa Antares a loď Cygnus byla zničena. Společnost proto dočasně přerušila lety a pracuje na vylepšení její rakety. Cygnus však létat nepřestane úplně. OSC si koupila jeden let na raketě Atlas a protože Atlas má vyšší nosnost, může i loď Cygnus vyvézt více nákladu. V roce 2016 by pak měla být připravena vylepšená raketa Antares a společnost by pak měla dokončit svůj kontrakt.

Cygnus od OSC
Cygnus od OSC
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Období chodu stanice mezi lety 2018 – 2024 by pak měl pokrýt nový kontrakt se soukromými dopravci. Výběr probíhá v těchto měsících a výsledky by měly být představeny v červnu. Vybrány by měly být alespoň dva subjekty, aby v případě problémů jedné společnosti, mohla druhá společnost nahradit dodávku zásob. Do soutěže se krom OSC přihlásil i Lockheed Martin Corp. a Sierra Nevada Corporation. Mezi společnostmi by měla být i SpaceX, jejíž představitelé to zatím nepotvrdili. Souběžně s tímto kontraktem poběží i kontrakt na dopravu posádek, do kterého jsou zatím zapojeni SpaceX s Dragonem V2 a Boeing s CST-100.

Exploze satelitu DMSP-F13

DMSP-F13
DMSP-F13
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Třetího března ztratilo středisko řízení letů amerických vzdušných sil spojení s meteorologickou družicí DMSP-F13 (Defense Meteorological Satellite Program Flight 13). Satelit těsně před ztrátou spojení hlásil prudce se zvyšující teplotu a přepětí v napájecích systémech. Poté zřejmě došlo k explozi. Satelit obíhal ve výšce 800 kilometrů na polární dráze. Posléze byl zaznamenán mrak asi čtyřiceti úlomků pohybující se po původní dráze satelitu.

Jednalo se o nejstarší satelit programu DMSP, který plnil meteorologické pozorování pro US Air Force. Vypuštěný byl v roce 1995 a tento rok se počítalo s jeho řízeným zánikem v atmosféře. Přípravy na tento manévr však satelit nepřežil. Pravděpodobná příčina havárie byla prozatím dána na vrub stáří satelitu a dlouhodobému vlivu nepřátelského prostředí vesmíru na napájecí a palivové systémy.

Mrak trosek je sledován a zatím kvůli němu nehrozí žádné výrazné manévry stávajících družic. Zanikat však bude velice dlouho, řádově desítky let, protože se nachází na poměrně vysoké oběžné dráze. Další družice na polární dráze však zatím nejsou ohroženy, například ty, které provozuje ESA, se pohybují o přibližně sto kilometrů níže.

Příčiny havárie se budou nadále vyšetřovat, aby se podobným nehodám dále předešlo, protože kdyby mělo docházet k takovýmto nehodám častěji, některé dráhy by pak nebyly vůbec využitelné pro nové satelity a družice.

Kosmonautické mini-zprávy:

Nejvýznamnější událostí uplynulého týdne bylo bezesporu usazení sondy Dawn na oběžné dráze trpasličí planety Ceres. Protože jsme se tomuto věnovali v samostatném článku, nebudeme to dále rozvádět. Jen připomenu, že se jedná o první sondu, které se podařilo usadit na orbitě trpasličí planety. Pro Ceres je to zase první umělé těleso na oběžné dráze. Nyní se jen můžeme těšit, co vše zajímavého sonda u planety vyzkoumá.

Trpasličí planeta Ceres
Trpasličí planeta Ceres
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Vozítko Curiosity muselo pozastavit svoji činnost, protože jeho systémy zaznamenaly zkrat na robotické ruce roveru. Zkrat rozhodně nepatří mezi záležitosti, které by provozovatele drahých zařízení ve vzdálených částech naší Sluneční soustavy mohly nechat klidnými. Nicméně prvotní poplach byl zmírněn vyšetřování. Šlo o malý zkrat, který se podařilo nasimulovat v pozemských podmínkách, a vznikl při opakované činnosti vrtné soupravy. Vědci nyní očekávají obnovení činnosti vozítka během následujícího týdne.

NASA zveřejnila plán, který by v roce 2022 vyslala k Marsu telekomunikační družici. Otázka, zda šíře provozovaných zařízení u Marsu je už tak rozsáhlá, že by potřebovala telekomunikační družici je otevřená, ale rozhodně se najde mnoho pádných argumentů, proč skutečně je. Mise zatím není schválená, proto se nakonec vůbec nemusí realizovat. Více jsme o ní psali zde.

Sonda Rosetta, která nadále provádí vědecká zkoumání u komety 67P zase rozvířila krátkodobě klidné vody kolem její mise. Podařilo se jí vyfotit vlastní stín na povrchu komety. Ač vědecky nepříliš přínosný akt pomáhá udržet misi v povědomí a nadále fascinuje ty, které celá mise velice zajímá.

Stín sondy Rosetty na povrchu komety 67P
Stín sondy Rosetty na povrchu komety 67P
Zdroj: http://i.imgur.com/

Raketa Falcon 9v1.1 v pondělí v 04:50 SEČ vynesla úspěšně komunikační družice ABS 3A a Eutelsat 115. Pro Falcon to byl premiérový let se dvěma družicemi na dráhu přechodovou ke geostacionární. V rámci letu se však kvůli využití takřka veškerého paliva neuskutečnilo experimentální přistání prvního stupně. Falcon však svoji práci odvedl na jedničku. Záznam ze startu můžete vidět zde.

 

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/2015/03/07/nasa-orders-missions-to-resupply-space-station-in-2017/
http://spaceflightnow.com/2015/03/04/power-system-failure-likely-cause-of-military-satellite-explosion/
http://spaceflightnow.com/2015/03/05/engineers-analyzing-short-circuit-on-mars-rover/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/15332256421_923b5a4d82_z.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/14676490361_7b2f326fa6_z.jpg
 http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/03/DMSP_satellite.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/02/PIA19185_ip.jpg
http://i.imgur.com/zkWKQoa.jpg

 

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Asdf
Asdf
10 let před

„Do soutěže se krom OSC přihlásil i Lockheed Martin Corp. a Sierra Nevada Corporation.“

A čím tam chce Sierra Nevada létat? Bude mít nějakou vlastní nákladní loď? Nebo snad upraví Dream Chasera? A na jaké raketě?
A co Lockheed? Kde ten vezme nákladní loď?

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
10 let před
Odpověď  Asdf

Na druhou stranu, proč to nezkusit. Lepší než ten projekt úplně zabalit. Ovšem moc šancí asi nemají.

rhronza
rhronza
10 let před
Odpověď  Asdf

Na space.com jsem již dříve našel článek z 13.1.2015 podle kterého je na tento rok naplánován „glide test“ (test kluzáku) raketoplánu Dream Chaser. Neupřesnili však přesně kdy.
Doprava nákladu raketoplánem má svého výhody – především doprava z oběžné dráhy, kdy náklad podstupuje nižší přetížení(to by se mohlo hodit). Jak to však celé Sierra Nevada zvládne po neúspěšném testu a při absenci dotací z NASA je otázkou.

http://www.space.com/19552-dream-chaser.html

Racek
Racek
10 let před
Odpověď  rhronza

No, taková kombinace Falcon + Dream Chaser, to by bylo. Ale prodělek užitečného zatrížení by byl asi velký.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.