sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

MinoSpace

Čínský výrobce komerčních družic MinoSpace získal zakázku na výstavbu konstelace družic pro dálkový průzkum Země v rámci projektu schváleného nejvyšší ekonomickou autoritou země NDRC.

Helios

Společnost Impulse Space podepsala dohodu s družicovým operátorem SES. SES využije urychlovací stupeň Helios od společnosti Impulse k dopravě svých družic z LEO na GEO.

Raytheon

Americké vesmírné síly prodloužily se společností Raytheon smlouvu v hodnotě 379,7 milionu dolarů na pokračování ve vývoji dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX). Jedná se o klíčovou softwarovou aktualizaci pro infrastrukturu globálního pozičního systému (GPS).

IFT-8

Společnost SpaceX zveřejnila 23. května podrobnosti o příčině nehody letu Starship při IFT-8, ke které došlo 6. března. Načasování selhání při IFT-8 bylo podobné jako u IFT-7 v lednu. SpaceX však uvádí, že obě selhání měla odlišné příčiny. V případě IFT-8 mělo dojít k selhání jednoho z centrálních motorů Raptor.

Pentagon

Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.

Dawn Aerospace

Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.

Licence pro Starship

Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice SWOT poprvé pozorovala velké říční vlny

Vizualizace fungování družice SWOT.

Výzkumníci z NASA a Virginia Tech poprvé použili družicová data k měření výšky a rychlosti potenciálně nebezpečných záplavových vln, které se pohybovaly po amerických řekách. Tyto tři vlny byly pravděpodobně způsobeny extrémními dešťovými srážkami a rozvolněním ledové hráze. Ačkoli v současné době neexistuje databáze, která by shromažďovala družicové údaje o říčních povodňových vlnách, nová studie zdůrazňuje potenciál pozorování z kosmického prostoru, která mohou pomoci hydrologům a inženýrům, zejména pak těm, kteří pracují v obcích podél říčních sítí s omezenými protipovodňovými strukturami, jako jsou hráze a protipovodňová vrata.

Na rozdíl od oceánských vln, které jsou běžně způsobovány větrem a přílivem i odlivem, říční vlny (též povodňové vlny) jsou dočasná vzedmutí hladin, která se táhnou desítky až stovky kilometrů. Typicky je mají na svědomí dešťové srážky a tání sněhu. Tyto jevy jsou velmi důležité pro přesun živin a organismů do nižších poloh řek, ale také představují riziko. Extrémní říční vlny vyvolané přívalovými dešti, či prasknutím přehrady, mohou vyvolat záplavy. „Oceánské vlny dobře známe díky surfování a plachtění, ale řeky jsou tepnami naší planety a proto chceme porozumět jejich dynamice,“ říká Cedric David, hydrolog z Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a spoluautor nové studie vydané 14. května v odborném časopise Geophysical Research Letters.

Družice SWOT pomáhá vědcům odhadovat povodňové vlny na vodních tocích, jako je řeka Yellowstone, na snímku v říjnu 2024 v Montaně. SWOT měří výšku povrchových vod včetně oceánu a stovek tisíc řek, jezer a nádrží, které jsou jen v USA.
Družice SWOT pomáhá vědcům odhadovat povodňové vlny na vodních tocích, jako je řeka Yellowstone, na snímku v říjnu 2024 v Montaně. SWOT měří výšku povrchových vod včetně oceánu a stovek tisíc řek, jezer a nádrží, které jsou jen v USA.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

K pátrání po říčních vlnách se hlavní autorka studie, Hana Thurman z Virginia Tech rozhodla využít družici, která byla vypuštěna v roce 2022. Družice SWOT (Surface Water and Ocean Topography) je společným projektem mezi NASA a francouzskou kosmickou agenturou CNES (Centre National d’Études Spatiales). Jejím úkolem je prozkoumávat výšku hladin téměř všech povrchových vod na Zemi – ať už jsou sladké, či slané, k čemuž využívá citlivý radarový interferometr KaRIn (Ka-band Radar Interferometer). Tento přístroj mapuje výšku a šířku vodních ploch tím, že od jejich povrchů odráží mikrovlnné záření a měří čas, který vyslaný signál potřebuje k obousměrné cestě.

Kromě monitorování celkového objemu vody v jezerech a řekách si můžeme přiblížit dynamiku a dopady pohybu vody a s tím souvisejících změn,“ uvedla Nadya Vinogradova Shiffer, vědkyně z ředitelství NASA ve Washingtonu, která je součástí týmu kolem družice SWOT. Hana Thurman věděla, že družice SWOT už pomohla vědcům sledovat vzestupy mořských hladin v pobřežních oblastech, sledovala náběh vlny tsunami a mapovala mořské dno. Ovšem dokázala by identifikovat výšku říčních anomálií v datech zachycujících pohybující se vlnu?

Analýza ukázala, že mise SWOT zatím zaznamenala tři jasné případy říčních vln, mezi kterými byla i ta, která vznikla náhle v dubnu 2023 na řece Yellowstone v Montaně. Když družice prolétala nad oblastí, zpozorovala 2,8 metru vysoký hřeben, který směřoval k řece Missouri v Severní Dakotě. Rozděloval se na dramatický 11 kilometrů dlouhý vrchol, po němž následoval táhlejší chvost. „Tyto detaily jsou vzrušující pro pohled z oběžné dráhy a ilustrují jedinečně vysoké prostorové rozlišení přístroje KaRIn,“ řekla Thurman. Na základě snímků ve viditelném světle z družice Sentinel-2 zjistila, že vlna pravděpodobně vznikla v důsledku rozpadu ledové hráze na horním toku řeky a uvolnění nahromaděné vody.

Na tomto uměleckém vyobrazení je družice SWOT zobrazena na oběžné dráze se slunečním světlem, které se odráží od jednoho z jejích fotovoltaických panelů, a s oběma vysunutými anténami jejího klíčového přístroje - radarového interferometru v pásmu Ka (KaRIn). Antény sbírají data v pásmu širokém 50 km na obou stranách družice.
Na tomto uměleckém vyobrazení je družice SWOT zobrazena na oběžné dráze se slunečním světlem, které se odráží od jednoho z jejích fotovoltaických panelů, a s oběma vysunutými anténami jejího klíčového přístroje – radarového interferometru v pásmu Ka (KaRIn). Antény sbírají data v pásmu širokém 50 km na obou stranách družice.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Další dvě vlny, která Thurman se svým týmem našla, byly vyvolány přívalovými srážkami. Jednu z nich zachytila družice SWOT 25. ledna 2024 na řece Colorado jižně od texaského Austinu a byla spojena s největší povodní v daném roce na tomto úseku řeky. Na výšku měřila skoro 9 metrů a byla 267 kilometrů dlouhá, přičemž rychlostí 1,07 m/s urazila vzdálenost přes 400 kilometrů, než dorazila do zálivu Matagorda Bay. Poslední zaznamenaná vlna se objevila v březnu 2024 na řece Ocmulgee v Georgii, byla vysoká přes 6 metrů a táhla se do vzdálenosti více než 165 kilometrů. Rychlostí 0,33 m/s urazila přes 200 kilometrů. „Dozvídáme se více o tvaru a rychlosti říčních vln a o tom, jak se mění na dlouhých úsecích řeky,“ zmínila Thurman a dodala: „To by nám mohlo pomoci odpovědět na otázky, jak rychle sem dorazí povodeň a je tamní infrastruktura v ohrožení?

Inženýři a vodohospodáři měřící říční vlny dlouho spoléhali na vodoměry, které zaznamenávají výšku vody a odhadují průtok v pevně stanovených bodech podél řeky. Ve Spojených státech udržují sítě měřičů proudění agentury včetně U.S. Geological Survey. V jiných částech světa jsou však tyto měřící stanice méně časté. „Družicová data jsou užitečná, protože pomáhají zaplnit mezery,“ uvedl George Allen hydrolog a expert na dálkový průzkum z Virginia Tech, který na studii dohlížel. Pokud bychom výše zmíněné vodoměry přirovnali k mýtným branám na dálnici, které měří počty projíždějících aut, data z družice SWOT bychom mohli připodobnit k fotografii dálnice z vrtulníku.

Podle Allena byly rychlosti vln, které pomohla určit data z družice SWOT, podobné těm, které byly vypočteny pouze na základě údajů z měřidel, což ukazuje, že družice může pomoci monitorovat vlny v povodích řek bez měřidel. Znalost toho, kde a proč vznikají říční vlny, může vědcům pomoci sledovat měnící se povodňové vzorce po celém světě. Sama družice SWOT oběhne Zemi několikrát denně a předpokládá se, že dokáže sledovat zhruba 55 % rozsáhlých povodní v jejich životním cyklu. „Pokud v datech něco najdeme, můžeme z toho něco odvodit,“ říká Cedric David o potenciálu družice SWOT k detekci a varování před vznikajícími nebezpečnými povodněmi. „Dlouho jsme stávali na březích našich řek, ale nikdy jsme je neviděli tak jako nyní.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://swot.jpl.nasa.gov/…/40_swot-sea-surface-height-ocean-eddies-radar-altimetry-main-16×9.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/05/1-yellowstone-river.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/05/e1-pia25595orig.jpg

Štítky:

Hodnocení:

4.9 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.