Problémy s laserovým výškoměrem společně s osvětlením a povrchovými výzvami způsobily, že druhý lunární lander firmy Intuitive Machines při svém pokusu o přistání letos v březnu skončil na boku. 14. května při oznámení o hospodaření uvedl zástupce firmy, že se tyto tři faktory podílely na „anomálii během přistání“ jejich mise IM-2. Lander Nova-C s přezdívkou Athena tehdy 6. března po přistání v okolí jižního pólu upadl na bok na stěně kráteru. Lander nebyl schopen generovat dostatek elektrické energie ze svých fotovoltaických článků, což vedlo k ukončení mise sotva 12 hodin po přistání.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Jedním byl problém s laserovými výškoměry landeru, který už firma dříve řešila. Steve Altemus, výkonný ředitel Intuitive Machines, uvedl, že výškoměr v závěrečné fázi sestupu landeru měl „signálový šum a zkreslení“, které „neumožnily přesně odečítat údaje o výšce nad povrchem“. Druhý faktor souvisel s podmínkami v polárních oblastech Měsíce, kde slunce nízko nad obzorem vytváří dlouhé stíny, které „byly výzvou pro přesnost našeho přistávacího systému“. Třetí (související) faktor se týká toho, že krátery vypadaly v menších výškách odlišně, což způsobily právě výše popsané náročné světlené podmínky. Podoba kráterů tak neodpovídala referenčním snímkům ze sondy LRO od NASA, což ovlivnilo optický navigační systém landeru.
Altemus uvedl, že firma zapracovává poznatky z mise IM-2 do své další mise (IM-3), která má odstartovat v příštím roce. Tento lander bude obsahovat odlišné a zálohované výškoměry, které projdou před startem zkouškami simulující letové podmínky. Lander také dostane nové senzory pro měření rychlosti, které budou nezávislé na osvětlení terénu. Vylepšená bude také databáze kráterů pro vylepšenou optickou navigaci. Tyto změny nemají podle jeho slov zpozdit misi. Dojde prý pouze k „lehkému“ zvýšení nákladů kvůli dodatečným senzorům, ovšem přesnou rozdílovou sumu neuvedl.
Altemus také zmínil, že firma momentálně vyjednává s NASA i dalšími zákazníky mise IM-2 o platbách za úspěch ve výši až 14 milionů dolarů. Některá užitečná zatížení byla schopna provést na Měsíci omezené testy: například vrták NASA byl schopen otestovat své mechanismy, ale nebyl schopen vrtat do měsíčního povrchu, jak bylo plánováno. Altemus uvedl, že společnost chce tato jednání dokončit do konce tohoto čtvrtletí nebo na začátku čtvrtletí následujícího.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Firma Intuitive Machines na oznámení o hospodaření připomněla, že stále pracuje na diverzifikaci svých služeb mimo lunární landery. Altemus zdůraznil směry jako meziorbitální tahač (projekt Nebula) založený na Nova-C, na kterém pracuje pro nejmenované vládní zákazníky, ale i probíhající práce nad projektu JETSON od výzkumné laboratoře amerického letectva, který se věnuje vývoji družice, která by využívala tzv. jaderný elektrický pohon. Firma kromě toho v únoru uspěla při získání grantu na 10 milionů dolarů od Texas Space Commission na podpůrných pracích při vývoji vztlakového návratového tělesa. Společnost Intuitive Machines navíc pracuje s firmou Rhodium Scientific na možnostech, které by se daly využít pro výzkum v mikrogravitaci, aby se poznatky z biomedicínského a dalšího výzkumu mohly vracet na Zemi.
„Tato diverzifikace a realizace staví na našich klíčových silných stránkách a staví nás do pozice širšího poskytovatele infrastruktury a datových služeb v celém vesmírném průmyslu,“ zmínil Altemus. Zmíněné snahy o diverzifikaci přicházejí v době, kdy hrozí, že u přístupu NASA k průzkumu Měsíce přijdou výrazné změny. Návrh Bílého domu na rozpočet agentury pro fiskální rok 2026 navrhuje třeba zrušení lunární kosmické stanice Gateway a vyřazení rakety SLS i kosmické lodi Orion po misi Artemis III, přičemž tyto stroje mají nahradit komerční varianty. Altemus zmínil, že firmy Intuitive Machines neočekává žádné krátkodobé dopady těchto změn na programy, jako je CLPS (Commercial Lunar Payload Services), který je hlavním zákazníkem prvních lunárních misí společnosti, ani na program LTV (Lunar Terrain Vehicle), jehož cílem je vyvinout komerčně dodávané vozítko pro pozdější mise Artemis s posádkou.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Nevidíme přímý dopad na rozpočet CLPS,“ uvedl Altemus a dodal, že agentura by měla podle očekávání vydat koncem tohoto roku další dvě objednávky na tyto mise. Stejně tak uvedl, že NASA nemá v plánu odložit listopadový výběr společnosti, která bude vyvíjet LTV, protože Intuitive Machines a dva konkurenti, Astrolab a Lunar Outpost, dokončují předběžné posouzení návrhu v rámci zadání, které NASA udělila v dubnu loňského roku. Zmínil však, že jedinou potenciální změnou by mohly být ocenění udělovaná v této další fázi. NASA již dříve uvedla, že plánuje vybrat pouze jednu ze tří společností, které budou financovat vývoj LTV. Agentura zvažuje scénář, podle něhož by mohla vybrat i druhou společnost, která by postoupila se svým návrhem vozítka do fáze kritického zhodnocení návrhu.
Změny v celkové architektuře programu Artemis podle Altemuse mohou vytvořit nové příležitosti pro firmu. Zmínil prohlášení, které spolu s vedoucími pracovníky dalších vývojářů lunárních modulů poskytl v dubnu podvýboru pro vesmír Sněmovny reprezentantů pro vědu, kde vyzval k rozšíření programu CLPS. Ten zahrnoval častější mise a větší přistávací moduly spolu s hromadnými nákupy misí. „S reformulací programu Artemis je tu prostor pro dodávky těžkých nákladů k dopravě infrastruktury na povrch Měsíce,“ zmínil Altemus s tím, že připomněl možnosti komunikačních a navigačních sítí a dodal: „Těmito možnostmi se snažíme tuto reformulace podpořit.“
Společnost Intuitive Machines vykázala v prvním čtvrtletí roku 2025 tržby ve výši 62,5 milionu dolarů, což představuje 14% nárůst oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2024. Společnost vykázala v tomto čtvrtletí upravený zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) ve výši 6,6 milionu USD, ačkoli společnost uvedla, že je na cestě k dosažení kladného „průběžného“ upraveného zisku EBITDA do konce roku.
Přeloženo z:
https://spacenews.com/
Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2025/05/Lander-on-the-moon.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Gl8jaMiXkAEAFb1?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Giow7HxXEAAP-ZE?format=jpg&name=large
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/04/intuitive-machines.jpg
Chybami se člověk učí, no. Akorát tohle mi přišlo trochu drahé a zbytečné. Laserovými dálkoměry a lidary jsem se chvíli profesně zabýval. I když se rozhodně necítím na ně být expertem, můžu říct, že v interiéru jsou skvělé, ale jakmile se vystaví vnějším podmínkám, tak je třeba být hodně opatrný při interpretaci toho, co z nich leze za data. Sníh, déšť a odrazivé povrchy dokáží vygenerovat pořádný chaos. Ano, když nám do toho poprvé začalo pořádně pršet, také jsme byli překvapeni a museli software hodně předělávat, ale nezávisel na tom žádný drahý hardware. Na Měsíci sice nesněží, ale hádal bych, že prach zvířený přistávacími tryskami může mít podobný efekt. Naprosto chápu, že je to výzva a když se k tomu přidá slunce nízko nad obzorem, které dokáže zmást kamerové systémy, tak tuplem, ale přece jen to od dob Luny a Apolla není úplný skok do neznáma a na něco jako zvířený prach a dlouhé stíny se určitě dalo připravit trochu líp.
diky za insight.. vyzera ze automaticke pristania okolo polu budu spravidla tie z tych tvrdsich, myslim, ze ta ich vertikalna architektura tomu nepraje.. ale budeme drzat palce.
No, len aby dalsie pristanie nebolo niekde na smetisku, az sa dostane k Trumpovi, ze chlapec ziada miliony za „uspech“ :):)