14. ledna letošního roku odstartovala z Vandenbergovy základny v Kalifornii raketa Falcon 9, která vynesla 131 nákladů z celého světa, mezi kterými byly i dvě české družice – TROLL a SATurnin-1. Právě druhá jmenovaná družice, kterou pro ministerstvo obrany vyvinula společnost VZLU AEROSPACE, o sobě nyní dala vědět. Jejím hlavním úkolem je pořizování fotografií zemského povrchu a už se jí podařilo vyfotit i naše hlavní město. Fotografie, která je součástí tohoto článku, však ze strategických důvodů není zveřejněna v plném rozlišení.

Zdroj: VZLU AEROSPACE
SATurnin-1 není žádný drobeček. je to dokonce největší česká aktuálně funkční družice. Po vyklopení fotovoltaických panelů dosahuje rozpětí 87 cm a její tělo měří 32 × 22,5 × 22,5 cm. Na vnitřní straně jedné ze stěn družice jsou vygravírována jména lidí, kteří se na jejím vývoji podíleli. Její úkoly jsou vědecko-výzkumné a zaměřují se na moderní technologie pro dálkový průzkum Země. SATurnin-1 má pořizovat snímky vybraných oblastí, které se poté vyhodnocují. Jak VZLU AEROSPACE zdůrazňuje, klíčové komponenty této družice byly vyvinuty v České republice a její integrace proběhla v čistých místnostech, které má VZLU AEROSPACE k dispozici v pražských Letňanech: „Pořízení prvních snímků je důkazem vysoké kvality a spolehlivosti českých vesmírných technologií. Družice SATurnin-1 posiluje pozici České republiky v oblasti kosmických aktivit a přispívá k našim schopnostem v oblasti obrany a bezpečnosti,“ zmínil generální ředitel VZLU AEROSPACE, Josef Kašpar.
Jak již bylo uvedeno na začátku článku, SATurnin-1 vznikl s významnou podporou ministerstva obrany, které využívá jejích služeb. „Snímky pořízené družicí SATurnin-1 rozšiřují portfolio informačních zdrojů, které specialisté Satelitního centra Vojenského zpravodajství využívají pro plnění úkolů obrazového zpravodajství v oblasti obrany a bezpečnosti,“ říká ředitel Vojenského zpravodajství, Petr Bartovský. Cesta k družici byla poměrně rychlá. První návrh se objevil v roce 2022, s integrací se začalo o rok později a v roce 2024 už bylo hotovo. V říjnu 2024 se tak mohla dokončená družice vydat z české republiky do Spojených států, kde začala její předstartovní příprava.
SATurnin-1 ale není ani zdaleka jedinou družicí, která byla (či je) na VZLU AEROSPACE vyvíjena. Všechno odstartoval VZLUSAT-1, který drží rekord nejdéle komunikující české (či československé) družice. Následoval VZLUSAT-2, který jako první česká družice pořídil fotografie České republiky v HD rozlišení. Po družici SATurnin-1 přijde družicová síť VZLUGEM, která má využívat technologie k lokalizaci a průzkumu objektů, které mohou ohrožovat kritickou infrastrukturu ČR. Společnost se podílí i na obou českých ambiciózních misích – AMBIC a QUVIK. Firma navíc spolupracuje i s Evropskou kosmickou agenturou, což dokládá její podíl na vloni vypuštěné misi Proba-3, nebo na vývojových zkouškách rakety Ariane 6. VZLU AEROSPACE je národním centrem pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice. Jeho posláním je poskytovat vědecko-výzkumnou podporu průmyslu a přinášet inovativní řešení.
Poznámka u snímku je trochu humor. Ze strategických důvodů není vidět vůbec nic. Nebýt známého toku řeky, tak nikdo ani nepozná, o jaké jde město. Na veřejných mapy.cz poznám, kdo má na dvorku jakého psa a to barevně.
Zkuste se zamyslet nad svým komentářem ještě jednou. Třeba nad tím, jak aktuální jsou snímky na mapách, jak jsou pořizovány a tedy jak rychle je možné snímek určitého území získat…
Já nezpochybňuji družici jako takovou a její schopnosti a účel. Přesně jak píši, zpochybňuji text pod fotkou. I kdyby v rozsahu zhruba okresu měla fotka mnohem větší rozlišení, tak bych se o strategické důvody nebál.
souhlasím, „ze strategických důvodů“ nejde ani poznat, co je to za město. Kdyby neřekli Prahu, tak to prostě nepoznám, protože takovouhle zákrutu může dělat jakákoliv řeka protékající jakýmkoliv městem na světě… Kdyby byla aspoň barevná… Chápu, že to nechtěli zveřejnit v rozlišení, aby šlo poznat, kdo má na dvorku bazén, ale tohle je opravdu extrémně přehnaná opatrnost hraničící s absurditou
Nevím jestli je to opatrnost, nebo to spíš napsali jen aby nevypadalo blbě že rozlišení není takové aby bylo použitelné než jen hrubý náhled na nějakou oblast. Byť je asi zatím nejlepší co se u nás postavilo. Vzhledem k velikosti té družice se to dá očekávat a tím nechci nijak zlehčovat úsilí a um konstruktérů, vývojářů a chápu že šlo hlavně o ověření technologií a zísání zkušeností. Doufejme že budou pokračovat a časem postaví větší a výkonněší družici abychom měli i vlastní kvalitní zdroje snímků.
Myslím, že je to myšleno tak, že nechtějí prozradit skutečné schopnosti družice, nikoliv řešit to, jestli na fotce nebude něco, co by mohlo např. ohrozit něčí soukromí. Pokud je tedy skutečné rozlišení třeba 1000 krát lepší (např. je zveřejněný snímek složeninou z mnoha snímků), tak už to může pomoci třeba odhalit těžkou techniku nebo linie opevnění a to může mít vojenský význam. Navíc to družice může zkoumat kdekoliv na Zemi.
Přesně tak, cílem je neprozradit schopnosti družice.
pokial to clovek pozera na mobile v rozliseni 300×300 tak ano, je to siva smuha s vltavou v strede. ale uz po minimalnom priblizeni a rozmyslani je tam vidno asi 10 mostov a normalne ulice, takze bezne zdatny clovek nemoze mat problem s rozpoznanim mesta. ak bol ale dotaz, ze preco snimka z 30 centimetroveho cubesatu nie je na urovni najlepsich fotiek, ktore su aktualne na svete k dispozicii, tak tam je problem niekde inde.
Keby som chcel zazartovat, poviem, ze to vyjadrenie korensponduje s menom druzice „Saturnin“ :).
no ale myslim, ze ministrestvo obrany nastavuje procesy, uci sa, ako pracovat s touto novou schopnostou (vlastne druzice a snimky).. napriklad to utajene vypustenie.. a akokolvek to moze pri sucastnej skale zniet zabavne, o par rokov az tam budu mat skutocnu druzicu a poriadne, relevantne fotky.. budu nachystani aj formalne..
Napadlo mne, že kvůli cíli – rychlá informace – nemůže družice pracovat ve viditelné části spektra. Pravděpodobnost tmy nebo oblačnosti je značná. Typuji to na radarový snímek. Tomu odpovídá i čb provedení a značná spotřeba energie, viz velké panely proti velikosti tělesa.
Jestli je to radarový snímek, tak všechna čest konstruktérům, kteří takový radar nacpali do tak malé družice. Na radar je to podle mého moc vysoké rozlišení.
Podle jasu některých objektů a oblastí bych to hádal na infračervený snímek. Jsou tam výrazné stíny kopců, to by radar neudělal. A střechy některých budov jsou nepřirozeně jasné, což se u infrasnímků děje docela často. Možná plechové/pozinkované střechy?
Radar tam zcela jistě není. Už po startu se říkalo, že na palubě je kamera s vysokým rozlišením, která bude snímkovat Zemi a o zpracování dat přímo na palubě se postarají i algoritmy umělé inteligence.