sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Česká mise Zero-G vyvrcholila

Zažít první let ve velkém letadle speciálně upraveném pro lety po parabolické dráze, který byl kdy vypraven z české republiky, chtělo 861 mladých lidí z České republiky. V rámci několikakolového náročného výběru se jejich počet postupně zúžil až na finálních 26. Třináct chlapců a stejný počet děvčat se v doprovodu několika dospělých vydalo 30. března na misi, na kterou určitě do konce života nezapomenou. Mise Zero-G, která patří do národního programu Česká cesta do vesmíru měl především za úkol nadchnout mladou generaci pro vědu a techniku, aby Česká republika měla do budoucna odkud brát experty pro očekávané projekty s vysokou přidanou hodnotou. Studenti dostali 30. března možnost okusit stav, který bývá běžně vyhrazen pouze astronautům, případně výzkumným pracovníkům.

Hlavním velitelem mise ZeroG byl Aleš Svoboda, člen oddílu záložní ch astronautů Evropské kosmické agentury.
Hlavním velitelem mise ZeroG byl Aleš Svoboda, člen oddílu záložní ch astronautů Evropské kosmické agentury.

Speciálně upravený Airbus A310 od francouzské firmy Novespace bývá běžně využíván k výcviku astronautů, ale i k provádění vědeckého výzkumu. Jak už bylo uvedeno na začátku článku, bylo to poprvé v historii, kdy do České republiky takové letadlo dorazilo, aby zde předvedlo své možnosti. Než se studenti dostali na palubu, museli ještě projít bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od zástupců společnosti Novespace. Letoun se pak v 11 hodin od třetího terminálu Letiště Václava Havla na pražské Ruzyni vydal přes ranvej do vzduchu směrem ke Krkonoším. Po vystoupání do požadované letové hladiny navedli zkušení piloti stroj do prudkého klesání, čímž začala série parabolických manévrů, při kterých posádka pokaždé na zhruba 20 sekund zažívala stav snížené gravitace. Těchto fází nakonec posádka zažila celkem 16 a po každé následovalo stoupání doprovázené naopak přetížením, které všechny přitlačilo k podlaze.

Dnešní den představuje pro mladé české talenty nezapomenutelný milník a životní zážitek. Věřím, že v nich zkušenost z mise Zero-G posílí vášeň pro vědu, technologie a přírodní vědy a stane se tak odrazovým můstkem pro jejich budoucí kariéru. Tento projekt také jasně ukazuje, jak důležité je pro Česko aktivně se podílet na kosmických aktivitách,” říká k projektu Zero-G ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity České republiky spadají.

Hlavním velitelem celého letu byl Aleš Svoboda, stíhací pilot české armády a také záložní astronaut Evropské kosmické agentury: „Parabolické lety jsou nedílnou součástí přípravy astronautů – umožňují jim osvojit si pohyb v mikrogravitaci a přizpůsobit se podmínkám, které je čekají na oběžné dráze. Podobně jako my v astronautském výcviku i studenti prošli náročným výběrem, aby se této jedinečné zkušenosti mohli zúčastnit. Vidět je, jak se ve stavu beztíže snaží ovládat své pohyby a aplikovat poznatky z přípravy, bylo fascinující i zábavné.“ Na palubě letadla ale byly i další osobnosti – namátkou popularizátor kosmonautiky Jan Spratek z pražského planetária, Simon Klinga ze středoškolského týmu LASAR, tanečník a choreograf Yemi A.D., herečka Jana Plodková, moderátor Daniel Stach z České televize a nebo Vladimír Kořen známý z pořadu Zázraky přírody.

První ZeroG let ve velkém letadle vypravený z území ČR.
První ZeroG let ve velkém letadle vypravený z území ČR.

Pro studenty ale parabolickým letem jejich dobrodružství neskončilo. Stali se z nich ambasadoři českého kosmického programu. Jedinečné zkušenosti, které zažili, budou moci vyprávět svým vrstevníkům a tím se i u nich pokusí zažehnout jiskru zájmu o vědu a techniku, která se bude nabalovat jako sněhová koule. Právě tato vlna zájmu by měla pomoci zvýšit zájem nastupující generace studovat přírodovědné a technické obory. „Cesta našich vesmírných kadetů je živým důkazem toho, že i v České republice se mohou mladí lidé aktivně zapojovat do kosmických aktivit. Podobnými projekty proto i nadále plánujeme otevírat dveře mladým talentovaným lidem k objevování vesmíru a k posouvání hranic našeho poznání,“ vysvětluje koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru Václav Kobera.

Mise Zero-G byla velmi viditelný aspektem České cesty do vesmíru, ale rozhodně ne jediným. Včera totiž byla vyhlášena nová výzva – filmová soutěž pojmenovaná „Mise: Film“. Ta má nabídnout zájemcům příležitost k tvůrčímu vyjádření zájmu o vesmír. Aleše Svobodu navíc bude za několik měsíců čekat druhé kolo základního výcviku v Kolíně nad Rýnem. Nejen o těchto zmíněných projektech Vás budeme i nadále informovat. Autoři České cesty do vesmíru totiž chtějí oslovit co možná nejširší část populace, aby si v širokém programu každý našel to, co je jeho srdci blízké.

Zdroje informací:
https://ceskacestadovesmiru.cz/

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Robert
Robert
3 měsíců před

Budu upřímný-závidím jim tento zážitek ale v dobrém nic ve zlém.Bylo by neskutečný kdyby jedna z těch mladých tváří mněla možnost jako astronaut letět na Gateway.První čech na oběžné dráze okolo Měsíce,fantastický

vakuum
vakuum
3 měsíců před

Přemýšlím, kolik výlet tímhle letadlem stojí. Kdyby se 30 lidí složilo, mohla by to být rozumná částka. Takový (vý)let s Kosmonautixem.

Michelle
Michelle
3 měsíců před
Odpověď  vakuum

7500 € na osobu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.