Ze tříhodinového startovního okna zbývalo 45 minut, když se firma Blue Origin dnes ráno rozhodla stornovat první pokus o start své masivní rakety New Glenn. V průběhu předešlých desítek minut (okno se otevřelo v jednu hodinu ráno místního času, tedy 7:00 SEČ) firma opakovaně posouvala hodiny odpočtu do startu, jelikož inženýři řešili technické problémy rakety. Oficiální cestou (tedy na sociálních sítích i v přímém přenosu) firma vydala pouze vágní prohlášení o podstatě odkladu pokusu o start. „Ustupujeme od dnešního pokusu o start, abychom vyřešili problém s podsystémem nosiče, což by nás zavedlo mimo startovní okno,“ stálo v prohlášení, kde jsme se mohli dočíst také: „Vyhodnocujeme možnosti pro další pokus o start.“ V tomto článku najdete překlad rozboru celé situace od Erica Bergera z webu Arstechnica.

New Glenn čekající na premiérovou misi NG-1.
New Glenn čekající na premiérovou misi NG-1.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Podle Bergerova zdroje primární problém pravděpodobně souvisel s ledem, který ucpal jedno z odvzdušňovacích potrubí, jímž se odvádí stlačený plyn z rakety. Proběhlo sice několik pokusů o roztavení ledu, ale tyto pokusy nebyly úspěšné, což si vyžádalo vyčištění potrubí. Doufejme, že společnost Blue Origin poskytne v následujících dnech více informací o příčině pročištění.

Kromě toho se zdá, že tu byl také problém s nejméně jednou pomocnou energetickou jednotkou, která poskytuje raketě energii po vypnutí motorů. Jedním z hlavních úkolů těchto jednotek je zajistit energii pro vyklopení nohou, aby mohl první stupeň rakety bezpečně přistát na plošině Jacklyn. Nebylo však bezprostředně jasné, zda by společnost Blue Origin pokračovala v odpočtu ke startu, pokud by musela přistát s prvním stupněm v oceánu, a ne na plošině.

V následném prohlášení firma neuvedla žádný konkrétní termín nového startu. Jelikož se New Glenn dostal při dnešním pokusu dost hluboko do fáze odpočtu, Berger proto soudí, že bude následovat odklad o 48 hodin. To je způsobeno potřebou doplnit pohonné látky do zásobníků u rampy LC-36 na floridském kosmodromu CCSFS.

Jenže ve hře jsou i další faktory. Firma sledovala celý týden podmínky na moři, kde se nachází přistávací plošina. Některé předpovědi přitom naznačují, že se tyto podmínky začnou již za pár dní zhoršovat. Kolik času zabere vyřešení technických problémů bude záviset na tom, jak jsou daná místa na startovní rampě přístupná. Moc času ale není, tzv. velké startovní okno premiérové rakety New Glenn se zavře 16. ledna.

Ačkoliv byli všichni zklamaní, že nedošlo ke startu, technické komplikace jsou při startech raket očekávané – zvláště pak u raket velkých a především nových. To není neúcta k Blue Origin. Společnost během několikahodinového odpočítávání určitě získala skvělé údaje a nyní opraví několik drobných problémů s raketou, než se o start brzy pokusí znovu.

Přeloženo z:
https://arstechnica.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GhIoFjvWsAA6_fW?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/Gg5eaP9WQAAQlrj?format=jpg&name=large