sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vyšetřování závady první Ariane 6 skončilo

Evropská kosmická agentura dokončila rozbor dat nasbíraných při prvním letu nové rakety Ariane 6. Hloubková analýza potvrdila excelentní chování nosné rakety s velmi malým množstvím odchylek od předstartovních plánů. Během fáze demonstrace technologických možností však bylo zaznamenáno několik případů nečekaného chování celého systému. I jejich analýza už byla dokončena. Tou nejdůležitější zprávou je, že premiéra Ariane 6 je celkově hodnocena jako úspěšná a příprava druhého startu této rakety není nijak ovlivněna.

Vyšetřování se zaměřilo třeba na analýzu, proč na začátku dlouhé přeletové fáze při premiérové misi Ariane 6 nedošlo k opakovanému naběhnutí pomocné jednotky APU (Auxiliary Propulsion Unit) na horním stupni, jak bylo očekáváno. Analýza ukázala, že jedno měření teploty zaznamenalo hodnotu, která překročila před startem definované limity. V důsledku toho letový software správně zareagoval a spustil vypínací sekvenci. Horní stupeň tak do přeletové fáze vstoupil bez fungující jednotky APU, čímž zhoršil průběh demonstrační fáze.

V důsledku toho řídící letový software nevydal pokyn pro zahájení třetí zážehové sekvence raketového motoru Vinci. Horní stupeň následně prošel plánovanou pasivací. Na základě pozorovaného chování jednotky APU za letu, bude sekvence příprav na aktivaci APU (fáze chlazení APU) upravena v letovém softwaru, aby se zlepšily podmínky pro její aktivaci. Aktualizovaný software již prošel zkouškami, aby mohl být nasazen při nadcházejících startech.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GTwqE9JXIAAqYm3?format=jpg&name=4096×4096

Štítky:

Hodnocení:

4.9 / 5. Počet hlasů: 13

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub S.
Jakub S.
9 měsíců před

Jupííí sem přihlášen a mohu psát kome tář 😆.

K článku. Předem děkuji za info, ale čekal bych informaci o tom co způsobilo poruchu/jiné hodnoty teploty snímače. Talhle to vypadá že se jen posunou hranice v SW tradá nahoru znovu (asi to tak nebude).

Radek V.
Radek V.
9 měsíců před

Takže kvůli jedné odchylce měření (pravděpodobně chyba senzoru) se APU vypnulo a nedalo znovu zapnout. Jako obvykle hloupá chyba při přípravě softwareu. Přílišná opatrnost, dost nepochopitelné pro první start nového nosiče, kde údaje se mohou výrazně lišit od teorie. Naštěstí pro ESA se nestalo nic horšího. Snad stihnou druhý start před koncem roku.

Jakub S.
Jakub S.
9 měsíců před
Odpověď  Radek V.

No zdá se že při prvních startech je opak pravdou. Pravidla jsou striktnější a pak se může rozvolňovat. Nevíme ale co stálo za hodnotou na senzoru (třeba to bylo opravdu kritické a kdyby se zažehnul, tak 2st. to nepřežil). Ten senzor tam asi je k něčemu dobrý když ho tam mají a je omezen nějakým pravidlem. Možná se dá říct i opak, tedy, že SW fungoval přesně jak má. Místo kupy trosek je na orbitě pasinví 2stupeň (vcelku).

bobi
bobi
9 měsíců před

Takže tak excelentní to zase nebylo.

MilanV
MilanV
9 měsíců před

Hm. Opět ten styl a jazyk tiskových zpráv: ve finále nevím nic. Byla to tedy chyba něčeho na raketě nebo jen nevhodné nastavení sw? A co tedy udělali, aby se to neopakovalo?

Jediné, co z této zprávy čtu, je jak bylo všechno vlastně v pohodě. Jakou jinou firmu mi tento přístup jen připomíná?

MilanV
MilanV
9 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Já také. Ale štve mě, že po přečtení celé tiskové zprávy mám to samé, co před jejím přečtením – tj. pouze osobní dohady. Navíc ty formulace jsou celé jak vykrucování se z něčeho, jak nic neříct. A když vzpomenu ještě na ten start A6 a na tu atmosféru kolem – každý, kdo se na cokoli zeptal a jen nejásal, tak byl spražený na dvě doby nebo mu „mile“ byla podána informace jako z této zprávy, tj. nicneříkající. A ještě to veřejně prezentované naštvání, jak si někdo mohl dovolit objednat start na Falconu, když oni mají tak krásnou raketku, akorát nikomu neřeknou, jak moc vlastně funguje a kdy bude ready pro certifikovaný komerční provoz… Brrr. Opravdu je mi to nepříjemné, jak jsem z nich nejistý, co skrývají. A jako Evropan jsem dvojnásob naštvaný, že „moje“ ESA si takto kazí prestiž. Přál bych si, aby byla taky tak pečlivá vůči Ariane jako NASA vs. Starliner. Tohle je spíš „NASA před Chalengerem“. Já bych s ní za svoje peníze nenechal teď vynést ani koutový odražeč.

Martin_V
Martin_V
9 měsíců před

Chybí mi informace, kdy se uskuteční druhý start. Našel jsem pouze obecnou formulaci z července „We are perfectly on track now to make the second launch this year.“ A už je konec září.

Pavel Kralicek
Pavel Kralicek
9 měsíců před

raketa pracovala excelentne, jen se pozdeji “zhorsil prubeh demonstracni faze”, diky cemuz vam jednou neznamo kdy a neznamo kde spadne na hlavu nekontrolovane horni stupen, resp. jeho naklad, ktery obsahoval i navratova pozdra navrzena k preziti pruchodu atmosferou…nepracuje v ESA na PR nahodou nejaky Fanfula? “Jak to chodí? Fanfula: Chodí to výborně. Ale neseje to. Kroupa: To je u secího stroje dost podstatná závada, ne?”

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.