Vozidla, která jsou delší dobu mimo provoz, vyžadují řádnou údržbu. Marsovské vozítko Rosalind Franklin není v tomto směru výjimkou a nyní se jeden jeho elektronický box v rámci příprav na dlouhou cestu k rudé planetě dočkal vylepšení. Samotná mise by mohla odstartovat v roce 2028. Několik let nepoužívání systémů může vést k poruchám a zvýšenému riziku. Aby byl zajištěn špičkový výkon roveru na Marsu, pustili se technici do opatrné výměny určitých komponentů v přístroji RLS (Raman Laser Spectrometer). Jde o první přístroj roveru, který má projít tímto faceliftem. K výměně samotné došlo v ultračisté místnosti hlavního dodavatele, společnosti Thales Alenia Space v italském Turíně. Koncem roku bude vše zase smontováno zpátky.
Spektrometr roveru Rosalind Franklin bude mít za úkol studovat mineralogii Marsu s využitím Ramanovy spektroskopie, což je metoda běžně používaná v pozemských laboratořích. Tento přístroj pomůže identifikovat organické látky a při analýze na prach rozdrcených vzorků zpod povrchu Marsu bude pátrat po mikrobiálním životě. Měněný elektronický box řídí všechny systémy přístroje a stará se o jeho komunikaci s roverem. Plánované vylepšení má zajistit, že laser zůstane zaostřený a usnadní také sběr fotonů pro spektrální analýzu.
Francouzský institut IRAP strávil 4 měsíce vylepšováním tohoto kilogram vážícího boxu a poté následovaly vibrační a termálně-vakuové testy. Stavbu přístroje RLS obstarala španělská společnost INTA a zmíněný IRAP. Komponenty byly při několika čistících cyklech pečlivě dekontaminovány, aby se zabránilo mikrobiální kontaminaci Marsu. Rover Rosalind Franklin totiž byl postaven v čisté místnosti s minimalizovanou biologickou zátěží, což odpovídá přísným protokolům planetární ochrany.
Zdroje informací:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.researchgate.net/…Raman-spectrometer-based-on-the-RLS-instrument-onboard.png
https://www.esa.int/…/Laser_upgrade_for_Mars_rover.png