sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: První letošní start Ariane 5

Raketa Ariane 5 startuje pouze párkrát do roka a nyní přišel její první start v roce 2022. Její poslední start se uskutečnil v den, který se nám všem zapsal do paměti. 25. prosince totiž vynášela na oběžnou dráhu dalekohled Jamese Webba. Od té doby nestartovala a při tomto startu se pod aerodynamickým krytem budou nacházet dvě telekomunikační družice. MEASAT-3d a GSAT-24. Družice MEASAT-3d, postavená společností Airbus, je 57. družicí postavenou na platformě E3000. Družice bude umístěna na geostacionární oběžné dráze nad 91,5° východní délky. Prostřednictvím této oběžné dráhy bude družice schopna obsluhovat svou primární oblast, Asii a Tichomoří. Druhá komunikační družice má název GSAT-24 a váží 4 181 kilogramů. Její životnost by měla být 15 let, energii jí dodávají dva fotovoltaické panely a je založena na platformě I-3K (I-3000). Tato družice bude poskytovat vysoce kvalitní televizní, telekomunikační a vysílací služby.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa ELA-3, Guyanské vesmírné středisko, Francouzská Guyana
  • Čas startu: 22. června 23:03 SELČ
  • Raketa: Ariane 5
  • Náklad: Dvě telekomunikační družice
  • Hmotnost nákladu: 10 863 kilogramů
  • Oběžná dráha: Dráha přechodová ke geostacionární (GTO)

Jelikož k tomuto startu nebudeme vysílat česky komentovaný přenos, najdete zde okno s přehrávačem na originální přenos od Arianespace.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://www.arianespace.com/

Zdroje obrázků:
https://everydayastronaut.com/…/ariane252052520gs_image_20190222030450.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
Michal Václavík
2 let před

Jaký je na Kosmonautix úzus v uvádění hmotnosti nákladu? Přijde mi, že to je halabala a někdy to je pouze hmotnost užitečného nákladu, někdy včetně podpůrného vybavení. Bylo by fajn to nějak sjednotit nebo lépe označovat pro potřeby statistik apod.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Většinou je to podle toho, jaký zdroj je k dispozici. A bohužel ne vždy je u zdroje uvedeno, zda jsou v údaji započítány pouze družice, nebo třeba i adaptéry.

tonda
tonda
2 let před

Domnívám se,že by to mělo být uvedeno jako celková hmotnost i s adaptéry,je to součást užitečného zatížení.

Karel Zvoník
Editor
2 let před

Matěji skvělé. Díky za článek. Na tento start se těším. Škoda, že nebude i česky.

Radek V.
Radek V.
2 let před

Gratulace k úspěšnému startu.
Kolik teď vlastně stojí start Ariane 5? Konkurence SpaceX je drtivá a Ariane 6 má zpooždění. na wiki udávají zhruba 150 mil Euro, což je hodně.

Radek
Radek
2 let před
Odpovědět  Radek V.

Všechny zbývající Ariane 5 už jsou prodané, takže o aktuální ceně asi nemá smysl spekulovat. 150 milionů euro je dost málo vzhledem ke schopnostem rakety. Problém je spíš to, že se s adopcí Sojuzu zrušila levnější varianta.

Radek
Radek
2 let před
Odpovědět  Radek V.

Loni SpaceX poslala jen asi 8 tun nákladu na GTO, navíc samozřejmě s mnohem větší inklinací. Takže tady konkurence zase taková není.

Ferda
Ferda
2 let před
Odpovědět  Radek V.

Jenze kdyz on F9 tech 10 tun na GTO nezvedne ani kdyz ho nechaji placnout do vody…

https://kosmonautix.cz/2022/06/22/zive-prvni-letosni-start-ariane-5/