sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Angara A5 se chystá na testovací let

Ruská nosná raketa Angara A5 se připravuje na svůj třetí let. Rodinu raket Angara vyvinulo Státní kosmické vědeckovýrobní středisko M. V. Chruničeva. Raketa Angara v konfiguraci A5 má nahradit ruskou raketu Proton. Jak již název napovídá, skládá se z celkem pěti modulů URM-1. Konfigurace A5 zvládne na nízkou oběžnou dráhu vynést až 24,5 tun těžký náklad, ten ovšem nebude na této misi nic zajímavého, jelikož se jedná pouze o hmotnostní simulátor, proto se raději zaměřím na raketu.

Rakety Angara jsou kompletně vyráběny v Rusku, zatímco předchozí ruské rakety (jako Sojuzy) jsou sestaveny z dílů vyrobených v zemích bývalého Sovětského svazu. Univerzální raketový modul (URM-1) se u raket Angara používá jako centrální stupeň a v případě Angary A5 i jako 4 urychlovací stupně. Na každém stupni URM-1 se nachází jeden raketový motor RD-191. Jde o motor s uzavřeným pracovním cyklem a na hladině moře poskytuje tah 1,96 MN.

Start rakety Angara A5
Start rakety Angara A5
Zdroj: http://spaceflightnow.com

Druhý stupeň rakety Angara označovaný jako URM-2 využívá jeden motor RD-0124A, který spaluje kapalný kyslík jako okysličovadlo a speciálně upravený letecký petrolej. RD-0124A je téměř identický s motorem RD-0124, který se v současnosti používá na druhém stupni Sojuzu-2. URM-2 pro Angaru A5 má průměr 3,6 metru.

Tato mise má ale za úkol otestovat nově vyvinutý stupeň Persej. Jedná se o výrazně modernizovanou verzi horního stupně Blok DM-03, který již létá na raketě Proton-M. Tato varianta byla navržena speciálně pro raketu Angara A5. Tento stupeň je poháněn motorem RD-58M. Tento motor je modernizovanou verzí motoru RD-58, který byl navržen pro použití na raketě N1.

Angara A5 tentokrát vzlétne z kosmodromu Pleseck, ale další rampa pro tuto raketu se buduje na kosmodromu Vostočnyj. Start je naplánován na pátek 24. prosince v 16:00 našeho času a jak jsem již zmínil, tak nákladem na této misi bude hmotnostní simulátor.

Jedinou vadou na kráse u tohoto startu je, že Roskosmos zatím u žádného startu rakety Angara nevysílal přímý přenos. Dá se tedy předpokládat, že to tak bude i u tohoto startu.

Pár informací na závěr:

  • Místo startu: Rampa LC-35/1, kosmodrom Pleseck, Rusko
  • Datum startu: 24. prosince 16:00 SEČ
  • Raketa: Angara A5
  • Náklad: Hmotnostní simulátor
  • Hmotnost nákladu: Kolem 2 600 kg
  • Oběžná dráha: Geostacionární oběžná dráha (GEO)

EDIT 24. prosince 10:35
Start se odkládá na 27. prosince ve stejný čas.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2014/12/angara_a5-e1419323858512.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/DSC_0244.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo
Ivo
3 let před

To tam nemohli dát aspoň motor na pevné palivo, který by to po konci testu sundal dolů? Takhle to tam zůstane „navěky“…

Radek
Radek
3 let před
Odpověď  Ivo

Mají to rovnou poslat na hřbitovní orbitu. Testu by to nijak neuškodilo.

Vojta
Vojta
3 let před
Odpověď  Radek

Vzhledem k tomu, že letí z Plesecku, budou potřeba na GEO výrazné korekce sklonu. Předpokládám, že je bude mít z velké části na starosti testovaný stupeň Persej. Snad bude součástí testu i opuštění GEO. Nebo je cílová dráha rovnou něco blízko GEO (což je i ta hřbitovní) a její prezentace jako GEO je prostě jen zjednodušení.

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  Vojta

Ale s tím se přesně takto počítá. Horní stupeň i náklad budou umístěny pár set km nad geostacionarni oběžnou dráhu.

Jiří Hošek
3 let před

Díky za článek. K poslednímu odstavci doplním, že tenhle start nepřipravuje Roskosmos.
Hmotnostní simulátor pro tuto misi je tady:
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=47428.0;attach=2063982;image

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Misi formálně jako krytí zajišťuje GKNPC Chruničeva. CO se týká nákladu, tak ten je jasný. Zítra k tomu mám připravený příspěvek.

Borin
Borin
3 let před

Možná ten hmotnostní simulátor časem ožije a sundá pár nepřátelských družic.

Michal Václavík
3 let před

Podle nových NOTAMs to vypadá na odklad na 27. prosince.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
3 let před

Rozhodnutí o vývoji-1992, zahájení prací-1994, čtvrtý (pořád pouze) testovací let od roku 2014. To jen na okraj k nářkům, že SLS se vleče. Když pominu že SLS je úplně jiný level.

ventYl
ventYl
3 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Angara je ruska odboba „Energia-applications program“. Technicky bol koncept moznych rakiet Angara rozpracovany uz pocas navrhu systemu Energia, takze ked sa v 1992 schvalovalo, mali uz nadbehnute. To sa ale samozrejme nestretlo s ekonomickou realitou v Rusku.

Libor Lukačovič
3 let před

Len jedna poznámka ohľadom živého prenosu. Ono je to dané skôr tým, že sa nerobia prenosy z Plesecku ako tým, že ide o Angaru…

Michal Václavík
3 let před

Pokus o start nosné rakety Angara A5 z kosmodromu Pleseck nakonec dnes proběhl, ale počítač přerušil automatickou startovní sekvenci. Opakovaný pokus o start se uskuteční v nejbližších dnech.

Michal Václavík
3 let před

Důvodem odkladu byla závada na pozemním systému a odpočet byl přerušen 90 sekund před startem.

Michal Václavík
3 let před

I dnešní pokus o start nosné rakety Angara A5 z kosmodromu Pleseck byl odložen. Oficiální zdroje hovoří o dalším pokusu do konce roku (nejdříve snad 27. prosince 2021). Nepotvrzeným důvodem k odkladu jsou problémy s novým horním stupněm 14S48 Persej.

Michal Václavík
3 let před

Start proběhl dnes ve 20:00:00,697 SEČ.

Michal Václavík
3 let před

Při druhém zážehu bohužel selhal raketový motor 11D58M na horním stupni Persej a ten s nákladem GVM zůstal na nízké oběžné dráze

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.