sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkouška oddělení demonstrátoru LOFTID

Inženýři NASA úspěšně dokončili pozemní zkoušky systému, který příští rok umožní provést test nafukovacího tepelného štítu LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator). Ten poletí na raketě Atlas V jakožto sekundární náklad. Při startu, který je zatím plánován na září 2022, má být především vynesena družice JPSS-2 (Joint Polar Satellite System-2), což bude třetí zástupce rodiny družic JPSS, které provozuje agentura NOAA.

Aby se LOFTID vešel na raketu, bude muset být uložen do adaptéru, který má primárně za úkol držet družici JPSS-2 a mechanicky ji propojit s nosnou raketou. Poté, co se JPSS oddělí, bude muset dojít k odhození zmíněného adaptéru, aby mohl LOFTID zahájit svou demonstrační misi. Po oddělení ukáže, jak se mu podaří nafouknout vlastní štít, jak zvládne zpomalit při vstupu do atmosféry a zda tento průchod vůbec přečká. „Je to jedinečná letová konfigurace,“ přiznává Sean Hancock, vedoucí projektu adaptéru pro LOFTID a také inženýr z Langley Research Center v Hamptonu, stát Virginia a dodává: „Z tohoto důvodu jsme vyvinuli separační systém šitý na míru pro LOFTID.

Systém PASS (Payload Adapter Separation System) pro LOFTID využívá soustavu pružin, které se na povel uvolní a zahájí proces oddělení adaptéru od rakety. Poté se pružiny namontované na adaptéru nákladu zasunou a přitáhnou síť k LOFTID, takže adaptér zamíří pryč od technologického demonstrátoru. Celý proces byl nedávno otestován na Langleyho středisku. Jelikož reálné oddělení proběhne v prostředí snížené gravitace, vyžadují jeho zkoušky na Zemi použití speciálního hardwaru, který simuluje kosmické prostředí. Tým využil rovnou podlahu a vzduchová ložiska, tedy podobný systém, jaký známe ze stolního hokeje. Díky tomu je možné zajistit pohyb prakticky bez tření pro cokoliv, co je rovnoběžné s podlahou. Maketa zařízení LOFTID byla připojena ke zdi a model adaptéru se od něj oddělil. Právě tento adaptér byl usazen na vzduchovém ložisku, takže mohl odjet pryč a inženýři sledovali, jak dobře systém pracuje. Zkouška využívající inženýrské vývojové modely dopadla úspěšně. Týmy se tak mohou začít chystat na dodatečné zkoušky s letovými díly – ty by měly přijít začátkem roku 2022.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lrc-2021-1021-h1_p_loftid-000426.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.