8. srpna pořídil americký CubeSat TROPICS Pathfinder své první snímky a později umožnil vědcům nahlédnout do struktury hurikánu Ida ještě než zasáhl pevninu. Malá družice byla vypuštěná 30. června 2021 jakožto tzv. pathfinder, tedy testovací předchůdce, který má vyšlapat cestu k misi TROPICS (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats). Na pathfinderu je možné otestovat technologie, komunikační systémy a metody zpracování dat ještě předtím, než bude v roce 2022 vypuštěno šest družic z programu TROPICS. „Pathfinder je taková ostrá generálka celé mise,“ vysvětluje Bill Blackwell, hlavní vědecký pracovník mise TROPICS a zároveń výzkumník z Massachusetts Institute of Technology Lincoln Laboratory v Lexingtonu, stát Massachusetts.
Budoucí družicová síť TROPICS bude obíhat Zemi ve třech rovinách. Jednotlivé družice mají měřit teplotu, množství vodní páry, srážek a ledových mraků. Měření mají probíhat s vysokou frekvencí, aby bylo možné vytvořit možnosti pro téměř globální studium bouří a dalších meteorologických jevů. Základní myšlenka vychází z toho, že více družic rozložených po oběžné dráze bude pořizovat častější měření po celém světě. Vědci tak budou moci sledovat bouře během jejich vývoje a následně zkusí uplatňovat nově získané znalosti ke zlepšení schopností předvídat další vývoj. Výzkumný tým mise TROPICS zahrnuje experty z agentur NASA i NOAA, ale i z různých univerzit či komerčních firem.
„Už na začátku mise prokázal Pathfinder užitečnost svých dat, což platí především u hurikánu Ida. Můžeme vidět mnoho věcí, které chceme v rámci mise TROPICS studovat,“ popisuje Blackwell. První snímky vznikly z mikrovlnných měření na různých frekvencích, z nichž každá nabízí vědcům jiný střípek velké skládačky termodynamiky zemské atmosféry. Snímek vytvořený z měření na frekvenci 91 GHz ukazuje vodní páru včetně vírů atmosférické vlhkosti nad oceány. Data na frekvenci 115 GHz poskytují údaje o teplotě zemského povrchu a spodní atmosféry. Data z frekvence 205 GHz nabízí údaje o ledových částečkách obsažených v mracích. „Je to vůbec poprvé, kdy jsme vypustili tzv. microwave cross-track sounder využívající tak vysokou frekvenci,“ říká Blackwell a dodává: „Je velice citlivý při sledování ledu ve vrcholcích mraků, což nám může přinést náznaky o intenzitě bouře.“
Jak již bylo uvedeno na začátku, TROPICS Pathfinder pořídil 28. a 29. srpna snímky hurikánu Ida ještě než vstoupil na území státu Louisiana. „Chystaná družicová síť nám dá především zkrácení intervalu mezi jednotlivými návštěvami. Budeme tedy schopni pozorovat bouře z vesmíru na mikrovlnných frekvencích mnohem častěji, než to dokážeme dnes,“ uzavírá Blackwell.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tropics_pathfinder.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tropics_3_images.png
https://momentus.space/wp-content/uploads/2020/09/TROPICS_Pathfinder_Forbes.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tropics-ida-3images.png