sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přípravy Webbova teleskopu pokračují

Před pár dny jsme na našem webu vydali článek o zhodnocení, které ukazuje, že Dalekohled Jamese Webba i jeho nosná raketa Ariane 5 jsou na správné cestě ke startu. Ale to rozhodně neznamená, že by se v dalších měsících inženýři nudili. Právě naopak. Čeká na ně ještě mnoho zodpovědné práce, ale přesto můžeme říct, že předlouhý seznam všemožných úkolů, testů, zkoušek a ověřování se už výrazně ztenčuje. Experti v posledních době dosáhli významného pokroku v rámci závěrečné série zkoušek Dalekohledu Jamese Webba. Byly dokonce splněny hned tři velké milníky, čímž se tento nejkomplexnější a nejschopnější vědecký kosmický teleskop jaký byl kdy postaven, výrazně přiblížil k plné připravenosti na cestu dlouhou skoro 1,6 milionu kilometrů. Dnes si tyto tři důležité milníky představíme.

Zkoušky výsuvné konstrukce: DOKONČENY

Práce na výsuvné konstrukci „krku“ JWST.
Práce na výsuvné konstrukci „krku“ JWST.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Výsuvná konstrukce mezi servisním modulem a vědeckou částí teleskopu pomůže JWST zajistit provoz vědeckých přístrojů v nezbytných superchladných teplotách. Tato konstrukce totiž oddělí sekci se zrcadly a přístroji od mnohem teplejší servisní sekce, která bude otočena ke Slunci. Po kompletním rozložení dosáhne tato konstrukce délky 3 metry, čímž také vytvoří dostatečný prostor ke komplexnímu rozložení obřího slunečního štítu. Nedávno byla tato věžovitá konstrukce vůbec naposledy v pozemských podmínkách plně natažena na stejnou úroveň, jaké má dosáhnout v kosmickém prostoru. Experti pak tento díl opět složili do kompaktnějších rozměrů a také jej pevně zajistili. To vše souvisí s blížícími se přípravami na start letos na podzim. Až se tato konstrukce příště rozloží, bude již teleskop v kosmickém prostoru.

Krytka AOS (Aft Optics Subsystem): ODSTRANĚNA

Každý pozemský fotograf si svůj aparát pečlivě chrání například pomocí nejrůznějších krytek, které mají zabránit poškození drahých čoček. Klasické čočky sice na JWST nenajdeme, ale i tak tu bylo zařízení, které funguje podobně jako zmíněná krytka. Na náhledové fotografii tohoto článku můžete vidět, jak technik Larkin Carey opatrně odstraňuje díl, který se v originále označuje jako aft optics subsystem cover. Jde sice o relativně malý, ale velmi důležitý ochranný prvek, který zajišťoval, aby vědecké přístroje v útrobách teleskopu zůstaly čisté a bez jakýchkoliv stop znečištění. Krytka ale také během dlouhé montáže a příprav chránila přístroje před rozptýleným světlem. Nyní je již start tak blízko, že mohlo dojít k odstranění krytky. Inženýři tak mohou v klidu pokračovat v balení a skládání zbytku observatoře do kompaktní formace, ve které dojde ke startu.

Unitized Pallet Structure: SLOŽENA PRO START

Sklápění konstrukce, která drží složené vrstvy slunečního štítu mohlo začít až po odstranění krytky optiky.
Sklápění konstrukce, která drží složené vrstvy slunečního štítu mohlo začít až po odstranění krytky optiky.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Sluneční štít JWST má po rozložení plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem, ale ve složeném stavu se jeho vrstvy skládají na konstrukci označovanou jako Unitized Pallet Structure. Jde o dlouhé podpěry, které jsou součástí komplexního rozkládacího mechanismu, s jehož pomocí se celý obří teleskop jen taktak vejde do krytu Ariane 5. Nyní, když byla odstraněna výše zmíněná krytka, mohli inženýři dokončit složitý proces skládání této konstrukce do letové konfigurace. Na přiloženém obrázku můžeme vidět tuto konstrukci částečně zvednutou vzhůru. Od té doby ale již došlo k pokroku. Konstrukce je již plně zvednutá a zajištěna na svém místě.

Všechny výše zmíněné milníky proběhly v čisté místnosti firmy Northrop Grumman v kalifornském Redondo Beach. Dalekohled Jamese Webba, který se stane nejlepší kosmickou observatoří světa, má odstartovat v roce 2021. Úkolem tohoto teleskopu bude hledat odpovědi na záhady spojené s naší soustavou, studovat planety obíhající kolem různých hvězd, pátrat po odpovědích na původ vesmíru a našeho místa v něm. JWST je mezinárodní projekt, který vede NASA ve spolupráci s evropskou agenturou ESA a kanadskou CSA.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/webb-technician.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/webb-far.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/webb-notech.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.