sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Test radaru pro průzkum dvojplanetky

Kosmický hardware se dá testovat různě. Třeba tak, že vezmete model CubeSatu Juventas, zavěsíte jej pod dron a pak s ním vyletíte do výšky – šlo o praktickou zkoušku antén, které mají za úkol provést historicky první radarový průzkum vnitřní stavby planetky. Juventas o velikosti krabice na boty poletí k dvojplanetce Didymos na palubě evropské sondy Hera. Jakmile se oddělí od mateřské sondy, vyklopí svou anténu, s pomocí které zahájí nízkofrekvenční radarové skenování menší planetky Dimorphos až do hloubky sto metrů. Tyto nízké frekvence se projeví ve formě vln o vlnové délce až 6 metrů, což je pro většinu měřicích stanovišť v interiérech budov příliš mnoho.

Test antény CubeSatu Juventas pod dronem.
Test antény CubeSatu Juventas pod dronem.
Zdroj: https://www.esa.int/

Abychom ověřili charakteristiky antény, provedli jsme tento vzdušný test, se kterým nám pomohla firma Hexapilots zaměřená na drony,“ říká Martin Laabs z katedry radiofrekvenčního a fotonického inženýrství z Technické univerzity v německých Drážďanech a dodává: „Pro nejpřesnější měření vlastností vysílání antény, se musela dostat od ostatních objektů co nejdál to jde. Proto byl model Juventasu zavěšen na desetimetrovém laně pod dronem, který vyletěl do výšky 50 metrů.

Umělecká představa CubeSatu Juventas u dvojplanetky Didymos.
Umělecká představa CubeSatu Juventas u dvojplanetky Didymos.
Zdroj: https://mb.cision.com/

Zkoušky umožnily vyhodnotit množství vyzařované energie z antén a porovnat tato měření s radiofrekvenčními modely. Testy také pomohly zhodnotit, v jaké výšce skončí interference od pozemních odrazů. Technická univerzita v Drážďanech pracuje na umístění antény, zesílení signálu a výkonnostních simulacích radaru pro CubeSat Juventas. Spolupracují přitom s kolegy z polské firmy Astronika, kteří staví antény a z lucemburské společnosti EmTroniX – jejich úkolem je vývoj systému pro generování signálu. Vše pak spadá pod firmu GomSpace, která má na starost celý CubeSat Juventas. V celé hierarchii nejvýše je pak pochopitelně Evropská kosmická agentura. Na radarový přístroj JURA  vědecky a technicky dohlíží Alain Hérique z francouzského IPAG (Institut de Planétologie et d’Astrophysique de Grenoble) na Université Grenoble Alpes a Dirk Plettemeier z Technické univerzity Drážďany.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/juventas_cubesat/19179711-1-eng-GB/Juventas_CubeSat_pillars.png
https://www.esa.int/…/23253778-2-eng-GB/Drone_test_of_Hera_mission_s_asteroid_radar.gif
https://mb.cision.com/Public/14387/3158741/b5f55328e1fcdca8_400x400ar.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před

Tak trochu jsem čekal nějakou složitější anténu.

Ale kdo si hraje nezlobí a antény byly vždycky tak trochu magie, test rozhodně ničemu neuškodí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.