sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 3. díl (30.9. – 6.10. 2012)

Kosmická loď ATV

V dnešním díle Kosmotýdeníku se podíváme na novinky tři novinky týkající se kosmonautiky. Nejprve začneme u Mezinárodní vesmírné stanice, kde se toho událo více než dost. Dále pak na americký bezpilotní raketoplán Boeing X-37 (neboli Orbital Test Vehicle) vynášený raketou Atlas V, který se chytá na svoji třetí cestu do vesmíru a v samotném závěru článku přijde řada na sondu Venus Express, která po dlouhodobém zkoumání Venuše zjistila jednu velice zajímavou věc. V určitých oblastech atmosféry planety klesají teploty až pod 150 stupňů Celsia.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Zdroj: http://apod.nasa.gov

Co se děje na ISS?

ISS existuje už od roku 1998. Za tu dobu se stanice rozrostla a na oběžné dráze přibylo mnoho takzvaného kosmického smetí, které stanici ohrožuje.  Jsou to například úlomky rozpadlých družic nebo vyhořelé stupně. Ve čtvrtek ISS málem musela zapnout své motory na modulu Zvezda, aby lehce upravila svoji oběžnou dráhu. Naštěstí to nebylo nutné. Výpočty ukázaly, že úlomky z japonské družice se již nenachází v nebezpečné zóně a řídící středisko od manévru ustoupilo.

Minulý týden se od stanice oddělila ATV-3 Edoardo Amaldi. Tyto automatické transportní prostředky jsou určené k zásobování ISS. Zároveň poupravují její dráhu. Proč? Mezinárodní vesmírná stanice se nachází ve výšce okolo 400 km nad zemí, ale i zde se nachází velmi řídké zbytky atmosféry. ISS o ně tře a tím se zpomaluje. Tím pádem klesá. Jednou za čas je nutné stanici „vytáhnout“ na vyšší oběžnou dráhu, aby neshořela v atmosféře.

Miniraketoplán X-37
Miniraketoplán X-37
Zdroj: http://space.skyrocket.de

Bezpilotní raketoplán X-37

25. října by se do vesmíru měl podívat malý bezpilotní raketoplán X-37. Odstartuje v nákladovém prostoru rakety Atlas V. Mise bude opět přísně tajná. Stejně tomu bylo i při předchozích letech. Bude se jednat o exemplář, který se do vesmíru již vydal. Tím se otestuje znovupoužitelnost těchto strojů.
Při předchozím startu se uvádělo, že mise bude trvat devět měsíců. Nakonec se raketoplán vrátil až po 469 dnech, kdy v pořádku přistál na Vendenbergově letecké základně.
Tyto raketoplány jsou řízeny vojenským letectvem Spojených států, nikoliv NASA. Tím pádem se spekuluje se o jeho budoucím vojenském využití.

Evropská družice Venus Express
Evropská družice Venus Express
Zdroj: http://planetary.s3.amazonaws.com

Zima v atmosféře Venuše

Venuše je v něčem podobná Zemi. Vládne tam však planetární peklo. Hustá atmosféra je z 96,5 procent tvořena oxidem uhličitým a pak malou příměsí dusíku, kyslíku, vodních par a dalších plynů. Vzniká zde skleníkový efekt, který rozpaluje povrch planety na 450 stupňů Celsia. Přesto však sonda Venus Express objevila oblast vysoko v atmosféře Venuše, kde je taková zima, že by měl oxid uhličitý zmrznout a vytvářet sníh. Jedná se o velice zajímavý jev. Venuše je mnohem blíže k Slunci než Země a přesto by mělo být ve výšce 125 km kolem 175 stupňů pod nulou. Takovouto teplotu by jste nenaměřili nikde v atmosféře Země.

Zdroje informací:
http://www.osel.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://en.wikipedia.org

Zdroje fotek:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/03/Z79.jpg
http://apod.nasa.gov/apod/image/0912/iss_sts129_big.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/image/VenusExpress_seq9_H.jpg
http://space.skyrocket.de/img_sat/x-37__2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.