Nový malý evropský kosmický nosič Vega-C má přinést lepší výkon a také rozšířit možnosti evropské kosmonautiky. Evropská kosmická agentura vede vývoj projektu a spolupracuje s celou řadou firem. Raketové motory na tuhé pohonné látky pro nosnou raketu Vega-C vyvinula společnost Avio a všechny již mají za sebou statické zážehy, které jsou nezbytné k jejich kvalifikaci pro použití v ostrém provozu. První stupeň s motorem P120C, druhý stupeň s motorem Zefiro-40 i třetí stupeň s motorem Zefiro-9 využívají tuhé pohonné látky. Společně s horním stupněm AVUM+ na kapalné pohonné látky umožní raketě Vega-C dopravit na referenční polární oběžnou dráhu ve výšce 700 kilometrů až 2300 kilogramů nákladu.
Motor P120C na prvním stupni bude hořet po dobu 130 sekund, během kterých spálí 142 tun pohonných látek a díky tomu vyvine tah zhruba 4500 kN. S jeho pomocí se malá nosná raketa dostane do výšky zhruba 60 kilometrů, kde se slova ujme stupeň druhý. Ale zůstaňme ještě u stupně prvního. Pro jeho zkoušky byly postaveny tři testovací exempláře, které vyrobila firma Europropulsion, kterou společně vlastní firmy Avio a ArianeGroup. Jeden exemplář byl označen jako vývojový, zbylé dva pak byly určeny ke kvalifikačním testům. Všechny motory se dočkaly statického zážehu.
První kvalifikační model v konfiguraci pro raketu Vega-C podstoupil statický zážeh v lednu 2019. Druhý kvalifikační model podstoupil statický zážeh letos 7. října a při něm se ověřovala konfigurace stupně pro použití na chystané raketě Ariane 6. Jelikož bude raketový motor P120C použit na dvou nosných raketách, bylo možné ušetřit náklady na vývoj a využít výhod výroby více kusů. Díky tomu má evropská kosmonautika možnost rozšiřovat své výrobní kapacity.
Opusťme teď stupeň první a zaměřme se na ten druhý. Na něm bude pracovat raketový motor Zefiro-40, který obsahuje 36 tun pohonných látek. Jeho vývoj a výrobu zajišťuje firma Avio v továrně u italského města Colleferro jihovýchodně od Říma. První statický zážeh tohoto motoru proběhl 8. března roku 2018 a druhý test proběhl 10. května 2019. Zatímco první stupeň podstoupil své statické zážehy v Jižní Americe na kosmodromu v Kourou, druhý stupeň byl otestován na Sardinii. Motor Zefiro-40 generuje během zážehu průměrný tah 1300 kN, což ESA pohotově přirovnává ke čtyřnásobku běžného dopravního letounu. S pomocí druhého stupně se raketa Vega-C dostane do výšky 123 kilometrů.
Tady přijde ke slovu poslední motor na tuhé pohonné látky – Zefiro-9 na třetím stupni. Jedná se o vylepšenou verzi, která se používá již na současné raketě Vega. Nový typ se od staršího liší třeba novým zážehovým systémem. Prvního října byl motor Zefiro-9 usazen na testovací stanoviště u Cagliari na Sardinii, kde měl provést svůj závěrečný statický zážeh. Ten trval 120 sekund, během kterých spálil 10 tun pohonných látek. V ostrém provozu se tento motor postará o to, aby se horní stupeň AVUM+ s nákladem dostaly do výšky zhruba 190 kilometrů.
Na vývoji rakety Vega-C se podílí firmy z mnoha evropských států – Rakouska, Belgie, České republiky, Francie, Německa, Irska, Itálie, Nizozemí, Norska, Rumunska, Španělska, Švédska a Švýcarska. „Průmysloví partneři pracují usilovně a v těsném kontaktu s ESA, aby dokončili kvalifikační program rakety Vega-C. Společně překonáváme překážky způsobené pandemií COVID-19 a jsme odhodláni dokončit všechny činnosti spojené s přípravou premiérového startu rakety Vega-C,“ říká Giorgio Tumino, šéf zodpovědný za vývoj rakety Vega-C a hlavní technický poradce pro kosmický transport v ESA.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/17559154-2-eng-GB/Artist_s_view_of_Vega-C.jpg
https://www.esa.int/…/Hot_firing_of_P120C_solid_rocket_motor_for_Vega-C.jpg
https://www.esa.int/…/Zefiro-40_DM_on_test_bench.jpg
https://www.esa.int/…/22273737-1-eng-GB/Zefiro-9_test_fire.jpg
https://www.esa.int/…/22274114-1-eng-GB/Industry_cooperation_to_build_Vega-C.jpg