Minulý týden prošel ve Spojených státech schvalovacím procesem rozsáhlý balíček týkající se daní a výdajů. Minulou středu jej schválil Senát, o den později pak Sněmovna reprezentantů a 4. července (stylově na Den nezávislosti jej podepsal prezident Donald Trump. Zákon H.R. 1, který bývá někdy označován také jako „Velký, krásný zákon“, prošel Kongresem díky zvláštnímu postupu zvanému rozpočtové usmíření – ten umožňuje schválit zákon prostou většinou, bez rizika, že ho opozice zablokuje obstrukcemi. Tenot zákon je oddělený od schvalování rozpočtů na fiskální rok 2026, ve kterém je i návrh rozpočtu NASA a dalších agentur. Ovšem ve Velkém krásném zákoně jsou pasáže, které se týkají americké kosmické agentury.

Zdroj: https://www.bechtel.com
Tento zákon vyčleňuje 9,995 miliardy dolarů, které budou k dispozici až do 30. září 2032, na projekty podporované politiky ze států, jež sehrály klíčovou roli v programu Artemis agentury NASA. Největší kus této částky, 4,1 miliardy dolarů, byl vyčleněn na „pořízení, přepravu, integraci, provoz a další nezbytné výdaje spojené s raketami Space Launch System pro mise Artemis IV a V.“ Zákon také říká, že ve fiskálních letech 2026 až 2029 nesmí jít na tyto těžké rakety méně než 1,025 miliardy dolarů. V zákoně také najdeme 20 milionů dolarů na financování kosmické lodi Orion, která se bude používat „s raketou SLS na misi Artemis IV a bude opakovaně použita v dalších misích Artemis.“
Tyto dvě položky jdou proti tomu, co říká návrh Bílého domu na rozpočet NASA. V jeho rámci totiž měl být provoz raket SLS a lodí Orion ukončen po misi Artemis III. Zákon také přiděluje 2,6 miliardy dolarů projektu stanice Gateway, lunární kosmické stanici, kterou mají stavět nejen Spojené státy, ale i mezinárodní partneři – třeba Kanada, Japonsko, Spojené Arabské Emiráty, či Evropská kosmická agentura. Definice zákona udává, že na projekt Gateway má NASA vydávat nejméně 750 milionů dolarů v průběhu fiskálních ročníků 2026, 2027 a 2028. Hlavními dodavateli modulů HALO (Habitation and Logistics Outpost) a iHAB (International Habitation) jsou firmy Northrop Grumman a Thales Alenia Space. Jako hlavní dodavatel modulu PPE (Power and Propulsion Element) byla už před lety vybrána firma Maxar Tehcnologies.
Moduly PPE a HALO by měly být společně vyneseny do kosmického prostoru raketou Falcon Heavy ne dříve než v prosinci 2027, což je méně než rok před plánovanou misí Artemis IV. Ovšem zpráva vydaná úřadem GAO (Government Accountability Office) pro kontrolu americké vlády vyjádřil určité obavy ohledně přístupu NASA k plánování a řízení hmotnosti modulů.
V zákoně je také vyhrazeno 700 milionů dolarů pro nový projekt označovaný jako „vysoce výkonný marsovský telekomunikační orbiter“. Zákon požaduje, aby tento projekt fungoval jak pro misi Mars Sample Return, kterou chce Bílý dům ve svém návrhu rozpočtu NASA rovněž zrušit, tak i pro budoucí mise na Mars – ať už pilotované, nebo robotické. Podmínkou pro přidělení těchto prostředků je, že musí směřovat ke komerční firmě, která od NASA získala financování v rozpočtovém roce 2024 nebo 2025 na komerční návrhy pro misi Mars Sample Return. Tato firma zároveň musí být schopna dodat tento orbiter do konce roku 2028.
Zákon H.R. 1 přiděluje na financování Mezinárodní vesmírné stanice částku 1,25 miliardy dolarů, přičemž stanovuje, že tyto prostředky mají být rozdělovány po částech, a to vždy v minimální výši 250 milionů dolarů ročně ve fiskálních letech 2025 až 2029. Bílý dům přitom plánoval výrazně snížit množství finančních prostředků, které jdou jak do samotného provozu stanice, tak i do vědy, která se na její palubě provádí. Na splnění kontraktu mezi SpaceX a NASA oznámeném vloni v červnu má jít 325 milionů dolarů. jedná se o vývoj lodi USDV (U.S. Deorbit Vehicle), která má pomalu snížit dráhu ISS předtím, než na konci své provozní éry v roce 2030 vstoupí do atmosféry a zanikne nad Pacifikem.
V zákoně najdeme také 1 miliardu dolarů na blíže nespecifikovaná „vylepšení středisek pilotovaných kosmických letů“ NASA, mezi kterými najdeme:
- $300 milionů – Johnson Space Center (Houston, Texas)
- $250 milionů – Kennedy Space Center (Cape Canaveral, Florida)
- $120 milionů – Stennis Space Center (Pearlington, Mississippi)
- $100 milionů – Marshall Space Flight Center (Huntsville, Alabama)
- $30 milionů – Michoud Assembly Facility (New Orleans, Louisiana)
Je zde také 85 milionů dolarů vyčleněných na přesun kosmického dopravního prostředku. Zákon se k tomu nevyjadřuje blíže, ale oba republikánští senátoři z Texasu, John Cornyn a Ted Cruz, podpořili návrh na přesun raketoplánu Discovery z jeho současného stanoviště na Smithsonian’s National Air and Space Museum do Johnsonova střediska v Houstonu. Cornyn v dubnu představil zákon nazvaný „Bring the Space Shuttle Home Act“ (Zákon Přiveďte raketoplán domů), který byl spolupodpořen Cruzem.

Zdroj: https://spaceflightnow.com/
„Neexistuje lepší konečné stanoviště raketoplánu Discovery než Johnsonovo středisko, kde se budoucí průzkumníci mohou učit a být inspirováni neskutečným odkazem těch, kteří změnili historii světa v Houstonu, kde začaly velké skoky pilotované kosmonautiky,“ uvedl guvernér Abbott v dopise podpory ze dne 6. června 2025. „V současné době bychom museli raketoplán rozebrat, abychom jej přestěhovali,“ uvedla k návrhu na sociální síti X Lori Garver, která za prezidenta Obamy působila na pozici zastupující administrátorky a dodala: „Prostředek pro leteckou přepravu byl vyřazen z provozu a (raketoplán – pozn. překl.) by nevydržel tu vzdálenost na bárce ani po dálnici (překážky jako mosty, stromy či elektrická vedení). Pokud je tohle priorita pro naše daně, jsme zatracení.“
Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/05/20250502_NASA_Headquarters_small.jpeg
https://www.bechtel.com/getmedia/87657225-1fcb-4c17-9b98-a46f3ec72303/ML2
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/07/20250704_Discovery.jpg
Vynikající zpráva. Spadl kámen za srdce. ☺