sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědci studují data z průletu Lucy kolem planetky Donaldjohanson

Analýza dat nasbíraných 20. dubna stále pokračuje. Dnes si ukážeme snímky planetky z hlavního pásu, které pořídila kamera L’LORRI jen pár minut před maximálním přiblížením. Nešlo jen o vědecký výzkum zatím nenavštívené planetky, ale také o nácvik postupů, které bude sonda autonomně provádět při své hlavní vědecké misi. To, že se snímkování planetky podařilo, dává vědcům vyšší pravděpodobnost, že si Lucy stejně dobře povede také při průletech kolem tzv. Trojánů Jupiteru.

Sonda samotná je v současné době na přeletové trajektorii a prolétává přes hlavní pás planetek. Lucy se vzdaluje od Slunce rychlostí více než 50 000 km/h, přičemž týmy expertů stále sledují, jak si vede při pronikání do chladnějších a temnějších končin Sluneční soustavy. Až se Lucy dostane k Trojánům, provede celkem 4 průlety, při kterých prozkoumá nejméně šest planetek (včetně dvou měsíčků objevených členy týmu Lucy) během pouhých 15 měsíců. První průlet kolem Trojána jménem Eurybates je naplánován na srpen 2027.

Dvojice stereosnímků kombinující poslední kompletní přibližovací snímek (vpravo) s mírně oříznutým snímkem pořízeným o 72 sekund později (vlevo). Pro trojrozměrný pohled na strukturu planetky překřižte oči (levé se dívá vpravo, pravé vlevo) a zaostřete na snímek. Kontrast snímků byl zvýšen, aby byly lépe vidět povrchové rysy a aby se vyrovnaly malé rozdíly v osvětlení. Kromě toho se může vnímaná hloubka lišit v důsledku faktorů, jako je prostor mezi vašima očima a vzdálenost od obrazovky.
Dvojice stereosnímků kombinující poslední kompletní přibližovací snímek (vpravo) s mírně oříznutým snímkem pořízeným o 72 sekund později (vlevo). Pro trojrozměrný pohled na strukturu planetky překřižte oči (levé se dívá vpravo, pravé vlevo) a zaostřete na snímek. Kontrast snímků byl zvýšen, aby byly lépe vidět povrchové rysy a aby se vyrovnaly malé rozdíly v osvětlení. Kromě toho se může vnímaná hloubka lišit v důsledku faktorů, jako je prostor mezi vašima očima a vzdálenost od obrazovky.
Zdroj: https://assets.science.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/psd/dj_fullframe_unstretched.png
https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/psd/dj_stereo_xeye.png

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.