sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NRO

Národní průzkumný úřad (NRO) prodloužil smlouvu se startupem Hydrosat, který se zabývá termovizním snímkováním, v rámci programu Strategic Commercial Enhancements (SCE). Nová dohoda agentuře poskytuje přístup k datům z prvních dvou misí družice Hydrosat.

Lynk Global

Provozovatel družicového vysílání určeného přímo do chytrých telefonů, společnost Lynk Global, oficiálně ukončila fúzi se společností Slam Corp. Fúze byla ukončena prostřednictvím čistého rozchodu a právního příměří.

Tendeg

Společnost Tendeg, společnost zabývající se vesmírnými anténami, obdržela opakovanou objednávku od americké technologické společnosti Capella Space, která se zabývá radary se syntetickou aperturou a družicovými řešeními, na dvanáct dalších antén s velkou aperturou pro podporu další fáze své konstelace Acadia.

SatRev

Polská společnost SatRev, která se zabývá vesmírnou infrastrukturou, předala svému klientovi z Ománu novou pozemní stanici. Výstavba stanice je součástí expanze polské společnosti do vesmírného sektoru Blízkého východu.

OCX

Americké vesmírné síly převzaly dodávku první verze svého dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX), což představuje klíčový milník v modernizaci infrastruktury GPS.

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Klíčové části Nancy Grace Roman Space Telescope prošly vibračními testy

Vesmírný dalekohled Nancy Roman

Klíčové vnitřní části Teleskopu Nancy Grace Roman úspěšně dokončily vibrační testy. Inženýři si tak v praxi ověřili, že testovaný hardware odolá extrémním vibracím, které zažije při svém startu na raketě Falcon Heavy od SpaceX. Překonání tohoto klíčového milníku přináší tento teleskop o důležitý krok blíže k hledání odpovědí na otázky spojené s rolí temné energie a dalších kosmických záhad. „Tento test bychom mohli připodobnit k poměrně silnému zemětřesení, ale jsou zde zásadní rozdíly,“ upozorňuje Cory Powell, strukturální analytik Teleskopu Nancy Grace Roman z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „Na rozdíl od zemětřesení procházíme jednotlivými frekvencemi vibrací postupně. Nejprve začínáme s velmi nízkými amplitudami a postupně je zvyšujeme, přičemž cestou vše pečlivě kontrolujeme. Je to velmi složitý proces, který vyžaduje mimořádné úsilí, aby byl proveden bezpečně a efektivně.

Tým se během zmíněné série vibračních testů snažil napodobit podmínky při startu, jak to jen šlo. „Zkouška byla provedena v konfiguraci napájení palubních systémů jako při startu a nádrže byly naplněny zhruba 1120 litry deionizované vody, která simulovala palivo, které tu bude při skutečném startu,“ zmínil Joel Proebstle, který tuto zkoušku na Goddardově středisku vedl. Ovšem v něčem se test od reality přeci jen lišil – při této zkoušce se místy dosahovalo až 125% sil, které má observatoř při skutečném startu zažít. Mohlo se tak prokázat, že testovaný hardware má dostatečnou rezervu.

Tento milník je zatím posledním ze série zevrubných testů téměř dokončeného teleskopu, kdy se v rychlém sledu spojuje a vyhodnocuje mnoho hlavních částí. Teleskop Nancy Grace Roman se v současné době skládá ze dvou hlavních sestav: vnitřní, hlavní části (teleskop, nosič přístrojů, dva vědecké přístroje (širokoúhlá kamera WFI a koronograf) a servisní modul) a vnější části (sestava vnějšího tubusu, sluneční clona a výklopný kryt apertury).

Nyní, když byly vibrační zkoušky úspěšně dokončeny, může být vnitřní část teleskopu přesunuta zpět do čisté místnosti Goddardova střediska, kde projde podrobnou inspekcí po vibračním testu. Tato prohlídka má prokázat, že všechny potřebné části jsou stále správně zarovnané a vysokozisková anténa teleskopu se dokáže vyklopit, což je pro její správné fungování nezbytné. Poté bude vnitřní sestavu čekat soubor dodatečných testů palubní elektroniky, po kterých přijdou na řadu termálně-vakuové zkoušky pro ověření, že systém bude pracovat podle očekávání i v drsném kosmickém prostředí bez atmosféry, kde teploty výrazně kolísají.

Ale nepodlehněte mylnému dojmu, že se momentálně veškerá práce zaměřuje pouze na vnitřní systémy observatoře. Technici Goddardova střediska zatím pracují také na vnější části teleskopu. Už mimo jiné provedli například usazení testovacího panelu fotovoltaických článků a slunečního štítu, přičemž tato část již podstoupila svůj vlastní termálně-vakuový test. Jeho úkolem bylo prověřit, zda opravdu dokáže v podmínkách kosmického vakua řádně řídit teplotu. Nyní technici pracují na instalaci letových fotovoltaických panelů na tuto vnější část observatoře. Tým je na dobré cestě k tomu, aby spojení obou částí teleskopu stihl v listopadu, takže do konce roku by byla celá observatoř sestavená a připravená na závěrečné zkoušky. Teleskop Nancy Grace Roman má zatím stále podle plánu startovat v květnu 2027, ovšem tým cílí na dřívější start – možná už na podzim 2026.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Wfirst_beauty1_prores_1920x1080.mov_.00_00_17_16.still003_crop.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.