Agentura NASA navazuje spolupráci s komerčním sektorem, aby rozšířila naše znalosti o Zemi, naší Sluneční soustavě i o hlubších částech vesmíru. Nyní byla oznámena spolupráce se společností KSAT (Kongsberg Satellite Service), která se týká podpory přenosu dat pro americkou kosmickou observatoř SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer), která studuje původ našeho vesmíru.
„Nejenže se NASA posouvá ke komercionalizaci, ale také technologicky zdokonaluje stávající systémy a šetří přitom miliony dolarů – to vše při rozšiřování lidských znalostí prostřednictvím vědeckých a průzkumných misí,“ zmínil Kevin Coggins přidružený administrátor pro program SCaN (Space Communications and Navigation). Při příjmu dat z kosmických misí se NASA spoléhá na Near Space Network a Deep Space Netwiork, což jsou soubory antén rozmístěné po celém glóbu. V rámci přípravy na nedávno vypuštěnou misi observatoře SPHEREx NASA potřebovala vylepšit pokrytí na nejizolovanějším zemském kontinentu – v Antarktidě.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Program SCaN zvolil při řešení tohoto problému inovativní přístup tím, že se rozhodl navázat komerční partnerství s firmou KSAT. Ačkoliv vylepšené antény KSATu byly v roce 2023 začleněny do sítě Near Space Network, SPHEREx vyžadoval dodatečné antény v Antarktidě, které by měly sloužit k připojení na online datové úložiště. Aby bylo možné podpořit observatoř SPHEREx, která obíhá Zemi po polární dráze, KSAT vylepšil svou stanici Troll v Antarktidě a začlenil ji do vlastního cloudového úložiště. NASA se poté připojila ke cloudu DAPHNE+ (Data Acquisition Process and Handling Environment) firmy KSAT.
Systém DAPHNE+ jako provozní systém cloudových služeb sítě Near Space Network umožňuje vědeckým misím předávat svá data do sítě pro virtuální ukládání, zpracování a správu souborů. „Propojením antény TROLL k DAPHNE+ jsme eliminovali potřebu velkého podmořského kabelu optických vláken tím, že jsme virtuálně propojili soukromé a vládou vlastněné cloudové systémy, což vedlo ke snížení nákladů i komplexnosti projektu,“ uvedl Matt Vincent, manažer mise SPHEREx pro Near Space Ntwork z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu. Každý den SPHEREx pošle na Zemi přes anténu TROLL balíčky o celkovém objemu okolo 20 gigabitů, která pak tyto soubory pošle po síti přenosových družic KSATu do cloudu DAPHNE+. Cloudový systém kombinuje a centralizuje data z jednotlivých antén a umožňuje přístup ke všem technickým a vědeckým datům ze SPHERExu na jednom místě.
S pokrytím po celé oběžné dráze SPHEREx posílá na Zemi 3D mapy hvězdné oblohy, čímž přináší nový vhled do procesů, které se odehrály v prvních zlomcích sekundy po velkém třesku. „Mise jako SPHEREx využívají kombinace komerčních a vládních antén sítě Deep Space Network,“ říká Michael Skube, manažer DAPHNE+ z Goddardova střediska a dodává: „A to je výhodou DAPHNE+ – umožňuje síti shromažďovat různé zdroje informací na jednom centrálním místě. Systém DAPHNE+ považuje vládní a komerční antény za součást stejné sítě.“
Navázané partnerství je oboustranně přínosné. Near Space network udržuje datové spojení s observatoří SPHEREx během jejích přeletů přes oba póly a KSAT benefituje z integrace svých antén do robustní globální sítě a žádné nové kabely nejsou potřeba. „Dokázali jsme najít řešení které nevyžadovalo umístění dalšího hardwaru na Antarktidě,“ řekl Matt Vincent a dodal: „Nyní pracujeme s nejvyšší rychlostí přenosu dat, jakou jsme kdy z této lokality přenášeli.“ Pro NASA, její komerční partnery a další globální kosmické agentury znamená toto rozšíření spolehlivější vesmírnou komunikaci s menšími náklady. Úspěšná integrace antény Troll do Near Space Network je příkladem pro budoucí partnerství soukromého a vládního sektoru. Vzhledem k tomu, že observatoř SPHEREx měří kolektivní záři více než 450 milionů galaxií vzdálených až 10 miliard světelných let, SCaN pokračuje v inovacích způsobů, jak se její objevy bezpečně dostanou na Zemi.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/ksat-nsn-1-1.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/troll-satellite-station.jpg