Už 18. března dorazil teleskop IMAP (Interstellar Mapping and Acceleration Probe) na Marshallovo středisko v alabamském Huntsville. Na tamním X-ray and Cryogenic Facility podstoupí termálně-vakuové zkoušky, které nasimulují drsné podmínky kosmického prostoru. Mise IMAP je novodobým nebeským kartografem, který bude mapovat Sluneční soustavu studiem heliosféry, obří bubliny vytvořené slunečním větrem, která obklopuje naši sluneční soustavu a chrání ji před škodlivým mezihvězdným zářením.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Testy provedené na X-ray and Cryogenic Facility pomohou zhodnotit stav sondy, než se vydá na cestu do kosmického prostoru. IMAP bude kroužit kolem Země v lokalitě označované jako librační bod L1 soustavy Slunce – Země. Našli bychom jej 1,5 milionu kilometrů od naší planety směrem ke Slunci. Z této pozice bude IMAP moci měřit lokální sluneční vítr a skenovat vzdálenou heliosféru bez rušivého vlivu planet a jejich magnetických polí. Mise využije soubor deseti vědeckých přístrojů, které budou mapovat hranice heliosféry, analyzovat složení mezihvězdných částic, které skrz ni proniknou a studovat, jak se částice mění při cestě Sluneční soustavou.
Kromě toho IMAP poskytne nepřetržité vysílání dat o téměř aktuálním stavu kosmického počasí z pěti palubních vědeckých přístrojů, které IMAP využije k testům nových předpovědních modelů kosmického počasí a zlepšení našeho chápání těchto vlivů na náš průzkum kosmického prostoru.
Na Marshallově středisku projde IMAP dramatickými změnami teplot, které budou simulovat prostředí při startu, cestě vstříc Slunci a na finální pracovní pozici. Testovací zařízení má mnoho možností, jak nový kosmický stroj otestovat. Najdeme zde i velkou vakuovou komoru, která simuluje drsné kosmické podmínky jako jsou extrémní teploty a prakticky totální absence atmosféry. Simulace těchto podmínek před startem umožní vědcům a inženýrům identifikovat úspěšná místa i potenciální problémy v designu observatoře. „X-ray and Cryogenic Facility je pro testy zkoušky IMAP ideálním místem, protože mají správně velkou komoru, jsou dostupní a dokáží splnit požadované parametry testů včetně striktních předpisů na omezení kontaminace, udržování teploty a úrovně vakua,“ uvedl Jeff Kegley, vedoucí zkušebního oddělení vědeckých misí na Marshallově středisku.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Hlavní komora střediska má průměr 6 metrů a na délku měří 18 metrů, což z ní dělá 5. největší termálně-vakuovou komoru agentury NASA. Je to však také jediná komora, která je spojena s čistou místností úrovně ISO 6. Tamní řízené prostředí limituje počet a velikost vzdušných částic, což minimalizuje riziko kontaminace. Mise IMAP má odstartovat nejdříve v září letošního roku na raketě Falcon 9 z Kennedyho střediska na Floridě.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/lift-to-chamber-71.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/xrcf-door-closing-on-imap.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/beauty-shot-of-imap-in-chamber-25.jpg