Náhledový snímek tohoto článku byl pořízen 20. března na kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně, když se na tamní testovací stanoviště přesouval první model budoucího pomocného stupně raket Ariane 6 a zároveň i prvního stupně raket Vega. Tento motor, který se označuje jako P160C, je určen k zážehu při zkušebním statickém zážehu. P160C představuje významný pokrok oproti aktuální verzi P120C, která se používá jak na Ariane 6 (jako pomocný stupeň), tak i na raketách Vega-C (jako první stupeň). V novém modelu P160C se ukrývá o 14 tun pevných pohonných látek více, takže jeho nasazení umožní raketám vynášet těžší družice a nebo dosahovat vzdálenějších cílů.

Zdroj: https://www.esa.int/
A co vlastně znamená P160C? Písmeno P vychází ze slova Powder (prášek), protože tento válec o průměru 3,4 m je naplněn tuhými pohonnými látkami. Číslovka 160 zase v tunách udává hmotnost pohonných látek v útrobách stupně. Závěrečné písmeno C značí „Common“ (tedy společný). To znamená, že se používá na dvou raketách. Více než 14 metrů vysoký P160C je o metr vyšší než jeho předchůdce a je také jedním z největších monolitických motorů na tuhé pohonné látky, jaké se vyrábějí.
P160C má dostatek pohonných látek na to, aby mohl hořet více než dvě minuty od startu. Stejně dlouho tedy bude trvat i jeho statický zážeh na Zemi, ačkoliv motor sám nikam nepoletí. V ostrém provozu má najít využití na raketách Ariane 6, konkrétně na jejich vylepšené verzi Block 2, ale i na raketách Vega-C i na další generaci raket Vega, která nese označení Vega-E.
Nový raketový stupeň P160C je vyvíjen společností Europropulsion v rámci kontraktu s ArianeGroup a Avio, které pracují na vývoji raket Ariane 6 a Vega pro Evropskou kosmickou agenturu. Samotný statický zážeh na stanovišti evropského kosmodromu v Jižní Americe obstará Francouzská kosmická agentura CNES.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/P160C_solid-propellant_rocket_motor_rolls_out_to_its_test_stand.jpg
https://www.esa.int/…/P160C_solid-propellant_rocket_motor_rolls_out_to_its_test_stand.jpg
Ach jo. Není potřeba zvyšovat o trošičku výkon neefektivních raket. Je třeba postavit nové lepší rakety. Ariane 6 ani Vega to nejsou. TPH je vojenská cesta, pro civilní lety je to slepá ulička, podobně jako hybrid.
Řekl bych, že se jim nechce zahazovat existující infrastrukturu a budovat novou raketu úplně od nuly. Třeba to prošťouchne někdo z menších hráčů jako Isar Aerospace
Slepá cesta to určitě není. Vega i Ariane jsou dobré rakety.
Ach jo. Vsechno zalezi na tom, co po tom vehiklu chcete. Pokud planujete max. 10 startu za rok, jako v pripade A6, tak dava vic smysl prestat snit o znovupouzitelnosti, ale dostat to uz konecne do provozu, a to co nejdriv(!). SRB P160 je soucasti A6 architektury uz od pocatku. Zasadni rozhodnuti zda zachranovat booster ci ne, prijde az s pristi generaci Ariane.
Vyvoj A6 zacal 2014. Prvni uspesne pristani F9 bylo v 2015. Tezko A6 vycitat, ze tehdy schopnost pristavat nebyla v zadani. Docela jiste muzete vycitat delku vyvoje, ale schopnosti A6 vychazeji z tehdejsich pozadavku.
Pokud byste chtel vypoustet 50 A6 za rok, zahazovat booster by bylo jiste neefektivni. Pokud jich chcete vypoustet 10 za rok, reuse je zbytecny luxus (vyvoj, testovani, mensi vykon, nutnost udrzovat flotilu, …).