sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
13
DNY
:
19
HOD
:
52
MIN
:
50
SEK

krátké zprávy

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

NASA

Členové delegace kongresu Maryland vyjádřili přesvědčení, že Kongres nakonec odmítne ostré škrty ve vědeckých programech NASA navržené Bílým domem. Jako jeden z faktorů uvedli konkurenci s Čínou.

VAST

Společnost VAST oznámila 8. dubna, že s Japan Manned Space Systems Corporation (JAMSS), Interstellar Lab a Exobiosphere podepsala smlouvy o poskytnutí užitečného zatížení pro komerční stanici Haven-1.

Space Forge

Britská společnost Space Forge zabývající se výrobou na oběžné dráze pověřila technologického specialistu Atula Kumara, aby založil ve Spojených státech podnik na výrobu polovodičů s cílem posílit domácí výrobu čipů. Cílem úsilí je snížení závislosti na zahraničních dodavatelích.

Astroscale

Společnost Astroscale US oznámila na 40. kosmickém sympoziu 8. dubna, že její družice Astroscale US Refueler, známá také jako APS-R, dotankuje hydrazin do dvou družic U.S. Space Force.

CLPS

Společnosti Redwire a ispace podepsaly memorandum o porozumění během 40. vesmírného sympozia 8. dubna, v němž se dohodly na společném provádění lunárních misí, jako jsou ty v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Japonce láká přistání na Marsu

Institut spadající pod japonskou kosmickou agenturu JAXA pracuje na koncepci, která by mohla umožnit vyslání malých vozítek na povrch Marsu. V rámci vystoupení na plenárním zasedání Týdne kosmických věd pořádaném Národními akademiemi 1. dubna zmínil Masaki Fujimoto, nový generální ředitel Ústavu kosmických a astronautických věd (ISAS) agentury JAXA, že agentura spolupracuje s jednou společností na koncepci využití nafukovacích brzdících prvků pro přistání kosmických sond na Marsu.

Fujimoto tvrdí, že tento přístup kombinuje technologie, které agentura JAXA vyvinula pro nadcházející misi MMX (Martian Moons Exploration), která má odebrat vzorky z marsovského měsíce Phobos s technologiemi, které stejná agentura vytvořila pro potřeby lunárního landeru SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), kterému se v lednu 2024 podařilo přistát na Měsíci v přesně určené malé oblasti. Tohoto úspěchu dosáhl i přesto, že jeho pohonný systém potkala během sestupu závada v podobě rozpadu jednoho ze dvou přistávacích motorů

Fotografii landeru SLIM po přistání pořídil rover LEV-2 (SORA-Q) a odeslal ji přes rover LEV-1. Na snímku je vidět, že je lander SLIM překlopen o 90°. Původně měl přistát na nohy (které míří na obrázku doleva). Jeho motory tak měly mířit do strany (a nikoliv vzhůru).
Fotografii landeru SLIM po přistání pořídil rover LEV-2 (SORA-Q) a odeslal ji přes rover LEV-1. Na snímku je vidět, že je lander SLIM překlopen o 90°. Původně měl přistát na nohy (které míří na obrázku doleva). Jeho motory tak měly mířit do strany (a nikoliv vzhůru).
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Nedávno jsme si uvědomili, že možná máme klíčovou technologii,“ zmínil Masaki Fujimoto a dodal, že kombinace technologií pro MMX a SLIM by měla fungovat společně s novou technologií nafukovacích měkkých tepelných štítů, které by zvládly většinu namáhání při vstupu do atmosféry a následném sestupu. „Namísto složitého nadzvukového padáku a pevného aerodynamického pláště můžete vše zvládnout jen s touto jedinou technologií,“ stočil Fujimoto řeč právě k nafukovacím technologiím a dodal: „Pokud se zaměříme na malé mise, tak tohle je klíčová technologie, která nám umožní cestu k misím přistávajícím na Marsu.“ V rámci tohoto přístupu by nafukovací konstrukce dopravila náklad skrz marsovskou atmosféru k povrchu, kde by ke slovu přišly raketové motory určené pro závěrečnou fázi pokusu o přistání. Fujimoto také zmínil, že ISAS uvažuje o vyslání roverů s hmotností mezi 100 a 200 kilogramy. Pro srovnání můžeme uvést, že do tohoto rozsahu by spadaly legendární americké marsovské rovery MER, tedy Spirit a Opportunity, které vážily 180 kg.

Masaki Fujimoto ve své přednášce nešel do hlubších technických detailů o zmíněné nafukovací konstrukci. Koncept podobného nafukovacího tepelného štítu LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) však byl úspěšně otestován už v roce 2022. Testovací zařízení LOFTID bylo vyneseno raketou Atlas V jakožto sekundární náklad – tím primárním byla družice JPSS-2 – a jeho demonstrační mise byla plně úspěšná. Jeho soustředné torusy se nafoukly, těleso o průměru 6 metrů přečkalo průchod atmosférou a úspěšně přistálo do vln Tichého oceánu u Havaje. Americká soukromá firma United Launch Alliance nyní pracuje na úpravách této metody, kterou chce v budoucnu používat při pokusech o záchranu motorových sekcí svých orbitálních raket Vulcan.

LOFTID po vylovení na palubu lodi.
LOFTID po vylovení na palubu lodi.
Zdroj: https://i0.wp.com/

Práce na nafukovacích tepelných štítech je podporována z Kosmického strategického fondu, což je iniciativa japonské vlády, která nabízí jeden bilion jenů (6,7 miliardy USD) na deset let na rozvoj klíčových kosmických technologií. Fujimoto uvedl, že nafukovací štít je jedním z projektů podporovaných tímto fondem a že práce na této technologii byla přidělena společnosti, kterou však ve své online prezentaci neuvedl. „Měli jsme základní myšlenku, ale pak se objevila soukromá firma, která tvrdila, že by mohla spolupracovat,“ zmínil Fujimoto. Bohužel však v rámci své přednášky neprezentoval žádný časový harmonogram, kdy by mohla tato technologie být připravena pro let k Marsu. „Začíná se to zhmotňovat,“ uvedl pouze.

Zdroje informací:
https://spacenews.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2025/04/isas-marsaeroshell.jpeg
https://pbs.twimg.com/media/GEq7-W6WcAAZap_?format=jpg&name=small
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2022/11/loftid-ondeck.jpg?fit=879%2C485&ssl=1

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře