Po příjezdu na kosmodrom ve Francouzské Guyaně před třemi týdny podstoupila nová evropská družice Biomass důkladnou analýzu, kterou si na ni připravily týmy inženýrů. Ti postupně odškrtávali dokončené úkoly z připraveného seznamu činností, které mají nového průzkumníka naší planety připravit na jeho start, který je plánován na 29. dubna. Zatím posledním překonaným milníkem byla příprava pohonného systému družice na tankování, což obnášelo zevrubné zkoušky systému. Tyto testy provedl tým z OHB-Sweden, který si vedl tak dobře, že své úkoly dokončil s jednodenním náskokem.

Zdroj: https://www.esa.int/
Pohonný sytém tvoří několik metrů trubek, která budou rozvádět hydrazin (palivo) uložený v nádrži o objemu 177 litrů ke všem osmi raketovým motorům. Tyto motory jsou uspořádány do dvojic, které se nachází ve čtyřech rozích družice. K regulaci toku paliva a usnadnění tankování i tlakování, obsahuje systém několik ventilů včetně těch pro řízení toku, západkové ventily a servisní ventily. Každý raketový motor je chráněn dvojicí ventilů pro řízení toku, které jsou zapojeny sériově, takže k tomu, aby motor provedl zážeh, musí být oba ventily otevřené. Z bezpečnostních důvodů jsou tyto ventily standardně zavřené, což zajišťují integrované magnety. Otevřou se až když dostanou elektrický impuls.
Celý pohonný systém je dále rozdělen na dvě větve raketových motorů, z nichž každá obsahuje čtyři kusy, které jsou od hlavní nádrže oddělené západkovými ventily. Tyto dvojstabilní ventily udržují svůj stav (ať už otevřený, či zavřený), dokud nedojde k jejich aktivnímu přepnutím což umožňuje řídit izolaci, či aktivaci celé pohonné větve. V této fázi se všechny ventily testovaly z pohledu těsnosti. Tyto zkoušky obnášely natlakování jednoho konce uzavřeného ventilu heliem a vytvoření vakua na straně opačné. Detektor helia pak měřil jakékoliv stopy tohoto unikajícího plynu. Vzhledem k vnitřnímu objemu a ploše, kterých se zkoušky týkají, vyžadují tyto testy značné množství času a vysokou přesnost.
Když pohonný systém úspěšně prošel všemi zkouškami, je jisté, že družice nebude po natankování přicházet o palivo, což zajišťuje její připravenost na samotné tankování. Jelikož jsou kontroly pohonného systému pečlivé a časově náročné, jedná se o klíčový krok v přípravě na start na raketě Vega-C, ke kterému by mělo dojít 29. dubna. Jakmile se družice Biomass dostane na oběžnou dráhu a projde fází uvádění do provozu, začne hrát hlavní roli v poskytování nových informací o tom, jak se pozemské lesy mění v průběhu času. To posune znalosti vědců o uhlíkovém cyklu. Jedná se o první družici vybavenou plně polarimetrickým radarem se syntetickou aperturou v pásmu P pro interferometrická snímkování. Díky dlouhé vlnové délce použitého pásma P (okolo 70 cm), může signál z radaru projít přes celou úroveň lesa a změřit biomasu, tedy dřevěné kmeny, větve a stonky, ve kterých stromy ukládají nejvíce uhlíku.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2021/04/biomass_satellite/23275357-1-eng-GB/Biomass_satellite.jpg
https://www.esa.int/…/images/2025/03/biomass_cleared_for_fuelling/26642387-1-eng-GB/Biomass_cleared_for_fuelling.jpg