sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čína plánuje mise zaměřené na hledání života

Plány čínské kosmonautiky na další roky naznačují, že by se centrem zájmu měla stát obyvatelnost kosmických těles a pátrání po mimozemském životě.  Nejnověji tento trend potvrzuje zveřejněný harmonogram chystaných projektů. Na čínských sociálních sítích byl sdílen slajd z přednášky pojmenovaný „obyvatelnost a pátrání po mimozemském životě“ od národní Laboratoře pro průzkum hlubokého vesmíru (DSEL), což je výzkumná instituce na národní úrovni spadající pod Čínský národní úřad pro vesmír (CNSA). Na slajdu je uvedena řada plánovaných i zatím neschválených misí, z nichž mnohé mají astrobiologický význam.

První misí z této řady je Tianwen-3, která má na Zemi dopravit vzorky z Marsu. Ta je již schválená a momentálně je její start plánován okolo konce roku 2028. Mezi její hlavní vědecké úkoly patří průzkum potenciálních stop dávného, či dokonce současného, života na Marsu. V roce 2029 má odstartovat mise Tianwen-4, která zamíří k Jupiteru a případně má vstoupit na oběžnou dráhu kolem Galileovského měsíce Callistó. V harmonogramu je zmíněno také „pozemní simulační zařízení pro obyvatelné prostředí planet, které bude postaveno kolem roku 2030,“ jak uvádí DSEL.

V roce 2033 by měla odstartovat mise, která poletí k Venuši, kde odebere vzorky její atmosféry a dopraví je na Zemi. Jejím cílem bude studovat mikroprostředí planetární atmosféry. Tato mise byla zmíněna už v prvním dlouhodobém vědeckém plánu pro kosmonautiku, který byl zveřejněný v říjnu 2024. Okolo roku 2038 by Čína podle plánů ráda založila marsovskou výzkumnou stanici, která by byla zaměřena na využívání místních zdrojů a provádění dlouhodobého průzkumu marsovského prostředí a biologického výzkumu. Zatím nic nenaznačuje, že by v tomto zařízení měla být posádka. Kromě toho Čína plánuje také Lunární průzkumnou stanici ILRS, která bude zpočátku robotická a k jejímu vybudování bude zapotřebí několika startů.

Potenciálně by kolem roku 2039 mohla odstartovat mise k Neptunu poháněná jadernou energií, která by studovala prstence planety, její atmosféru i měsíc Triton. Orbiter by se zaměřoval na průzkum obyvatelnosti Neptunova systému a pátral by po potenciálních oceánských světech. Návrhy na čínské mise k ledovým obrům byly zveřejněny již dříve, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mise byla oficiálně schválena. DSEL zveřejnil inkriminovaný slajd na sociální síti Weibo, ale neupřesnil kde a kdy se prezentace konala.

Představené mise jsou jak ambiciózní, tak i astrobiologicky zaměřené. Ačkoliv je část z nich schválená, další budou zřejmě čelit technologickým a ekonomickým překážkám. Kupříkladu zmíněná mise k Neptunu by vyžadovala, aby Čína výrazně pokročila v technologiích pro používání jaderné energie v hlubším vesmíru. Často se spoléhá na technologickou podporu z Ruska, pokud jde o technologie, jako jsou radioizotopové ohřívače pro mise landerů Chang’e a roverů. Další překážky zahrnují výzvy spojené s komunikací na ultravysoké vzdálenosti, protokoly planetární ochrany, či vývojem sond s prodlouženou životností.

Zmíněný slajd neposkytuje mnoho detailů o misích, které jsou na něm uvedeny. Kupříkladu mise Tianwen-4 k Jupiteru neobsahuje dříve naznačovanou druhou sondu, která by využila Jupiter ke gravitačnímu manévru vstříc Uranu. Naopak prezentace CNSA pro Vědecký a technický podvýbor Výboru pro mírové využívání kosmického prostoru, která se konala v únoru ve Vídni, zmiňovala druhou sondu, která by měla provést průlet kolem Uranu. Kromě toho ještě Čína vyvíjí observatoř exoplanet Earth 2.0, která má startovat v roce 2028. Jejím cílem bude provést přelomový objev potenciální „druhé Zeměkoule“.

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
Náhledový obrázek byl vytvořen umělou inteligencí v programu Photoshp

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 9

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matyas Cerny
Matyas Cerny
1 měsíc před

Tak snad neobjeví nějakou tu Trisolaris 😅

Libor Lukačovič
1 měsíc před

Ďakujem za článok.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.