sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Atmos Space Cargo

Společnost Atmos Space Cargo 5. února oznámila, že získala kladné hodnocení užitečného zatížení od Federálního úřadu pro letectví jako součást licenčního procesu pro její kapsli Phoenix, která má být vypuštěna v dubnu při sdílené misi Bandwagon-3 společnosti SpaceX.

SKY Perfect JSAT

Japonský operátor SKY Perfect JSAT uvedl 5. února, že bude vlastnit družice Pelican s optickým snímkováním s vysokým rozlišením poskytované společností Planet v rámci americké entity nazvané JSAT Beyond Innovation.

SDA

Ministerstvo letectva jmenovalo dlouholetého úředníka pro zadávání zakázek Williama Blausera úřadujícím ředitelem Agentury pro rozvoj vesmíru USA. Tento krok následuje po náhlém odvolání bývalého ředitele SDA Dereka Tourneara, který byl poslán na dovolenou z blíže nespecifikovaných důvodů.

Změna ve vedení Roskosmosu

Ředitel Roskosmosu Jurij Borisov byl odvolán Vladimirem Putinem. Novým ředitelem ruské kosmické agentury se stane Dmitrij Bakanov. Ten zatím působil jako náměstek ministra dopravy, ředitel pro digitální transformaci ministerstva dopravy a ředitel firmy Gonec.

Kongsberg Satellite Services

Norská společnost Kongsberg Satellite Services rozšiřuje svou roli v družicovém provozu pro vládní a komerční zákazníky. KSAT nyní provozuje 13 družic a brzy jejich počet překročí 20 kusů, dále pak postavil čtyři antény v Antarktidě na stanici KSAT Troll.

ThrustMe

ThrustMe, společnost zabývající se družicovým pohonem se sídlem ve Franci, se snaží prosadit na americkém trhu. Společnost 4. února oznámila, že podepsala smlouvy s různorodým souborem amerických firem.

Zoe Lofgren

Reprezentantka Zoe Lofgren zveřejnila 3. února dopisy, které zaslala úřadující správkyni NASA Janet Petro a dalším vědeckým agenturám ve kterých žádá o informace o tom, jak dodržují prezidentské exekutivní příkazy týkající se opatření pro diverzitu.

OurSky

Startup OurSky v Los Angeles oznámil 4. února fúzi s výrobcem dalekohledů PlaneWave Instruments. Cílem fúze je vytvoření Observable Space, vertikálně integrované společnosti pro softwarové a hardwarové produkty.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA hledá zájemce o rover VIPER

Agentura NASA 3. února oznámila, že ve spolupráci s průmyslovými podniky hledá americké návrhy, aby posunula plány na zajištění partnerství veřejného a soukromého sektoru na přistání a provoz mise roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) na Měsíci. Přístroje na jeho palubě jsou schopny demonstrovat schopnost amerického průmyslu hledat led na povrchu Měsíce a shromažďovat vědecká data. Zveřejněné oznámení o přijímání návrhů na partnerství obnáší jednak instrukce pro návrh, ale i kritéria, podle kterých se bude vše vyhodnocovat. Zájemci by s přihlášením neměli otálet – návrhy totiž NASA přijímá do 20. února. Po vyhodnocení předložených návrhů bude agentura vyžadovat, aby respondenti předložili druhý, podrobnější návrh. Očekává se, že NASA rozhodne o misi VIPER letos v létě.

Vybraný partner musí zajistit start roveru k Měsíci i provedení jeho vědecké mise. Nebude mít možnost rover rozebrat a jeho přístroje využít na jiných misích.
Vybraný partner musí zajistit start roveru k Měsíci i provedení jeho vědecké mise. Nebude mít možnost rover rozebrat a jeho přístroje využít na jiných misích.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Pokračování v partnerství u mise VIPER nabízí NASA jedinečnou příležitost navázat spolupráci se soukromým sektorem,“ zmínila Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí v centrále NASA ve Washingtonu a dodala: „Takové partnerství poskytne NASA příležitost nasbírat z mise VIPER vědu, která by nám mohla říct více o vodě na Měsíci, ale i přinést pokrok v možnostech komerčních přistání na Měsíci, či možnostech hledání zdrojů.“ Toto nedávné oznámení přichází poté, co NASA 9. srpna 2024 vydala žádost o informace, ve které hledala mezi americkými firmami a institucemi zájemce, kteří by provedli misi využívající rover VIPER poté, co byl jeho program v červenci 2024 zrušen.

Jakékoliv partnerství by probíhalo v rámci Dohody o kooperačním výzkumu a vývoji. Tento typ partnerství umožňuje NASA i partnerovi z průmyslu přispívat do spolupráce službami, technologiemi a hardwarem. V rámci dohody se bude NASA podílet přispěním v podobě poskytnutí exitujícího roveru VIPER ve stavu, ve kterém se nachází. Potenciální partner by se musel postarat o jeho integraci a úspěšné přistání na Měsíci, provádění vědecké / průzkumné kampaně a šíření roverem vytvořených vědeckých dat. Partner nesmí rover rozebrat a používat jeho přístroje nebo části odděleně od mise VIPER. NASA bude při výběru upřednostňovat návrhy, které umožní otevřené sdílení dat z vědeckých přístrojů mise s každým, kdo je bude chtít využít.

Být vybrán pro partnerství mise VIPER by bylo přínosné pro všechny společnosti, které mají zájem o rozvoj svých schopností přistát na Měsíci a provádět činnosti na povrchu,“ uvedl Joel Kearns, zástupce přidruženého administrátora pro průzkum z ředitelství vědeckých misí a dodal: „Tato výzva k předkládání nabídek se týká návrhů, které jasně popisují, co je potřeba k úspěšnému přistání a provozu vozítka, a vyzývá průmysl, aby navrhl své vlastní doplňující vědecké cíle a přístupy. NASA se těší na spolupráci s americkým průmyslem při řešení výzev spojených s vědeckými výzkumy těkavých látek v měsíčním prostředí.

Měsíc je pro vědce základním kamenem pro vědu o Sluneční soustavě a studium exoplanet. Kromě toho, že nám pomůže získat informace o tom, kde se na Měsíci nachází led pro případné budoucí astronauty, nám porozumění našemu nejbližšímu sousedovi pomůže pochopit, jak se vyvíjel a jaké procesy formovaly jeho povrch.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://smd-cms.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/05/viper-cdr-hero-08-lrg-jpeg.webp
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/viper-new-image.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 1

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
32 minut před

Neumím si představit, kdo z byznysu a hlavně proč by to vzal. Spíš by na to mohla skočit ESA nebo jiná agentura. Ale uvidíme, jak říkal ten mudrc.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.