sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (NROL-145)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NASA

Spolupředsedové obou politických stran kongresového výboru kritizovali navrhované škrty ve vědeckých programech NASA, což znamená první republikánskou opozici v Kongresu. Spolupředsedové uvedli, že jsou znepokojeni zprávami, že návrh rozpočtu na fiskální rok 2026 sníží vědecký rozpočet NASA téměř na polovinu.

Box Elder County

Ve zkušebním raketovém zařízení společnosti Northrop Grumman v Box Elder County došlo ve středu brzy ráno k explozi. Podle úřadu šerifa okresu Box Elder nebyl během incidentu nikdo zraněn. Příčina exploze se vyšetřuje.

Minotaur IV

Raketa na tuhé pohonné látky Minotaur IV vynesla misi NROL-174 se zpravodajskou družicí pro National Reconnaissance Office. Start rakety znamená návrat na základnu Vandenberg Space Force Base po více než deseti letech.

Katalyst Space

Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky ​​pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).

Astranis

Společnost Astranis podepsala smlouvu ve výši 115 milionů dolarů na dodávku první tchajwanské specializované komunikační družice pracující v pásmu Ka pro tchajwanskou telekomunikační společnost Chunghwa Telecom.

Rocket Factory Augsburg

Německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA) oznámila změnu na pozici generálního ředitele. Stefan Tweraser, který byl generálním ředitelem od října 2021, byl nahrazen Indulisem Kalninsem. Podle dostupných informací hledala společnost někoho se zkušenostmi přímo z oboru.

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co BepiColombo „slyšela“ u Merkuru?

V tomto článku si můžete poslechnout evropsko-japonskou sondu BepiColombo během jejího průletu kolem Merkuru 8. ledna letošního roku. Tento šestý a závěrečný gravitační manévr upravil dráhu mise tak, aby mohla příští rok vstoupit na dráhu kolem Merkuru. Zvuk ve videu je sonifikace reálných vibrací sondy, které změřil palubní přístroj ISA (Italian Spring Accelerometer). Poté stačilo u těchto dat posunout frekvenci na úroveň slyšitelnou pro lidské ucho. Jedna hodina měření se tak zrychlila na minutu zvuku.

Ptáte se, odkud se vzal ten zvuk, tedy vlastně vibrace? BepiColombo se pořád drobně chvěje a vliv na to má celá řada faktorů – od „šplouchání“ paliva v nádržích, přes vibrace fotovoltiackých panelů na jejich vlastní frekvenci, až po teplovodné trubice, ve kterých pára prochází malými trubičkami až po mnoho dalších zdrojů. To vytváří děsivý šum v pozadí celého videa. Ovšem když se BepiColombo více přiblížila k merkuru, zaznamenal přístroj ISA další síly působící na celou sestavu. Vědecky nejzajímavější jsou rány, které znějí jako krátké, měkké bubny. Jde o reakci sond na vstup do stínu Merkuru, když je náhle zablokován intenzivní svit slunce a jeho opuštění. Jedním z vědeckých úkolů přístroje ISA je monitorovat změny v tlaku slunečního záření, síly způsobené slunečním svitem, který dopadá na BepiColombo.

Nejhlasitější zvuky – zlověstné „dunění“ – jsou způsobeny otáčením velkých fotovoltaických panelů. První otočení proběhlo ve stínu v čase videa 0:17, druhé pak následuje v čase 0:51 a bylo také zachyceno jednou z monitorovacích kamer. Slabé zvuky připomínající vítr při telefonním hovoru, které zesilují kolem třicáté sekundy videa, jsou způsobeny gravitační silou Merkuru, která působí odlišnou intenzitou na části sestavy nejblíže a nejdále od planety. S tím, jak gravitace planety drobně natahuje sestavu, dochází ke strukturálním reakcím. Ve stejnou chvíli mění palubní silové setrvačníky svou rychlost, aby udržely sestavu ve správné orientaci, což můžeme slyšet v pozadí jako frekvenční posun.

Toto byla poslední příležitost, kdy mohly být některé z těchto efektů pozorovány na největších fotovoltaických panelech BepiColombo, které jsou díky své velikosti náchylnější k vibracím. Pohonný modul, který tyto panely nese, totiž nevstoupí na dráhu kolem Merkuru společně s dvojicí vědeckých sond. Vraťme se ale ještě ke vloženému videu. Jeho obrazovou složku tvoří přesná simulace sondy při průletu kolem Merkuru, která byla vytvořena vizualizačním nástrojem SPICE-enhanced Cosmographia. Po 38 sekundách videa se ve videu objeví skutečné fotografie pořízené jednou z monitorovacích kamer sestavy BepiColombo.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23478785-1-eng-GB/BepiColombo_Mercury_flyby_pillars.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MiX
MiX
2 měsíců před

Super video! Těším se až se sonda usadí na oběžné dráze.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.