sociální sítě

Přímé přenosy

Atlas V (Kuiper-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

NASA

Členové delegace kongresu Maryland vyjádřili přesvědčení, že Kongres nakonec odmítne ostré škrty ve vědeckých programech NASA navržené Bílým domem. Jako jeden z faktorů uvedli konkurenci s Čínou.

VAST

Společnost VAST oznámila 8. dubna, že s Japan Manned Space Systems Corporation (JAMSS), Interstellar Lab a Exobiosphere podepsala smlouvy o poskytnutí užitečného zatížení pro komerční stanici Haven-1.

Space Forge

Britská společnost Space Forge zabývající se výrobou na oběžné dráze pověřila technologického specialistu Atula Kumara, aby založil ve Spojených státech podnik na výrobu polovodičů s cílem posílit domácí výrobu čipů. Cílem úsilí je snížení závislosti na zahraničních dodavatelích.

Astroscale

Společnost Astroscale US oznámila na 40. kosmickém sympoziu 8. dubna, že její družice Astroscale US Refueler, známá také jako APS-R, dotankuje hydrazin do dvou družic U.S. Space Force.

CLPS

Společnosti Redwire a ispace podepsaly memorandum o porozumění během 40. vesmírného sympozia 8. dubna, v němž se dohodly na společném provádění lunárních misí, jako jsou ty v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Blue Ghost otestuje možný budoucí navigační systém

S tím, jak program Artemis vede lidstvo zpět na Měsíc a výhledově i na Mars, NASA zdokonaluje špičkové technologie pro navigaci a určení polohy, které mohou pomoci nové éře lunárního průzkumu. Technologický demonstrátor, náklad LuGRE (Lunar GNSS Receiver Experiment), má tyto technologie otestovat v praxi a připravit cestu pro jejich praktické využití a další rozvoj. Tento společný projekt americké (NASA) a italské (ASI) kosmické agentury má ukázat, že je možné využívat signály existujících globálních navigačních družicových systémů (GNSS) pro určování polohy, navigaci a měření času na Měsíci.

Zástupci NASA, Firefly, Qascom, a ASI v čisté místnosti při inspekci LuGRE.
Zástupci NASA, Firefly, Qascom, a ASI v čisté místnosti při inspekci LuGRE.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V rámci iniciativy CLPS (Commercial Lunar Payload Services) bude LuGRE během své cesty na Měsíc demonstrovat příjem a sledování signálů z americké konstelace GPS a evropské konstelace GNSS Galileo. Tyto signály bude přijímat během přeletu k Měsíci, na jeho oběžné dráze a také během dvoutýdenní mise na jeho povrchu. LuGRE je jedním z prvních zařízení schopných přijímat GNSS signály na povrchu Měsíce a v jeho blízkosti. Jde o důležitý krok k nezávislejší navigaci budoucích misí. Pokud LuGRE úspěšně prokáže, že dokáže zachytit signály GNSS i na lunární vzdálenosti, sníží se závislost misí na pozemních stanicích.

Současné GNSS systémy poskytují nezbytné služby jako navigaci, bankovnictví, synchronizaci elektrických sítí a telekomunikace. Mise poblíž Země tyto signály běžně využívají k určování polohy, rychlosti a času. NASA a ASI chtějí rozšířit jejich využití i za hranice zemské orbity. V roce 2019 družice z mise MMS (Magnetospheric Multiscale Mission) dosáhly rekordu v nejvzdálenějším příjmu GPS signálu – 187 166 km od Země, což je zhruba polovina vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. LuGRE se nyní pokusí tento rekord překonat.

Díky GPS je náš život na Zemi bezpečnější a jednodušší,“ říká Kevin Coggins, zástupce přidruženého administrátora a manažer programu SCaN (Space Communications and Navigation) v centrále NASA ve Washingtonu. Dodává: „S tím, jak se snažíme rozšířit lidskou přítomnost za hranice Země, by měl přístroj LuGRE dokázat, že tato výjimečná technologie nám může pomoci i na Měsíci.

První lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace nese k Měsíci deset vědeckých experimentů a technologických demonstrátorů od NASA - vše v rámci programu CLPS.
První lunární lander Blue Ghost od Firefly Aerospace nese k Měsíci deset vědeckých experimentů a technologických demonstrátorů od NASA – vše v rámci programu CLPS.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Spolehlivé komunikační a navigační systémy jsou klíčové pro všechny mise NASA. Tyto systémy zajišťují spojení mezi Zemí a kosmickými loděmi, družicemi nebo sondami. Sítě NASA pro blízký a hluboký vesmír, které kombinují vládní i komerční prostředky, podporují vědecké výzkumy, technologické demonstrace i lety posádek a sond napříč Sluneční soustavou. „Tato mise není jen technologickým milníkem,“ říká Joel Parker, vedoucí politiky pro určování polohy, navigaci a časování z Goddardova střediska v Marylandu. Dodává: „Chceme umožnit více a lepších misí na Měsíc, které budou přínosné pro všechny, a chceme to dělat ve spolupráci s našimi mezinárodními partnery.

Zařízení LuGRE kombinuje systémové inženýrství a řízení mise pod vedením NASA se softwarem a hardwarem přijímače, který vyvinula Italská kosmická agentura spolu s průmyslovým partnerem Qascom. Jde o první hardware italské výroby, který bude fungovat na povrchu Měsíce. Data, která LuGRE nasbírá, mohou otevřít dveře využití GNSS pro všechny lunární mise – nejen ty od NASA nebo ASI. Přibližně šest měsíců po skončení mise budou data zveřejněna pro veřejnost. „Projekt LuGRE není jen o NASA,“ říká Lauren Konitzer z Goddardova střediska, kde se podílí na navigaci a návrhu misí. Dodává: „Děláme to pro celé lidstvo. Pracujeme na ověření, že GNSS může fungovat na Měsíci, a sdílíme naše objevy se světem.

LuGRE je jedním z deseti nákladů financovaných NASA, které zamíří na povrch Měsíce s landerem Blue Ghost od Firefly Aerospace. Tato mise probíhá v rámci programu CLPS, který umožňuje NASA spolupracovat s americkými společnostmi na dodávkách a vývoji technologií pro lunární průzkum. Od roku 2024 má NASA uzavřenou smlouvu se 14 soukromými partnery pro současné i budoucí mise CLPS. Demonstrace jako LuGRE mohou položit základy budoucích navigačních systémů na Měsíci. Propojení stávajících GNSS systémů s novými řešeními specifickými pro lunární prostředí má potenciál definovat způsob navigace všech kosmických výprav v rámci programu Artemis.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2022/06/image_11182021_lugreupdate.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/03/lugre-delivery.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/bg-glamourshot-flags.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pidzej78
pidzej78
2 měsíců před

se divim, že ještě Muska nenapadlo „Lunar Starlink“, tedy síť satelitů na LMO nejen tedy pro přenos internetu, ale obecně komunikačních… ačkoliv až rozlítá Starship k Měsíci, třeba se nějakého takového projektu dočkáme

Jakub S.
Jakub S.
2 měsíců před
Odpověď  pidzej78

Kdyby to dávalo smysl, tak už to tam je. Aktuálně určitě daleko větší efekt bude mít vynášení dalších starlinků komen Země. Nevíc není to pouze o tom tam poslat raketu a vypustit starlinky.

Jakuik
Jakuik
2 měsíců před
Odpověď  pidzej78

Je to jen otázka poptávky a využití. Na pokrytí měsíce by jich stačilo relativně málo, tam nikdo online hry mastit nebude, protože by k tomu potřeboval herní server na měsíci, protože na zemi a zpět to budou více než 2 vteřiny a s tím nikdo nic neudělá.
Tak je tam až to bude potřeba, jen tak mimochodem sveze s nějakým dalším nákladem.

bobi
bobi
2 měsíců před

Parádní video. Akorát nerozumím ani slovo.

PetrDub
PetrDub
2 měsíců před
Odpověď  bobi

Tak pravda Giancarlo má angličtinu takovou klasickou měkoučkou, italskou, ale myslím, že rozumět mu jde docela obstojně, Joel mluví naopak velmi srozumitelně, tomu v pohodě rozumím i já a to už je co říct :-). Ale pokud jste jim nerozuměl, tak to až tak nevadí, vše podstatné je i v článku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.