sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (O3b mPOWER 4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Atmos Space

Společnost Atmos Space 10. prosince oznámila, že jmenovala Lori Garver do své poradní rady. L. Garverová, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA v letech 2009 až 2013, je dlouholetou zastánkyní komerčních vesmírných aktivit.

Vaya Space

Společnost Vaya Space oznámila kontrakt na více startů rakety Vaya Dauntless. Raketa vynese první fázi konstelace malých družic Space Telecommunications, Inc. Dauntless vypustí až 250 družic v rámci vícenásobné kampaně, která má začít v roce 2027.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly posilují své partnerství s Japonskem ve snaze čelit rostoucí dominanci Číny ve vesmírné oblasti. Spolupráce zahrnuje zdokonalení sdílených schopností v oblasti sledování vesmírných objektů.

SwRI

Jihozápadní výzkumný institut v San Antoniu získal kontrakt ve výši 26,1 milionu dolarů na stavbu přístrojů sledující vesmírné počasí. SwRI vyvine dva magnetometry pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next.

constellr

Německý startup constellr, zabývající se termálním snímkováním, oznámil 9. prosince víceletý kontrakt s německou kosmickou agenturou DLR. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.

AST SpaceMobile

Akcie společnosti AST SpaceMobile 9. prosince vyletěly o více než 16 % poté, co družicový operátor, nabízející přímé připojení do chytrého telefonu, oznámil desetiletou obchodní dohodu se společností Vodafone.

Neuraspace

Portugalský startup pro řízení vesmírné dopravy, společnost Neuraspace, instaloval druhý optický teleskop, který má pomoci sledovat objekty na nízké oběžné dráze (LEO). Teleskop byl instalován v Chile, aby skenoval jižní polokouli s objekty o velikosti pouhých 10 centimetrů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První zbrusu nová družice MetOp dokončena

Síť MetOp druhé generace budou tvořit tři páry družic.

Nyní, když jsou všechny její systémy integrovány, je první meteodružice z řady MetOp Second Generation-A, MetOp-SG-A1, kompletně sestavena a připravena ke startu v příštím roce. Mezitím její dvojče, družice MetOp-SG-B1, prochází zevrubnými testy, které mají prověřit, že dokáže odolat kosmickému vakuu a extrémním výkyvům teplot. Jak už jejich název naznačuje, mise MetOp-SG významně vylepšuje schopnosti družic z první generace MetOp. Tato nová generace se liší i v tom, že je plánována jako tři na sebe navazující páry družic typu A a B, přičemž každý typ nese odlišné, ale vzájemně se doplňující soubory vědeckých přístrojů.

Dokončená družice MetOp-SG-A1.
Dokončená družice MetOp-SG-A1.
Zdroj: https://www.esa.int/

Dvojice spolupracující na polární oběžné dráze budou doručovat meteorologům informace potřebné pro předpovědi počasí a predikce vývoje klimatu po dobu více než 20 let. Důležitost přesných předpovědí počasí se ani nedá vyjádřit. Jsou zcela nezbytné nejen pro bezpečnost veřejnosti a včasná varování, ale také pro klíčová průmyslová odvětví jako je zemědělství, doprava, energetika, či přizpůsobení se klimatu. Ekonomické přínosy spolehlivých předpovědí jsou významné a pomáhají jednotlivým odvětvím snižovat rizika, zlepšovat účinnost a zabezpečovat zdroje. Evropa proto disponuje dvěma hlavními meteorologickými misemi – jedna funguje na geostacionární dráze a druhá na polární dráze.

Družice Meteosat jsou usazené na geostacionární dráze asi 36 000 kilometrů nad rovníkem a mohou sledovat rychle se měnící podmínky pro předpovědi v krátkém časovém horizontu. Ovšem to, že jsou usazeny nad jediným místem nad rovníkem, znamená, že části naší planety blíže k pólům (nebo na opačné polokouli) nemohou být pozorovány. Na druhou stranu družice ze série MetOp krouží okolo Země, přeletí od pólu k pólu za zhruba 50 minut a jsou také mnohem blíže k povrchu – jen 832 km nad Zemí. To jim umožňuje dosáhnout každý den globálního pokrytí a vytvářet podrobnější pozorování.

Fermín Álvarez López, systémový a provozní manažer agentury ESA pro misi MetOp-SG, říká: „MetOp-SG-A1 byl dva roky v hale firmy Airbus ve Francii, kde se inženýři pečlivě starali o integraci jeho přístrojů. Jelikož družice nese celých šest měřících aparátů, jedná se o velmi komplexní úkol a my jsme nadšení, že vidíme plně vybavenou družici.“ Zmíněné senzory obnášejí například infračervený interferometr, měřič rádiových zákrytů, či mikrovlnný detektor, které využívají různých metod k měření vlhkosti a teploty atmosféry. Na palubě je ale i přístroj ke snímkování aerosolů, multispektrální snímkovací radiometr pracující ve viditelné a infračervené části spektra, či přístroj Copernicus Sentinel-5, který poskytne údaje o znečištění ovzduší.

Družice MetOp-SG-B1 vstupuje do termálně-vakuové komory.
Družice MetOp-SG-B1 vstupuje do termálně-vakuové komory.
Zdroj: https://www.esa.int/

Marc Loiselet, projektový manažer ESA pro MetOp-SG dodal: „Skutečně jsme dosáhli významného milníku tím, že je MetOp-SG-A1 kompletně sestaven i se svým širokým souborem pěti meteorologických přístrojů a instrumentu Sentinel-5 pro sledování kvality ovzduší. Naše díky patří mnoha lidem zapojeným do projektu, kteří nám umožnili dosáhnout tohoto bodu. Jsme také na velmi dobré cestě, abychom připravili i partnerskou družici MetOp-SG-B1, kterou nyní inženýři podrobují složitým tepelně-vakuovým testům. Stejnými zkouškami prošla v loňském roce družice MetOp-SG-A1.

Dlouhý čas a mnoho péče, které jsou vyhrazeny předstartovním testům, zajišťují, aby družice bezchybně fungovaly v kosmickém vakuu a odolávaly extrémním výkyvům teplot, které na ně budou čekat během několikaleté služby na oběžné dráze. Družice MetoOp nejsou žádní drobečkové. Každá z nich váží okolo 4 tun a ESA jejich rozměry přirovnává k malému nákladnímu automobilu. Testování tak velkých družic vyžaduje speciální zázemí a jen několik z nich v Evropě je vybaveno dostatečně velkými termovakuovými komorami. Jedna z nich se nachází ve firmě Airbus Defence and Space v Toulouse.

Enrico Corpaccioli, strojírenský manažer ESA pro projekt MetOp-SG, vysvětluje: „Když se termálně-vakuová komora otevře, tak trochu připomíná část silničního tunelu. A když ji zavřete, tak zase vypadá jako obrovský tlakový hrnec. Její provoz vyžaduje komplexní systém motorů, čerpadel, ventilů a potrubí, aby bylo možné nasimulovat drsné podmínky kosmického prostoru. Vytvoření extrémního tepla i chladu ve vakuu je složitý proces. K jeho dosažení je komora pokryta černým kovem, kterým cirkuluje kapalný dusík o teplotě -192°C, který simuluje kosmický chlad. Zkouška spotřebuje každý den jednu automobilovou cisternu kapalného dusíku. A když testujeme odezvu družice na teplo, může být teplota výstelky zvýšena, ovšem sluneční teplo je primárně simulováno pomocí výkonných lamp, které napodobují intenzivní sluneční svit.“ Trpělivost je v tomto případě nezbytná, protože družice musí v komoře zůstat zhruba měsíc a zkoušky probíhají nonstop 24/7. To však neznamená, že by si družice nikdo nevšímal. Prováděním testů je zaměstnáno více než 100 inženýrů, kteří v průběhu celého měsíce provádějí zkoušky a zpracovávají data.

Dodávka kapalného dusíku pro zkoušky družice MetOp-SG-B1
Dodávka kapalného dusíku pro zkoušky družice MetOp-SG-B1
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/14531981-1-eng-GB/MetOp_Second_Generation.jpg
https://www.esa.int/…/26353518-1-eng-GB/MetOp-SG-A1_complete.jpg
https://www.esa.int/…/26352406-4-eng-GB/MetOp-SG-B1_enters_the_thermal-vacuum_chamber.jpg
https://www.esa.int/…/26352027-1-eng-GB/Liquid_nitrogen_delivery_for_MetOp-SG-B1.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ferda
Ferda
1 měsíc před

Diky za clanek! Jen doplnim, ze kazda ze sesti druzic ma planovanou zivotnost ~7,5 roku. Naklady na jednu druzici jsou ~267M EUR, coz pri podilu CR 0.8% na nakladech EUMETSATu cini cca 54 milionu korun. Po prepocitani na osobu a den (pri planovane zivotnosti a vcetne kojencu) to je cca 0,2 halire denne. 🙂 (snad jsem tam neudelal chybu, klidne me opravte 👍 )

Naposledy upraveno 1 měsíc před by Ferda

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.