Na titulním obrázku tohoto článku vidíte pečlivě vyrobený hardware, který sice nepoletí do kosmického prostoru, ale poslouží jako společný testovací cíl pro přední evropská zařízení k testování družicových antén. Oficiální název zní Sub-Millimetre Wave Validation Standard Antenna, zkráceně VAST (pozor, neplést se stejnojmennou americkou soukromou firmou). Použití tohoto hardwaru zajistí, že všechny tyto zkušební komory budou správně a konzistentně měřit nejnáročnější rádiové frekvence, které se budou používat při budoucích vesmírných misích.
„VAST je dobře charakterizovaná, mechanicky a tepelně stabilní vícefrekvenční reflektorová anténa pokrývající šest frekvenčních kanálů – 89 GHz, 118 GHz, 183 GHz, 325 GHz, 664 GHz a 1,2 THz,“ vysvětluje inženýr ESA, Paul Moseley a dodává: „Nadcházející generace telekomunikačních družic, ale i družic snímkujících Zemi, či vědeckých misí, bude využívat stále vyšší a vyšší rádiové frekvence zahrnující submilimetrové vlny, aby dosáhly rychlejších datových přenosů a přesnějšího vědeckého výzkumu. Jenže s tím, jak jdeme do vyšších frekvenčních pásem, je neustále složitější a dražší je správně měřit. VAST byl proto vyroben jako užitečný způsob ověřování výkonnosti různých zkušebních zařízení pro antény v Evropě. Anténa bude mezi nimi pravidelně cestovat za účelem křížového ověření jejich měření.“
Tohle je poslední ze série antén VAST – jejich předešlé verze sloužily nižším frekvencím. S rostoucími frekvencemi se měřítko antén úměrně zmenšuje, takže nejpřesnější ze šesti trychtýřových ozařovačů umístěných na této nejnovější konstrukci VAST musel být opracován s přesností na drobný zlomek milimetru. Přívodní trubice jsou vyrobeny z pozlacené mědi a Invaru (slitina železa a niklu), aby se maximalizovala tepelná stabilita a minimalizovala deformace způsobená změnami teploty. Pro zajištění další stability bude VAST během testování aktivně chlazen na kryogenní teploty. „Na cestách mezi jednotlivými stanovišti má VAST akcelerometr napájený z akumulátoru, takže budeme schopni identifikovat případné otřesy nebo jiné síly, které by mohly způsobit jeho nesprávné nastavení. Naším cílem je, aby VAST sloužil jako společný referenční bod pro evropská zkušební zařízení po mnoho dalších let,“ dodal Paul Moseley.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://spacestructures.com/…feaff12d6b.jpg&w=3072&q=75
https://www.esa.int/…/26367756-1-eng-GB/VAST_focus_of_future_space_frequencies.jpg