sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-9)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

MinoSpace

Čínský výrobce komerčních družic MinoSpace získal zakázku na výstavbu konstelace družic pro dálkový průzkum Země v rámci projektu schváleného nejvyšší ekonomickou autoritou země NDRC.

Helios

Společnost Impulse Space podepsala dohodu s družicovým operátorem SES. SES využije urychlovací stupeň Helios od společnosti Impulse k dopravě svých družic z LEO na GEO.

Raytheon

Americké vesmírné síly prodloužily se společností Raytheon smlouvu v hodnotě 379,7 milionu dolarů na pokračování ve vývoji dlouho odkládaného operačního řídicího systému nové generace (OCX). Jedná se o klíčovou softwarovou aktualizaci pro infrastrukturu globálního pozičního systému (GPS).

IFT-8

Společnost SpaceX zveřejnila 23. května podrobnosti o příčině nehody letu Starship při IFT-8, ke které došlo 6. března. Načasování selhání při IFT-8 bylo podobné jako u IFT-7 v lednu. SpaceX však uvádí, že obě selhání měla odlišné příčiny. V případě IFT-8 mělo dojít k selhání jednoho z centrálních motorů Raptor.

Pentagon

Pentagon výrazně zvyšuje výdaje na umělou inteligenci pro vojenské operace a zvyšuje strop smluv pro systém Maven Smart od společnosti Palantir Technologies na téměř 1,3 miliardy dolarů do roku 2029.

Dawn Aerospace

Společnost Dawn Aerospace 22. května oznámila, že začala přijímat objednávky na bezpilotní kosmický letoun Aurora, který je schopný vynést šest kilogramů užitečného zatížení na suborbitálních letech.

Licence pro Starship

Federální úřad pro letectví (FAA) 22. května oznámil, že schválil další let sestavy Super Heavy/Starship. Úřad uvedl, že provedl komplexní bezpečnostní přezkum nehody letu č.8 a dospěl k závěru, že společnost SpaceX uspokojivě odstranila příčiny nehody.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vnější kostra nového teleskopu se zatočila

Jeden z hlavních konstrukčních prvků chystaného Nancy Grace Roman Space Telescope se povozil na centrifuze Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu. Takzvaná Sestava vnějšího válce (Outer Barrel Assembly) je navržena tak, aby udržela teleskop ve stabilní teplotě a také fungovala jako stínítko bránící pronikání nežádoucího světla ze strany. Tento dvoudílný rotační test se odehrál ve velké kruhové zkušební hale, které dominuje 272 tun vážící ocelové rameno. To sahá téměř z jednoho konce místnosti na druhý a uprostřed je usazeno na obřím otočném ložisku v podlaze.

Tato konstrukce, nazývaná Outer Barrel Assembly (Sestava vnějšího válce), obklopí a ochrání útroby Nancy Grace Roman Space Teleskop před rozptýleným světlem, které by mohlo rušit jeho pozorování. Na této fotografii inženýři připravují sestavu k testování.
Tato konstrukce, nazývaná Outer Barrel Assembly (Sestava vnějšího válce), obklopí a ochrání útroby Nancy Grace Roman Space Teleskop před rozptýleným světlem, které by mohlo rušit jeho pozorování. Na této fotografii inženýři připravují sestavu k testování.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Samotná zkouška je vlastně jen sofistikovanější verzí oblíbené atrakce ze zábavních parků, která na zájemce aplikuje odstředivou sílu. V tomto případě byl zmíněný zájemce nahrazen právě vnějším krytem teleskopu Nancy Grace Roman.

Samotná zkouška probíhala při rychlosti otáčení 18,4 otáček za minutu. To se možná na první pohled může zdát málo, ale stačilo to k vytvoření síly, která odpovídá sedminásobku pozemské gravitace. Působící síla měla simulovat zatížení, které konstrukce zažije při startu. Sestava vnějšího válce zažívající zmíněné přetížení se pohybovala rychlostí zhruba 130 km/h.

Celou Sestavu vnějšího válce v jednom kuse bychom na centrifuze nemohli otestovat, protože je moc velká na to, aby se nám vešla do místnosti,“ vysvětluje Jay Parker, vedoucí designu projektu z Goddardova střediska. Celá struktura měří na výšku 5 metrů a je přibližně 4 metry široká. „Konstrukce byla navržena tak trochu jako dům na chůdách. Proto jsme otestovali odděleně dům a chůdy.“ jako první se testovaly „chůdy“.

Tato část sestavy, technicky označovaná jako stojan pro slony, protože se podobá konstrukcím používaným v cirkusech k těmto účelům, je navržena tak, aby jako lešení obklopovala přístroj WFI (Wide Field Instrument) a koronograf. Spojuje horní část Sestavy vnějšího válce se servisním modulem teleskopu, který bude zajišťovat manévrování observatoře na její místo ve vesmíru a tam bude podporovat její činnost. Na stojanu pro slony byla při testu připojena závaží, která simulovala hmotnost zbývající sestavy.

Vnitřní prstence, tzv. přepážky, v Sestavě vnějšího válce Nancy Grace Roman Space Telescope pomohou chránit primární zrcadlo observatoře před rozptýleným světlem.
Vnitřní prstence, tzv. přepážky, v Sestavě vnějšího válce Nancy Grace Roman Space Telescope pomohou chránit primární zrcadlo observatoře před rozptýleným světlem.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Poté začal tým testovat „dům“, což je vnější plášť a spojovací prstenec obklopující teleskop. Tyto části sestavy budou později vybaveny ohřívači, které zajistí, že zrcadla teleskopu nebudou vystavena velkým teplotních výkyvům, které způsobují rozpínání a smršťování materiálů. Aby se ještě více zabránilo kolísání teplot, je Sestava vnějšího válce vytvořena především ze dvou typů uhlíkových vláken smíchaných s vyztuženým plastem a spojena titanovými koncovkami. Tyto materiály jsou jednak tuhé, takže se nebudou kroutit a ohýbat při výkyvech teplot, ale jsou i lehké, což snižuje nároky na start.

Kdybyste mohli odloupnout boční stranu horní části (tedy něco jako „obložení“ domu), viděli byste další opatření ke snížení hmotnosti. Mezi vnitřními a vnějšími panely je materiál strukturovaný jako včelí plástve. Tento vzor je velmi pevný a snižuje hmotnost tím, že obsahuje duté prostory. O návrh Sestavy vnějšího válce se postarali experti z Goddardova střediska a výrobu hardwaru pak zajistila firma Applied Composites z kalifornského Los Alamitos. jednotlivé díly byly po doručení postupně sestaveny s pomocí jeřábu v největší čisté místnosti Goddardova střediska.

Před zkouškami na centrifuze musela být sestava částečně rozebrána, ale nyní může být opět složena dohromady. Na konci letošního roku by pak mělo následovat její spojení s fotovoltaickými panely a výklopnou krytkou apertury. V roce 2025 budou na čerstvě integrované komponenty čekat termálně-vakuové zkoušky, aby se ověřilo, že si poradí s kosmickými teplotami a vakuem. Následně se přesunou na vibrační testy, které prověří, jak zvládnou chvění, kterému budou vystaveny během startu. Na konci příštího roku pak bude tato část integrována se zbytkem observatoře.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.instagram.com/p/DA3yDj5y0NW/
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/oba-copy-1.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/oba-from-inside-copy.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.