křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Seraphim Space

Společnost Seraphim Space oznámila, že 11 startupů se připojilo ke 14. kolu jejího akceleračního programu pro networking a mentoring. Program pomohl podnikům získat od roku 2018 více než 540 milionů dolarů.

Povolení startu pro misi HERA

Federální úřad pro letectví udělil souhlas se startem rakety Falcon 9 pro misi Hera. Povolení se týká výhradně pro misi Hera, další starty jsou zatím pozastaveny. SpaceX dokončilo zprávu o anomálii a doručila ji FAA 4. října.

Zefiro-40

Evropská kosmická agentura 3. října oznámila, že společnost Avio, hlavní dodavatel pro raketu Vega, úspěšně otestovala motor Zefiro-40 v testovacím zařízení v Itálii. Prvotní analýza dat ukazuje, že motor fungoval podle očekávání.

Impulse Space

Společnost Impulse Space získala kontrakt v hodnotě 34,5 milionu dolarů na podporu dvou amerických vojenských vesmírných misí naplánovaných na rok 2026 v rámci 3. fáze dohody Small Business Innovation Research.

mPower Technology

Startup mPower Technology oznámil 3. října smlouvu s Airbus Netherlands BV na poskytování solárních modulů pro více než 200 družic. Na základě smlouvy bude společnost mPower dodávat Airbusu solární moduly DragonSCALES pro družice MDA Aurora.

Charter Space

Startup Charter Space zahájil beta testování svých vesmírných systémů a softwarové platformy pro správu programů. Platforma s názvem Ubik je navržena tak, aby pomáhala inženýrským týmům řídit a provádět vesmírné programy během jejich životního cyklu.

Ghost

Společnost Sierra Space oznámila 3. října, že si zajistila podporu od Výzkumné laboratoře vzdušných sil USA (AFRL) k rozvoji svého návrhu Ghost. Ghost má být schopen zůstat na oběžné dráze až pět let.

Návrhy teleskopů

NASA oznámila 3. října, že vybrala dva návrhy na rentgenové a infračervené vesmírné teleskopy pro další posouzení v rámci nové řady misí, které agentura nazývá Probe Explorers. Každý návrh obdrží 5 milionů dolarů na jednoroční studie.

Cert-2

United Launch Alliance je připravena na druhý zkušební start rakety Vulcan Centaur. Start je plánován na 4. října.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Vynese Falcon 9 porci 20 družic OneWeb?

Pokud se všechno podaří, mohli bychom se zítra ráno dočkat startu Falconu 9, který má na nízkou oběžnou dráhu vynést dalších 20 komunikačních družic OneWeb od stejnojmenné firmy. K tomuto startu mělo dojít už 30. září, ale anomálie při deorbitačním zážehu horního stupně Falconu 9 při misi Crew-9 musel být odložen. Nyní by se však situace mohla vrátit do starých kolejí a Falcony zpátky do služby. Start je sice podle několika zdrojů na daný termín připravován, ale povolení ke startu zatím chybí. Náš přímý přenos bude i tentokrát připraven, ale musíme počítat i s možností odkladu.

Závěrečný přehled:

Čas a datum startu: 9. října v 8:03 SELČ
Místo startu: Rampa SLC-4E, Vandenberg Space Force Base, Kalifornie
Raketa:Falcon 9 Block 5 (první stupeň B1082, který poletí posedmé)
Primární náklad: 20 družic OneWeb
Hmotnost nákladu: 2 940 kilogramů (20 × 147 kg) + deployer
Oběžná dráha: 600 × 600 km (sklon 86,5° vůči rovníku)

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 7:45 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 8. října 20:40
Očekávání se naplnila, start v tomto termínu neproběhne, náhradní termín zatím neznáme. O příštích možnostech ke startu Vás budeme informovat v dalších článcích.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://nextspaceflight.com/

 

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2022/11/satellite-updated-image-2021.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MilanV
MilanV
8 hodin před

Tohle je právě příklad toho, co nechápu: když druhý stupeň F9 spadne do oceánu, ale lehce mimo vyhrazenou oblast, musí být starty F9 pozastaveny (s výjimkou pro misi Hera) a vše řádně vyšetřeno. Když orbitální stupeň rakety Ariane 6 neprovede deorbitační zážeh vůbec a tudíž spadne neznámo kam a neznámo kdy, pozastaveno není nic a celá akce je prezentovaná jako velký úspěch s „problémem, který není vůbec důležitý“. Proto jsem nedávno psal (a schytal záporná hodnocení 😀 ), že mě jako Evropana tento rozdíl štve, taky chci mít důvěru ve své úřady a ve svou agenturu, že bere bezpečnost vážně. A tak se ptám: máte někdo lepší informace, že je v tom nějaký zásadní rozdíl (a jaký), a proč se v případě A6 nic pozastavovat nemusí?

Naposledy upraveno 8 hodin před by MilanV
Kamil
Kamil
6 hodin před
Odpověď  MilanV

On je dvojí metr i v Americe, víz start Vulkánu a problémy urychlovacího motoru, které neskončily katastrofou jen zázrakem. A? Nic.

Kamil
Kamil
6 hodin před

Už se tedy ví, co bylo příčinou problému druhého stupně?

MilanV
MilanV
5 hodin před
Odpověď  Kamil

Jak kdo 🙂 Ví to úřad FAA, protože už 4. 10. dostal od SpaceX raport z vyšetřování. Předpokládám, že i díky tomu mohli získat výjimku pro misi Hera. Ale veřejně jsem to zatím nikde neviděl.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.