sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropa dokončila třetí servisní modul lodi Orion

Evropský servisní modul, který bude součástí kosmické lodi Orion určené pro misi Artemis III k Měsíci, je na cestě do Spojených států. ESA tak dodává agentuře NASA již třetí Evropský servisní modul, který je součástí jejího klíčového příspěvku k návratu lidstva na Měsíc. Servisní modul opustil montážní halu firmy Airbus Space v německých Brémách a plachtí do Spojených států na Kennedyho středisko. Servisní modul byl postaven v Itálii, složen v Německu a nacházejí se v něm díly z mnoha různých evropských států. Jeho plavba přes Atlantik na lodi Canopée potrvá jen 12 dní. Ano, je to stejná loď, která kromě jiného přivezla i stupně rakety Ariane 6 pro její premiérový start.

Loď Canopée
Loď Canopée
Zdroj: https://www.esa.int/

Evropský servisní modul se postará o pohon kosmické lodi Orion a astronautům v návratovém modulu poskytne vše, co potřebují – od elektřiny, přes vodu, až po čistý vzduch a řízení teploty. ESA již agentuře NASA dodala dva evropské servisní moduly. První byl použit na úspěšné bezpilotní testovací misi Artemis I, druhý se momentálně nachází na Kennedyho středisku, kde prochází zkouškami před nadcházející pilotovanou testovací misí Artemis II, která by měla proběhnout v příštím roce. Nyní je na cestě třetí evropský servisní modul, který se brzy zařadí po bok toho druhého a bude se chystat na svou misi.

Kostra třetího Evropského servisního modulu.
Kostra třetího Evropského servisního modulu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Třetí Evropský servisní modul začal svou cestu ve výrobních halách firmy Thales Alenia Space v italském Turíně, kde inženýři postavili základní kostru, kterou můžeme přirovnat ke karoserii automobilů. Tato páteř nese všechny díly a součástky včetně 11 kilometrů kabeláře, 33 raketových motorů, čtyř nádrží na pohonné látky (každá o objemu 2000 litrů), nádrží s dostatečnou zásobou vody a vzduchu pro posádku během jejich mise, ale budou k ní připojeny také čtyři sedmimetrové skládací fotovoltaické panely, které by dokázaly zásobovat energie dvě běžné domácnosti.

Dokončený třetí Evropský servisní modul.
Dokončený třetí Evropský servisní modul.
Zdroj: https://www.esa.int/

Od října 2020 pobýval modul a jeho díly v německých Brémách v hale firmy Airbus Space, kde proběhlo skládání. Jednotlivé díly sem dorazily od 20 firem z více než 10 evropských států, což je krásná ukázka spolupráce a úsilí, které jsou spojeny s tímto projektem. Na začátku letošního roku byl ke třetímu Evropskému servisnímu modulu připojen jeho hlavní motor. Ten už má na svém kontě devět kosmických misí, když sloužil na raketoplánech Challenger, Columbia a Endeadour. Modul již opustil Evropu a vydal se do Spojených států. Až dorazí na Kennedyho středisko, inženýři k němu připojí adaptér CMA (Crew Module Adapter) pro připojení návratového modulu a později bude připojen i návratový modul samotný. Předtím, během toho i potom bude muset proběhnout celá řada zkoušek, aby byla celá kosmická loď připravena na misi Artemis III.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Third_European_Service_Module_readied_for_shipment.jpg
https://www.esa.int/…/Canopee_in_the_Garonne.jpg
https://www.esa.int/…/Third_European_Service_Module_structure.jpg
https://www.esa.int/…/Third_European_Service_Module_leaves_integration_hall.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.