sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #13 PPR

V dnešním díle seriálu, který se věnuje programu NIAC, opět vyrazíme na malou exkurzi do možné budoucnosti. Program NIAC si klade za cíl podporovat rozvoj technologií, které nebudou mít v nejbližších letech praktické využití. Přesto však ukrývají značný potenciál a za nějaký čas mohou být užitečné. Jenže jejich vývoj trvá dlouho a proto je potřeba začít už nyní, když ty projekty ještě vypadají jako ze sci-fi. Také dnes si posvítíme na jeden projekt, který už prošel první fází programu NIAC a uspěl i v jeho druhé fázi.

Budoucnost kosmické civilizace bude závislá na schopnosti rychlé a efektivní přepravy jak nákladu, tak i lidí. Vzhledem k extrémním vzdálenostem, které jsou s kosmickým cestováním spojeny, musí sonda, či kosmická loď dosáhnout vysokých rychlostí, aby mohla pomýšlet na smysluplnou dobu trvání cesty. Klíčové proto budou pohonné systémy, které dosáhnou vysokého tahu při vysokém specifickém impulsu, jenže žádná taková technologie zatím není dostupná.

Firma Howe Industries momentálně vyvíjí pohonný systém, který by mohl generovat tah až 100 000 N při specifickém impulsu 5 000 sekund. Technologie PPR (Pulsed Plasma Rocket) je odvozená z konceptu Pulsed Fission Fusion, ovšem je menší, jednodušší a dostupnější. Výjimečné parametry PPR, které kombinují vysoký specifický impuls s vysokým tahem, mají potenciál provést revoluci v kosmickém průzkumu. Vysoká účinnost by umožnila realizovat pilotovanou výpravu k Marsu během dvou měsíců. Případně může PPR umožnit transport mnohem těžších sond a lodí vybavených štíty proti galaktickému kosmickému záření, čímž by se vystavení posádky negativním vlivům snížilo na zanedbatelnou úroveň. Systém může být využit i pro různé další mise se vzdálenými cíli – ať už v pásu planetek, a nebo až ve vzdálenosti 550 astronomických jednotek, kde by se dalo provádět gravitační čočkování s využitím Slunce. PPR má podle svých tvůrců zkrátka umožnit úplně novou éru kosmonautiky.

V rámci první fáze podpořené programem NIAC se tvůrci zaměřili především na velké a silně chráněné lodě dopravující lidi a náklad na Mars, kde by vznikala základna. Hlavní okruhy se točily kolem zhodnocení neutroniky systému, návrhu kosmické lodi, energetického systému a nezbytných subsystémů, analýzy schopností magnetické trysky a určení trajektorií a přínosů PPR. Fáze II bude vycházet z těchto posouzení a dále rozvíjet koncepci PPR. V rámci druhé fáze tvůrci plánují:

  1. Optimalizovat design motoru, snížit jeho hmotnost a zvýšit specifický impuls
  2. Provést ověřovací experimenty hlavních dílů
  3. Dokončit návrh kosmické lodi určené ke chráněné pilotované výpravě k Marsu

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/pulsed-plasma-rocket.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
-gt-
-gt-
3 měsíců před

Na poměry Kosmonautixu je to informačně chudé, je to jak z Osla.

Jakuik
Jakuik
3 měsíců před

Bohužel ani na firemních stránkách o moc více informací není, ale jsou tam alespoň ještě nějaké jejich další záměry:

https://www.howeindustries.net/ppr

MilanV
MilanV
3 měsíců před
Odpověď  Jakuik

Díky za odkaz! Stránka sama o sobě toho moc neříká, ale to PDF na odkaze „Learn more“ se už snaží být hodně vysvětlující.
Já ho tedy musím pročíst ještě trpělivěji, ještě tam mám dost nejasných věcí…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.