sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Premiéra Ariane 6

Po dlouhém čekání se fanoušci evropské kosmonautiky konečně dočkali. Dnes nadešel den, kdy by měla být do provozu uvedena nová středně těžká raketa Ariane 6. Jde o náhradu za již vysloužilou Ariane 5, která téměř přesně před rokem absolvovala svoji poslední misi. Výhoda Ariane 6 by měla spočívat v nižší ceně, umožnění vyšší kadence startů a určité modularitě, jelikož bude létat ve dvou verzích. Ariane 62 a 64. Druhé číslo udává počet pomocných urychlovacích stupňů na tuhé pohonné látky, které jsou mimochodem identické s prvními stupni rakety Vega-C, díky čemuž se celý proces výroby zjednoduší. Dnes by měla Ariane 6 odstartovat ve své nejslabší konfiguraci 62, tedy pouze s dvěma pomocnými stupni. Ovšem i v této konfiguraci zvládne na nízkou oběžnou dráhu vynést až 10,35 tuny nákladu. Při inauguračním letu by mělo být také vyneseno několik CubeSatů a zařízení. Za zmínku určitě stojí například družice GRBBeta, za kterou stojí firma Spacemanic, 3U CubeSat Replicator s malou 3D tiskárnou nebo návratovou kapsli SpaceCase. Zde bych Vás rád odkázal na seriál Pionýři prvního letu Ariane 6, který zpracoval Lukáš Houška a dozvíte se v něm detaily o nejzajímavějších zařízeních, které budou vyneseny při tomto letu.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 9. července ve 20:00 SELČ
  • Startovní okno: 20:00 – 00:00 SELČ
  • Místo startu: Rampa ELA-4, Kourou, Francouzská Guyana
  • Raketa: Ariane 62
  • Primární náklad: vícero zařízení
  • Cílová oběžná dráha: Nízká oběžná dráha

EDIT: 9. července 16:07
Start byl kvůli drobným technickým problémům odložen na 21:00 našeho času. Náš přenos tak spustíme ve 20:45. Odkládáme i začátek psaného přenosu na 19:30 našeho času.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 20:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

A protože Vám chceme ze startu poskytnout co nejlepší servis, budeme k tomuto startu pořádat psaný online přenos, který spustíme v 19:30 našeho času.


Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://nextspaceflight.com/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_before_wet_dress_rehearsal.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobi
bobi
11 měsíců před

Šikovná ATC Space z Klatov. Ani neumí vyvěsit státní vlajku.

Garion
Garion
11 měsíců před
Odpověď  bobi

Jak neumí vyvěsit vlajku? Myslíte tu před jejich fabrikou? Podle mě ji mají zrovna na těch záběrech vyvěšenou správně. Jóó kdyby se vítr otočil a červený díl byl vlevo, pak bych váš komentář chápal, že se vám zacházení se státní vlajkou nelíbí (jako chápal ve smyslu, že jsem pochopil, na co reagujete, ale i tak tomu nerozumím, proč posuzovat natočení vlajky na větrné korouhvi). Můžete tedy upřesnit, co jste myslel tím, že neumí vyvěsit státní vlajku?

Vojta
Vojta
11 měsíců před
Odpověď  Garion

Myslím, že bílá barva směrem ke stožáru je při svislém vyvěšení správně nezávisle na směru pohledu.
Problém je nejspíš v tom, že když je vyvěšená spolu s dalšími dvěma vlajkami, tak by měla být na tom nejvýznamnějším místě, což znamená uprostřed. Tam ale vyvěsili vlajku ESA.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.