sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Premiéra Ariane 6

Po dlouhém čekání se fanoušci evropské kosmonautiky konečně dočkali. Dnes nadešel den, kdy by měla být do provozu uvedena nová středně těžká raketa Ariane 6. Jde o náhradu za již vysloužilou Ariane 5, která téměř přesně před rokem absolvovala svoji poslední misi. Výhoda Ariane 6 by měla spočívat v nižší ceně, umožnění vyšší kadence startů a určité modularitě, jelikož bude létat ve dvou verzích. Ariane 62 a 64. Druhé číslo udává počet pomocných urychlovacích stupňů na tuhé pohonné látky, které jsou mimochodem identické s prvními stupni rakety Vega-C, díky čemuž se celý proces výroby zjednoduší. Dnes by měla Ariane 6 odstartovat ve své nejslabší konfiguraci 62, tedy pouze s dvěma pomocnými stupni. Ovšem i v této konfiguraci zvládne na nízkou oběžnou dráhu vynést až 10,35 tuny nákladu. Při inauguračním letu by mělo být také vyneseno několik CubeSatů a zařízení. Za zmínku určitě stojí například družice GRBBeta, za kterou stojí firma Spacemanic, 3U CubeSat Replicator s malou 3D tiskárnou nebo návratovou kapsli SpaceCase. Zde bych Vás rád odkázal na seriál Pionýři prvního letu Ariane 6, který zpracoval Lukáš Houška a dozvíte se v něm detaily o nejzajímavějších zařízeních, které budou vyneseny při tomto letu.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 9. července ve 20:00 SELČ
  • Startovní okno: 20:00 – 00:00 SELČ
  • Místo startu: Rampa ELA-4, Kourou, Francouzská Guyana
  • Raketa: Ariane 62
  • Primární náklad: vícero zařízení
  • Cílová oběžná dráha: Nízká oběžná dráha

EDIT: 9. července 16:07
Start byl kvůli drobným technickým problémům odložen na 21:00 našeho času. Náš přenos tak spustíme ve 20:45. Odkládáme i začátek psaného přenosu na 19:30 našeho času.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 20:45 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

A protože Vám chceme ze startu poskytnout co nejlepší servis, budeme k tomuto startu pořádat psaný online přenos, který spustíme v 19:30 našeho času.


Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/
https://nextspaceflight.com/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_before_wet_dress_rehearsal.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobi
bobi
1 rok před

Šikovná ATC Space z Klatov. Ani neumí vyvěsit státní vlajku.

Garion
Garion
1 rok před
Odpověď  bobi

Jak neumí vyvěsit vlajku? Myslíte tu před jejich fabrikou? Podle mě ji mají zrovna na těch záběrech vyvěšenou správně. Jóó kdyby se vítr otočil a červený díl byl vlevo, pak bych váš komentář chápal, že se vám zacházení se státní vlajkou nelíbí (jako chápal ve smyslu, že jsem pochopil, na co reagujete, ale i tak tomu nerozumím, proč posuzovat natočení vlajky na větrné korouhvi). Můžete tedy upřesnit, co jste myslel tím, že neumí vyvěsit státní vlajku?

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  Garion

Myslím, že bílá barva směrem ke stožáru je při svislém vyvěšení správně nezávisle na směru pohledu.
Problém je nejspíš v tom, že když je vyvěšená spolu s dalšími dvěma vlajkami, tak by měla být na tom nejvýznamnějším místě, což znamená uprostřed. Tam ale vyvěsili vlajku ESA.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.