sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

FAA

Federální úřad pro letectví potvrdil, že Kelvin Coleman, zástupce správce FAA pro komerční vesmírnou dopravu, je mezi těmi, kdo se přihlásili do druhého kola programu, jehož cílem je snížit celkový počet zaměstnanců ministerstva dopravy, jehož součástí je i FAA.

Spire Global

Družicový operátor Spire Global uzavřel prodej své divize sledování komerční námořní dopravy v hodnotě 241 milionů dolarů belgické společnosti Kpler, která poskytuje analytické služby. Společnost tak končila právní spor ohledně pozastavené transakce.

Robert Ed Smylie

Ve věku 96 let zemřel Robert Ed Smylie. Ed byl zodpovědný za vývoj systémů podpory života, skafandrů a dalšího vybavení v rámci programů Mercury, Gemini, Apollo, Skylab, Apollo-Sojuz a raketoplánu. Je mu připisováno řešení problému odstraňování oxidu uhličitého během mise Apollo 13.
Čest jeho památce.

Chang’e-8

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) 24. dubna oficiálně oznámil výběr projektů spolupráce pro misi Chang’e-8, která má být zahájena v roce 2028 nebo 2029, přičemž vybrala 10 projektů z 11 různých zemí a jedné mezinárodní organizace.

Jared Isaacman

Jared Isaacman, nominovaný na administrátora NASA, uvedl, že v případě potřeby by upřednostnil program Artemis na průzkum Měsíce před lidskými misemi na Mars a potenciální snížení financování vědeckých programů NASA na polovinu nepovažuje za optimální.

GPS

Interference s družicovými signály Global Positioning System se podle nové zprávy Centra pro strategická a mezinárodní studia stala rutinním rysem vojenských konfliktů na Blízkém východě, ve východní Evropě a v částech Asie. Zjištění signalizují rostoucí rizika pro komerční i vojenské aktéry na oběžné dráze.

Axiom

Společnost Axiom 25. dubna oznámila, že povýšila Tejpaula Bhatiu na pozici generálního ředitele. Nahradí Kama Ghaffariana, spoluzakladatele a výkonného předsedu společnosti.

Čínský národní vesmírný úřad

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) oznámil výsledky posledního kola mezinárodních žádostí o zapůjčení lunárních vzorků z mise Chang’e-5 v Šanghaji během konference u příležitosti 10. ročníku čínského vesmírného dne. Součástí akce byla slavnostní ukázka vzoru lunární smlouvy o půjčce.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První stupeň Tianlong 3 při zkoušce odletěl

K velmi neobvyklé situaci došlo dnes na testovacím stanovišti čínské firmy Space Pioneer. Inženýři měli naplánovaný statický zážeh prvního stupně rakety Tianlong 3, která se chystá na svůj první let. Na prvním stupni se zažehlo devět raketových motorů Tchien-chuo-12 na kapalný kyslík a letecký petrolej. Jenže pak se  při zážehu něco hodně pokazilo a celý stupeň neřízeně odletěl z testovacího stanoviště. Hardware nejprve letěl kolmo vzhůru, ale poté se začal překlápět a padat zpátky dolů. Nakonec první stupeň dopadl do okolí testovací základny, kde způsobil rozsáhlý výbuch. V tuto chvíli není známá příčina této velmi neobvyklé anomálie. Stejně tak zatím nejsou k dispozici žádné informace o zraněních, či ztrátách na životech. Troufám si ale říct, že se téměř jistě letos premiérového startu rakety Tianlong 3 nedočkáme. Tato anomálie se totiž bude muset důkladně vyšetřit.

Zdroje informací:
https://tieba.baidu.com/
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/ext_tw_video_thumb/1807339715013509120/pu/img/KGP9rC4QO9AusFND.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jura
Jura
9 měsíců před

Stále platí Per Aspera Ad Astra, ikdyž samozřejmě pro start up firmu muže být ztrátra letového hardwaru během testů likvidační. Příčinou může být snaha ušetřit peníze a/nebo čas.
Událost opravdu zajímavá. Díky za info.

JirkaCV
JirkaCV
9 měsíců před

Z tweetu (nebo Xeetu?) Andrewa Jonese:
„Space Pioneer právě vydal prohlášení, že došlo ke strukturálnímu selhání na spojení mezi tělesem rakety a zkušebním stolem, palubní počítač ji automaticky vypnul a raketa spadla 1,5 kilometru jihozápadně. Nebyly zjištěny žádné oběti.“

Podle dalšího videa jim to nekontrolovaně lítalo nad obydlenou oblastí, takže měli obrovskou kliku.

Vojta
Vojta
9 měsíců před
Odpověď  JirkaCV

„…palubní počítač ji automaticky vypnul a raketa spadla 1,5 kilometru jihozápadně“ To není moc rychlý palubní počítač. Spíš bych tipl, že automatické vypnutí motorů poté, co se stupeň utrhl ze stolu, selhal. Kdoví, co ty motory nakonec vypnulo. Na obydlenou oblast to moc nevypadalo, zas tak daleko stupeň neletěl. Ale i tak bych čekal, že se v případě takového masivního selhání motory vypnou dřív a stupeň se nad testovací stanoviště dostane maximálně 100 metrů.

Borin
Borin
9 měsíců před
Odpověď  Vojta

Tady je otázkou, co bylo naprogramované za řešení havarijní situace. Jestli okamžité vypnutí, zpoždění kvůli spálení části paliva, parametr výšky (pokud s ním předem počítali), jestli byly funkční a zohledněné směrové stabilizace …no a nakonec jestli s určitým pohybem na testovací rampě nekalkulovali.

Vojta
Vojta
9 měsíců před
Odpověď  Vojta

Nepředpokládám, že by počítali s tím, že jim to doslova odletí. Nicméně měli počítat s tím, že se testovaný stupeň odpojí od pozemní infrastruktury, což může mít mnoho různých příčin (vibracemi se vyklepe konektor etc.) V takovém případě bych čekal co nejrychlejší vypnutí všeho, aby se zachránilo, co se dá. Paradoxně v případě utržení od testovacího stolu by to způsobilo pád stupně zpět a masivní škody na pozemním zařízení. Buď vážně počítali s tím, že se to může utrhnout a tím, že to nechali chvíli letět (možní i částečně řízeně), minimalizovali škody. Nebo měli solidní kliku, že to při selhání úchytů nezničilo nic důležitého ani na stanovišti ani v přilehlém městě.

VitHrachovy
VitHrachovy
9 měsíců před

Letělo to 3.1km od města s 800.000 obyvateli.

vakuum
vakuum
9 měsíců před

Letělo jim to pěkně a stabilně, to se musí uznat.

racek
racek
9 měsíců před

Nějaké informace i s fotkami z „místa činu“ zde :https://www.sinodefenceforum.com/t/chinas-space-program-thread-ii.9003/page-431

Jak jsem vypozoroval, zkušební stav byl umístěn ve starém kamenolomu a výbuch by nemohl opravdu nikoho ohrozit. Navíc to byl jen zkušební stav. Ovšem že vše je zkonstruováno tak, že se mohl zkušební stupeň utrhnout a letět, je opravdu kuriozita.
Ono vůbec při vývojí a provozu raket může ledascos připomínat muniční továrnu. Prostě občas se chyba vloudí. Zde měli tedy provozovatelé opravdu nesmírnou kliku, přišli jen o stupeň a stalo se to ještě před prvním startem.
Takže teď vyšetřování, konstrukční úpravy a pak větší zpoždění. Jinak se jedná o raketu kategorie Falcon 9 s tím, že se počítá postupně s pokusy o řízený návrat 1. stupně. Původně se měl první start odehrát už za několik měsíců.

JirkaCV
JirkaCV
9 měsíců před
Odpověď  racek

Jako OK.
Ale, že nijak řízený hw odletí 2 km od rampy, kde skončí spektakulárním výbuchem? Kdyby letěl na druhou stranu, srovná se zemí velkou část města o dvojnásobné velikosti Brna.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 měsíců před
Odpověď  JirkaCV

Velkou část ne, ale mohlo to být hodně nebezpečné.

racek
racek
9 měsíců před
Odpověď  JirkaCV

No, omlouvám se, možná že jsem to nebezpečí nepopsal moc názorně. Nebezpečí hrozilo… já jen že by nikoho nenapadlo že se stane co se vlastně stalo. Kdyby to vybuchlo na rampě, tak by to byla úplně běžná havárie prototypu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.