sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Pionýři prvního letu Ariane 6 – #6 EXOpod Nova

EXOpod

Nová evropská raketa Ariane 6 je stále blíže ke svému prvnímu startu. Evropa tuto událost s napětím očekává, jelikož jí opět otevře dveře pro lety do kosmického prostoru. Ariane 6 má být všestranná a univerzální a má umožnit vynášení celé řady unikátních nákladů. V tomto seriálu se zaměřujeme na pestrou skupinku nákladů, které budou vyneseny v rámci prvního startu. Tentokrát nás však čeká velmi specifické téma. Téma, o kterém se zase tolik nemluví, ačkoli je důležité podobně jako nosná raketa. Od doby, co do kosmu létají CubeSaty, bylo třeba najít způsob, jak je univerzálně vypouštět z adaptéru nosné rakety. Pokud se snažíte vyvinout platformu, která má umožnit jednoduchý a levnější přístup do kosmického prostoru (standardizovanou kostičku, kterou si osadíte svými přístroji), byla by škoda, kdyby to celé selhávalo na unikátnosti připojení k adaptéru každé rakety – tím by narůstala koncová cena. Vypouštění by totiž mělo být taky standardizované! A k tomu slouží družicové deployery. My se dnes podíváme na jeden německý, který se postará o vypuštění CubeSatů během prvního letu Ariane 6.

Ukázka práce s deployerem EXOpod
Ukázka práce s deployerem EXOpod
Zdroj: https://exolaunch.com/

Dnešním tématem bude jeden ze dvou vypouštěcích systémů, který poletí na raketě Ariane 6. Ten, který nás dnes bude zajímat, pochází od berlínské společnosti Exolaunch, což je celosvětový poskytovatel těchto služeb, ale také pomáhá s  řízením misí, integrací družic a výrobou hardwaru pro družice. Díky deployerům této firmy bylo v rámci 28 misí úspěšně vypuštěno více než 390 družic. Při historicky prvním letu Ariane 6 vypustí do kosmického prostoru z deployeru, o kterém si dnes budeme povídat, čtyři CubeSaty. Použito bude zařízení EXOpod Nova. Ten je vyrobený z odolného a zároveň lehkého hliníku a může v běžném použití bezpečně pojmout až 16 jednotek CubeSat, přičemž samotný deployer bez nich má hmotnost nižší než 14 kg. Existují samozřejmě varianty i pro méně družic, jejichž hmotnost je samozřejmě také nižší.

Nicméně i CubeSaty se dost často vyskytují v nestandardních velikostech a kombinacích. Ve snaze pojmout všechny typy CubeSatů, včetně těch, které přesahují standardní rozměry, je EXOpod Nova navržen tak, aby byl univerzální. Společnost se dlouhodobě snaží, aby umožnila vynesení jakéhokoli typu CubeSatu a snaží se, aby byl třeba vypouštěcí mechanismus natolik univerzální, že zvládne z běžného deployeru vypustit různé CubeSaty. Ariane 6 poletí s verzí pro 16 CubeSatů označenou EXOpod Nova 16U v třídveřové konfiguraci „S3“, která poskytuje dostatek prostoru pro umístění čtyř družic. Nevychází vám to? Normálně má zařízení v této konfiguraci čtyři pružiny, přičemž každá při otevření vysune z deployeru své čtyři standardní CubeSaty. Nicméně vypouštěcí pružině je jedno, zda vypouští čtyři samostatné družice nebo jednu o hmotnosti čtyř. Nahoře bývají standardně čtyři dvířka, ale jak dvířka, tak vnitřní přihrádky mohou být uzpůsobeny jakékoli kombinaci CubeSatů, která lze umístit do prostoru pro 16 standardních kostek. Dveře zařízení EXOpod Nova se otevírají v reakci na signál vyslaný z nosné rakety Ariane 6, po němž se aktivuje tlačný mechanismus (pružiny), který uvolní družice na jejich oběžnou dráhu. V tomto konkrétním případě budou vypuštěny tyto čtyři družice: 3CAT-4, slovenský GRBBeta a dva CubeSaty, o kterých jsme už psali: CURIEISTSat.

Pohled na 16U deployer EXOpod Nova
Pohled na 16U deployer EXOpod Nova
Zdroj: https://exolaunch.com/

Dalším problémem, kterému byla vypouštěcí platforma postupně přizpůsobena, je fakt, že CubeSaty mívají často různé výstupky – nejsou to jednoduché hladké krychle. Ven čouhají různá čidla, antény, skládací solární panely a podobně. EXOpod Nova s tímto počítá a dle výrobce nabízí až čtyřikrát větší prostor, než jiné běžné deployery. Společnost musela také reagovat na paradoxní skutečnost, že CubeSaty postupně přibírají na váze. Už dávno neplatí, že je to kostička 10 × 10 centimetrů o váze 1 kilogram, ale dle použitého vnitřního zařízení může být hmotnost dost rozdílná. Zejména pak u větších CubeSatů, které dokonce mohou obsahovat pohonné systémy s palivem. I s tím tento deployer počítá a je možné zesílit vypouštěcí pružinu. A na závěr ještě společnost dodává, že deployerem určeným pro vypouštění CubeSatů je schopná vypustit i nestandardní malé družice různých rozměrů.

Sídlo a integrační zařízení společnosti Exolaunch se nachází v Berlíně, kde byly čtyři připravované družice integrovány do systému EXOpod Nova. Po dokončení se celá jednotka vydala na transatlantickou cestu na evropský kosmodrom, kde byla připojena k adaptéru užitečného zatížení Ariane 6. Součástí přípravy k odeslání deployeru byla samozřejmě i zevrubná kontrola funkčnosti celého zařízení tak, aby během vypouštění byla eliminována možná anomálie. „Při integraci a obecně ve společnosti Exolaunch pracujeme na principu ‚dva mozky, čtyři oči‘, abychom zajistili kontrolu kvality – máme proto druhého člena týmu, který zkontroluje všechny kritické operace, které před tím kontroloval odpovědný člen týmu,“ řekla Nadine Smolka, manažerka misí společnosti Exolaunch.

Jako německá společnost s hlubokými kořeny v oblasti kosmických letů je Exolaunch hrdý na svůj evropský původ a předpokládá rozmach evropského kosmického sektoru. Nadine uzavírá: „Chceme, aby se evropským kosmickým aktivitám dařilo, proto se velmi těšíme na start Ariane 6 a je nám ctí, že můžeme být na palubě a zajistit našim zákazníkům nezávislý přístup do vesmíru.“

Umístění nákladů a deployerů během prvního startu rakety Ariane 6
Umístění nákladů a deployerů během prvního startu rakety Ariane 6
Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://exolaunch.com/
Letový manuál společnosti Exolaunch pro sérii deployerů EXOPod

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Exolaunch_s_EXOpod_Nova._Credit_Exolaunch_pillars.jpg
https://exolaunch.com/img/products/exopod/exopodNova_16U_1920px.jpg
https://exolaunch.com/img/products/exopod/exopod_realLife_1_1920px.jpg
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2024/06/Ariane_6_infographic_first_passengers

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2024/06/18/pionyri-prvniho-letu-ariane-6-6-exopod-nova/