sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroj sledující ovzduší je připraven

Po měsíce trvajících pečlivých zkouškách, které ověřovaly, že nový evropský přístroj Sentinel-5 bude dodávat špičková data o kvalitě ovzduší po celém světě, mohl být tento instrument přepraven do Francie, kde se firma Airbus postará o jeho usazení na první meteodružici MetOp Second Generation, která má startovat v roce 2025. Úkolem mise Sentinelu-5 bude měřit distribuci aerosolů a stopových plynů v atmosféře. Jde například o ozon, oxid dusičitý, oxid siřičitý, formaldehyd, glyoxal, oxid uhelnatý, či metan. Tyto plyny ovlivňují nejen vzduch, který dýcháme, ale také zemské klima. Sentinel-5 přitom vychází z vysoce úspěšné mise družice Sentinel-P (P jako precursor, tedy předchůdce), která od svého startu v roce 2017 dodala mnoho cenných informací o kvalitě vzduchu.

Síť MetOp druhé generace budou tvořit tři páry družic.
Síť MetOp druhé generace budou tvořit tři páry družic.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jelikož družice MetOp druhé generace mají obíhat Zemi v relativně malé výšce, čímž doplní skenovací družice Meteosat třetí generace (ty poletí se Sentinelem-4 na geostacionární dráhu), bude Sentinel-5 se sledovacím pruhem o šířce 2700 kilometrů schopen nabídnout každodenní celosvětové pokrytí. Ke splnění této mise je přístroj Sentinel-5 vybaven rovnou pěti optickými spektrometry, které analyzují sluneční světlo odražené od Země. Široký spektrální rozsah táhnoucí se od ultrafialových až ke krátkým infračerveným vlnovým délkám umožňuje detekovat a měřit velké množství různých plynů. Přístroj se také pyšní velmi jemným prostorovým rozlišením, které se typicky pohybuje kolem 7,5 km, což je klíčové pro sledování kvality ovzduší nad velkoměsty a pro hledání zdrojů emisí.

Nyní, když byl Sentinel-5 přepraven z britské Rutherford Appleton Laboratory, kde byl zkalibrován a otestován, do pracoviště firmy Airbus v Toulouse, se inženýři postarají o jeho instalaci do družice MetOp Second Generation-A1 a následně proběhnou kompletní zkoušky. Tento stručně popsaný úkol přitom zabere několik měsíců. „Jsme nadšeni, že jsme se dostali přes tento důležitý milník, který je důležitým krokem k realizaci mise. Jedná se o důležitý úkol pro dodávání klíčových dat pro předpovědi kvality ovzduší i sledování klimatu,“ uvedl Didier Martin, projektový manažer mise Sentinel-5 z ESA a dodal: „Chtěl bych poděkovat všem zapojeným týmům za jejich práci. Nyní se těšíme na instalaci Sentinelu-5 do družice MetOp Second Generation-A1, kterou obstará firma Airbus v Toulouse. Firma Airbus v Německu vede konsorcium tvořené více než 45 firmami ze 13 evropských států zapojených do této mise z programu Copernicus.

Až se družice MetOp-SG-A1 usadí na své sun-synchronní dráze, začne společně s přístrojem Sentinel-5 pracovat a její řízení obstará organizace EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites), která je také zodpovědná za získání dat, jejich zpracování a distribuci uživatelům. Služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service a Copernicus Climate Change Service zaměřené na sledování atmosféry a změn klimatu využijí data z přístroje Sentinel-5 ke svému fungování. Jelikož data budou otevřená a zdarma (stejně jako je tomu u všech misí Copernicus), bude moci vědecká komunita i široká veřejnost po celém světě benefitovat z přístroje Sentinel-5.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26138606-1-eng-GB/Sentinel-5_in_all_its_glory.jpg
https://www.esa.int/…/14531981-1-eng-GB/MetOp_Second_Generation.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.