sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #9 LIFA

Dnes se opět podíváme za hranice možností současné kosmonautiky. Nahlédneme totiž do programu NIAC, ve kterém agentura NASA podporuje návrhy technologií, u kterých se nedá očekávat praktické uplatnění v blízké budoucnosti. Přesto stojí za pozornost a jelikož jednou mohou být potřeba, je nutné zahájit jejich časné rozbory už nyní. Právě díky tomu se program NIAC řadí mezi nejfuturističtější oblasti reálné kosmonautiky, což mu mezi fanoušky zajišťuje nemalou popularitu. Jde totiž o návrhy, které vypadají, jako kdyby vystoupily ze sci-fi, ale přitom stojí na reálných základech.

Opravdu velké kosmické rádiové antény by byly drahé na výrobu a náročné na vypuštění. Tyto problémy se ještě zvýrazní, pokud by bylo zapotřebí vypustit celé soubory těchto antén, které jsou potřebné pro korelaci interferometrů, které poskytují vysoké rozlišení sledovaných objektů. Návrh LIFA (Lightweight Fiber-based Antenna for Small Sat-Compatible Radiometry) chce specificky prozkoumat potenciální aplikovatelnost inovativních antén na bázi vláken, které by umožňovaly radiometrii v pásmu L za účelem vytváření datových map o vlhkosti zemské půdy a salinity mořské vody ve vysokém rozlišení.

Prvotní odhady naznačují, že by s poli dlouhých antén na bázi vláken bylo možné dosáhnout až desetinásobného zlepšení rozlišení vytvářených map.  Lincoln Laboratory se zbývá výzkumem možností vytvářet pole ohebných antén vložených do polymerových vláken. Tato lehká vlákna jsou dostatečně ohebná, aby se dala navíjet a rozvíjet, což usnadňuje jejich transport i vyklopení. Kov, který tvoří strukturu antény a další vodivé prvky, jsou skryty v polymerovém shluku, který se zahřeje a následným tažením vzniká nový typ vlákna. Výsledné vlákno tedy tvoří několik materiálů vložených do jeho útrob, což podporuje snímací schopnosti a další funkce. Tento postup výroby vláken tak může vést i k cenově efektivnímu způsobu vytváření opravdu velkých antén. Tým využije podporu v programu NIAC k analýze požadovaného výkonu antén a schopnosti antén na bázi vláken tyto požadavky splnit. Experti mají vypracovat také strategie nasazení, specifika družic, prostorovou toleranci jednotlivých komponent a materiálů, nebo předběžný návrh na úrovni systému a koncept provozu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/2024-ph-i-zhang-graphic.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.