sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Problém s pohonným systémem BepiColombo

Evropsko-japonskou misi BepiColombo potkal problém, který jí znemožnil využívat pohonný systém na plný tah. Sestava je tvořena třemi hlavními samostatnými částmi. Kromě vlastních vědeckých sond MMO (též Mio) a MPO je zde pohonný modul MTM (Mercury Transfer Module). Jednotlivé části se od sebe oddělí až poté, co celá sestava vstoupí na dráhu kolem Merkuru. Fotovoltaické panely a iontové motory na MTM slouží k vytváření tahu, který mise potřebuje během své komplikované cesty ze Země k Merkuru. Ovšem 26. dubna, kdy měla sestava naplánovaný začátek velkého manévru, nebyl modul MTM schopen dodat iontovým motorům dostatek elektrické energie.

Základní díly tvořící sestavu BepiColombo odshora: Mercury Magnetospheric Orbiter, sluneční štít, Mercury Planetary Orbiter, Mercury Transfer Module.
Základní díly tvořící sestavu BepiColombo odshora: Mercury Magnetospheric Orbiter, sluneční štít, Mercury Planetary Orbiter, Mercury Transfer Module.
Zdroj: http://www.esa.int/

Tým expertů z ESA i firem zapojených do výroby MTM se pustil do práce hned, jak byla závada objevena. 7. května se podařilo obnovit tah iontových motorů na 90 % předešlé úrovně. Ovšem MTM má stále k dispozici méně energie, než by měl mít. Plného tahu tedy zatím není možné dosáhnout. Současné priority týmu se točí okolo zajištění stabilního pohonu mise při aktuální úrovni energie a určení, jak tato situace ovlivní nastávající manévry. Souběžně probíhají práce také na identifikaci příčiny problémů a maximalizaci energie pro iontové motory.

Tým zodpovědný za řízení letu ve středisku ESOC v německém Darmstadtu zajistil další spojení s pozemními stanicemi, aby bylo možné sondu důkladně sledovat a v případě potřeby rychle zareagovat. Pokud bude současná úroveň energie zachována, měla by BepiColombo dorazit k Merkuru včas pro svůj čtvrtý gravitační manévr, který je naplánován na letošní září. Definitivní vstup sondy na dráhu okolo Merkuru je očekáván v prosinci 2025, přičemž samotná vědecká fáze začne na jaře 2026. Agentura ESA slíbila, že bude sdílet nové informace o stavu sondy, jakmile budou k dispozici.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/17405293-1-eng-GB/BepiColombo_approaching_Mercury.jpg
https://www.esa.int/…/16896698-3-eng-GB/BepiColombo_exploded_view.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiri Kos
Jiri Kos
4 měsíců před

Tak to by byla teda setsakramentská škoda. Ale věřím, že to „ajeťáci“ vyřeší.

Radek V.
Radek V.
4 měsíců před

Nejdřív musí zjistit, proč nemají dost elektřiny, pak se pokusí o opravu nebo nápravu. Pokud je to nevratné poškození, upraví dobu chodu motorů, aby stihli navedení kolem Merkuru s rezervou. Pokud to bude nutné, můžou sondu trochu urychlit tryskami manévrovacích motorků (za cenu zkrácení životnosti) – tím ji i odlehčí pro potřebu menšího tahu.

Cilek
Cilek
4 měsíců před

Že by byla ta elektromobilita fakt slepá ulička?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 měsíců před
Odpovědět  Cilek

Iontové motory mají celou řadu výhod. Technická závada může potkat i chemický motor – viz sonda Juno před lety.

https://kosmonautix.cz/2024/05/16/problem-s-pohonnym-systemem-bepicolombo/