sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Problém s pohonným systémem BepiColombo

Evropsko-japonskou misi BepiColombo potkal problém, který jí znemožnil využívat pohonný systém na plný tah. Sestava je tvořena třemi hlavními samostatnými částmi. Kromě vlastních vědeckých sond MMO (též Mio) a MPO je zde pohonný modul MTM (Mercury Transfer Module). Jednotlivé části se od sebe oddělí až poté, co celá sestava vstoupí na dráhu kolem Merkuru. Fotovoltaické panely a iontové motory na MTM slouží k vytváření tahu, který mise potřebuje během své komplikované cesty ze Země k Merkuru. Ovšem 26. dubna, kdy měla sestava naplánovaný začátek velkého manévru, nebyl modul MTM schopen dodat iontovým motorům dostatek elektrické energie.

Základní díly tvořící sestavu BepiColombo odshora: Mercury Magnetospheric Orbiter, sluneční štít, Mercury Planetary Orbiter, Mercury Transfer Module.
Základní díly tvořící sestavu BepiColombo odshora: Mercury Magnetospheric Orbiter, sluneční štít, Mercury Planetary Orbiter, Mercury Transfer Module.
Zdroj: http://www.esa.int/

Tým expertů z ESA i firem zapojených do výroby MTM se pustil do práce hned, jak byla závada objevena. 7. května se podařilo obnovit tah iontových motorů na 90 % předešlé úrovně. Ovšem MTM má stále k dispozici méně energie, než by měl mít. Plného tahu tedy zatím není možné dosáhnout. Současné priority týmu se točí okolo zajištění stabilního pohonu mise při aktuální úrovni energie a určení, jak tato situace ovlivní nastávající manévry. Souběžně probíhají práce také na identifikaci příčiny problémů a maximalizaci energie pro iontové motory.

Tým zodpovědný za řízení letu ve středisku ESOC v německém Darmstadtu zajistil další spojení s pozemními stanicemi, aby bylo možné sondu důkladně sledovat a v případě potřeby rychle zareagovat. Pokud bude současná úroveň energie zachována, měla by BepiColombo dorazit k Merkuru včas pro svůj čtvrtý gravitační manévr, který je naplánován na letošní září. Definitivní vstup sondy na dráhu okolo Merkuru je očekáván v prosinci 2025, přičemž samotná vědecká fáze začne na jaře 2026. Agentura ESA slíbila, že bude sdílet nové informace o stavu sondy, jakmile budou k dispozici.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/17405293-1-eng-GB/BepiColombo_approaching_Mercury.jpg
https://www.esa.int/…/16896698-3-eng-GB/BepiColombo_exploded_view.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiri Kos
Jiri Kos
11 měsíců před

Tak to by byla teda setsakramentská škoda. Ale věřím, že to „ajeťáci“ vyřeší.

Radek V.
Radek V.
11 měsíců před

Nejdřív musí zjistit, proč nemají dost elektřiny, pak se pokusí o opravu nebo nápravu. Pokud je to nevratné poškození, upraví dobu chodu motorů, aby stihli navedení kolem Merkuru s rezervou. Pokud to bude nutné, můžou sondu trochu urychlit tryskami manévrovacích motorků (za cenu zkrácení životnosti) – tím ji i odlehčí pro potřebu menšího tahu.

Cilek
Cilek
11 měsíců před

Že by byla ta elektromobilita fakt slepá ulička?

Dušan Majer
Dušan Majer
11 měsíců před
Odpověď  Cilek

Iontové motory mají celou řadu výhod. Technická závada může potkat i chemický motor – viz sonda Juno před lety.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.