sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA licencuje 3D tisknutelnou superslitinu

Zhruba před rokem vyšel na našem webu článek „Nová slitina pro 3D tisk odolává žáru“ věnovaný materiálu s označením GRX-810. Investice NASA do této přelomové superslitiny vyvinuté pro extrémní teploty a drsné podmínky kosmických letů je nyní na prahu komerčního uplatnění. NASA licencovala tento objev čtyřem americkým firmám, což je postup, který je pro americkou ekonomiku přínosný, neboť se tak vrací investice daňových poplatníků. GRX-810 je využitelná při kovovém 3D tisku, odolává vysokým teplotám a díly z ní vyrobené povedou k pevnějším a odolnějším letadlům i sondám, protože si poradí s větším namáháním, než dosáhnou bodu selhání.

Směšovač paliva a vzduchu pro turbínový motor je příkladem součástky, která může profitovat z použití slitiny GRX-810.
Směšovač paliva a vzduchu pro turbínový motor je příkladem součástky, která může profitovat z použití slitiny GRX-810.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Licence byla konkrétně udělena těmto čtyřem firmám:

  • Carpenter Technology Corporation of Reading, Pennsylvania
  • Elementum 3D, Inc. of Erie, Colorado
  • Linde Advanced Material Technologies, Inc. of Indianapolis
  • Powder Alloy Corporation of Loveland, Ohio

GRX-810 je nejčerstvějším příkladem toho, jak manažeři programu technologického přenosu (Technology Transfer Program) přezkoumávají a podávají žádosti o patentovou ochranu. Týmy také spolupracují s vynálezci při hledání partnerů, kteří mají zájem o komerční uplatnění. „NASA investuje peníze daňových poplatníků do výzkumů, ze kterých Spojené státy přímo profitují a přenáší tyto technologie do průmyslu licencováním svých patentů,“ popisuje Amy Hiltabidel, licenční manažerka z Glennova střediska v Clevelandu.

3D vytištěné logo NASA z materiálu GRX-810.
3D vytištěné logo NASA z materiálu GRX-810.
Zdroj: nasa.gov

Inženýři NASA navrhli GRX-810 pro aplikace v letecko-kosmickém průmyslu včetně vstřikovačů pohonných látek do raketových motorů na kapalné pohonné látky, ale uplatnění najde i ve spalovacích komorách, turbínách a dílech, které se hodně zahřívají, jelikož odolá žáru přes 1100 °C. „GRX-810 představuje nový konstrukční prostor a výrobní techniku, které byly před několika lety nemožné,“ říká Tim Smith, materiálový výzkumník z Glennova střediska. Právě on byl s kolegou Christopherem Kantzosem u objevu této superslitiny. Oba experti využili časově úspornou metodu počítačového modelování a také laserového 3D tisku, který spojuje kovy vrstvu po vrstvě. Drobné částice obsahující atomy kyslíku rozprostřené po celé slitině zvyšují její pevnost.

Proces 3D tisku loga NASA ze superslitiny GRX-810.
Proces 3D tisku loga NASA ze superslitiny GRX-810.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ve srovnání s ostatními slitinami niklu dokáže GRX-810 odolat vyšším teplotám a namáhání. Mohla by vydržet až 2 500× déle. V ohybu je téměř 4× lepší, než praskne a oxidaci vzdoruje 2× lépe. „Využití této slitiny povede k udržitelnému letectví a kosmonautice,“ říká Dale Hopkins, zástupce projektového manažera programu NASA Transformational Tools and Technologies a dodává: „Je to proto, že tryskové motory a díly raket vyrobené z GRX-810 sníží provozní náklady tím, že vydrží déle a zlepší celkovou účinnost spalování.“ Mezi výzkumné vývojové týmy patří týmy z Glennova, Marshallova a Amesova střediska, nebo Ohio State University, kde se naposledy testovaly 3D tištěné části raketových motorů. NASA vyvinula mnoho technologií, které řeší výzvy kosmického průzkumu, zlepšují naše chápání rodné planety a nebo vylepšují letecké cestování. Prostřednictvím patentových licencí a dalších mechanismů poskytla NASA více než 2 000 technologií společnostem, které z nich vyvinuly produkty a řešení podporující americkou ekonomiku.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/grc-2023-c-02399.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/alloy_grx-810_combustor.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/04/grc-2023-c-02309.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/grc-2023-cm-0185.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
1 rok před

Už zkoušeli z toho tisknout v kosmu? Tohle bude jistě základ pro náhradní díly při misích mimo oběžnou dráhu Země

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Kamil

Mám pocit, že 3D tiskárna na tomto principu ještě na oběžné dráze nebyla. ESA sice vynesla na ISS 3D tiskárnu pracující s kovem, ale ta využívá tisk ze struny a nikoliv z prášku. Na základě dostupných informací si myslím, že výroba z této slitiny ještě nebyla v praxi na oběžné dráze vyzkoušena.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.