sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová jména na stanici Gateway

Evropská kosmická agentura oznámila nová označení svých hlavních příspěvků k projektu kosmické stanice Gateway, která se stane první kosmickou stanici obíhající kolem Měsíce. Gateway bude podporovat nejvzdálenější výpravy lidí, jaké zatím proběhly. Stanice bude sloužit jako základna pro vědecký průzkum meziplanetárního kosmického prostředí. Budou na ní umístěny demonstrátory důležitých technologií a nejrůznější experimenty. Zároveň má Gateway představovat jakýsi „základní tábor“ pro podporu výprav mířících k povrchu Měsíce, ale i někam dále.

Logo Lunar I-Hab
Logo Lunar I-Hab
Zdroj: https://www.esa.int

ESA do tohoto mezinárodního projektu poskytne tři klíčové prvky, které se dříve označovaly pracovními anglickými názvy I-Hab, ESPRIT Refuelling Module (ERM) a ESPRIT HALO-Lunar Communication System (HLCS). Nyní došlo k jejich přejmenování na srozumitelnější a veřejnosti bližní názvy Lunar I-HabLunar ViewLunar Link.

Modul dříve známý jako I-Hab dostal ke svému názvu ještě přídomek Lunar, takže vznikl Lunar I-Hab. Změna má zdůraznit, že jde o misi zaměřenou na Měsíc. Přetlakový obytný modul má za úkol poskytnout astronautům navštěvujícím Gateway nezbytné ubytovací kapacity. Bude zde ale prostor také pro provádění vědeckých experimentů, nebo dokovací porty pro připojení kosmických lodí. Společně s americkým modulem HALO (Habitation and Logistics Outpost) poskytne Lunar I-Hab dostatek prostoru pro až tříměsíční pobyt čtyřčlenné posádky.

Logo Lunar View.
Logo Lunar View.
Zdroj: https://www.esa.int

Zbývající dva evropské projekty pro stanici Gateway prošly mnohem výraznější změnou názvu. Modul ESPRIT pro doplnění pohonných látek (zkráceně ERM) dostal nové jméno Lunar View, což má představovat poctu jedinečné součásti tohoto modulu – jeho oknům, která nabídnou astronautům jedinečné výhledy do vesmíru, ale také na lunární povrch. Společně s poskytnutím dokovacích portů pro kosmické lodě bude tento modul sloužit pro doplňování pohonných látek do nádrží stanice, ale i přesunu nákladů na stanici a v neposlední řadě bude fungovat i jako skladovací prostor.

Komunikační systém HLCS (HALO-Lunar Communication System) byl přejmenován na Lunar Link, aby se více oslavila nenahraditelná role tohoto systému v komunikaci stanice Gateway. Lunar Link má usnadnit komunikační činnosti mezi stanicí a kosmickými loděmi, landery, astronauty i sondami na povrchu Měsíce či na jeho oběžné dráze. Tento systém bude umístěn na americkém modulu HALO.

Logo Lunar Link.
Logo Lunar Link.
Zdroj: https://www.esa.int

Stavby stanice Gateway se dočkáme už v tomto desetiletí. Stanice vznikne jakožto součást programu Artemis v rámci mezinárodní spolupráce mezi NASA, ESA, JAXA, MBRSC (Spojené Arabské Emiráty) a CSA.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26011614-1-eng-GB/Gateway_and_the_Moon.jpg
https://www.esa.int/…/26012360-1-eng-GB/Gateway_Lunar_I-Hab_logo.png
https://www.esa.int/…/26012667-1-eng-GB/Gateway_Lunar_View_logo.png
https://www.esa.int/…/26012855-1-eng-GB/Gateway_Lunar_Link_logo.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
7 měsíců před

Zeptám se tady, i když je to trochu off topic: lunární koordinovaný čas. Včera mě hodně zaujalo, že NASA dostala za úkol ho vytvořit. Milión otázek. Proč je potřeba? Jaký čas panuje na Měsíci teď? Co znamená to „vytvoření“ lunárního času? Budou na Měsíci atomové hodiny, které ho budou skutečně tvořit?
Předpokládám, že LTC bude něco jako je UTC pro Zemi. Jaký vztah mezi UTC a LTC bude? V čem si budou podobné a v čem lišit? Bude o těch časech článek?
Vypadá to, že oproti i velmi dobrým sci-fi, při skutečném příletu lodi zazní příkaz „přecházíme z UTC na LTC“ nebo něco podobného

Petr Scheirich
Petr Scheirich
7 měsíců před
Odpověď  Kamil

Můžu doporučit tento článek (k přečtení, nebo k překladu pro Kosmonautix), který na některé tyto otázky odpovídá docela populární formou:

https://www.nature.com/articles/d41586-023-00185-z

Dušan Majer
Dušan Majer
7 měsíců před
Odpověď  Petr Scheirich

Díky za odkaz. Myslím, že bych ho asi mohl přeložit.

Kamil
Kamil
7 měsíců před
Odpověď  Petr Scheirich

Díky. Koukám, že mám asi rok zpoždění, protože některé úvahy z článku mě napadly až včera. Třeba jestli má smysl vytvářet na Měsíci časová pásma

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.