Již po několikáté odložený start rakety Falcon 9 s družicemi WorldView Legion z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii se opět neuskutečnil a tak možnost na další česky komentovaný přenos přichází až teď. O start se má opět pokusit Falcon 9, ovšem tentokrát s družicemi evropského navigačního systému Galileo, které byly dříve vynášeny pomocí raket Sojuz a Ariane 5. Ovšem kvůli výraznému zpoždění vývoje rakety Ariane 6, invazi Ruska na Ukrajinu, která měla za následek přerušení spolupráce Ruska a Evropy a potřebě vynášet další družice této konstelace, musela Evropa přistoupit k uzavření smlouvy se společností SpaceX. Jelikož družice navigačního systému je potřeba vynášet na vyšší oběžnou dráhu, v tomto případě na střední oběžnou dráhu s výškou 23 616 kilometrů a sklonem 56°, byl pro tento start vybrán první stupeň B1060, který jako teprve druhý poletí podvacáté, ovšem půjde také o jeho poslední let.
Závěrečný přehled:
- Čas a datum startu: 28. dubna ve 02:34 SELČ
- Startovní okno: Okamžité
- Záložní termín: 29. dubna ve 02:34 SELČ
- Místo startu: Rampa LC-39A, Kennedyho vesmírné středisko, Florida
- Raketa: Falcon 9 Block 5
- Primární náklad: Dvě družice navigačního systému Galileo
- Hmotnost nákladu: 1 603 kilogramů
- Cílová oběžná dráha: Střední oběžná dráha s výškou 23 616 kilometrů a sklonem 56° vůči rovníku
- První stupeň: Bude zahozen
Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 02:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.
Zdroje informací:
https://www.spacex.com/
https://www.elonx.cz/
https://nextspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2023/05/Galileo_satellites_pillars.jpg
Dopoledne už jsem se sice ptal na elonx.cz, ale žádnou diskuzi to zatím nevyvolalo, tak zkusím stejný dotaz i zde:
Proč bude první stupeň B1060 záměrně odhozen při své dvacáté misi zrovna u startu dvojice celkem lehkých družic Galileo? Na Wikipedii píšou “due to the performance needed to get the payload to the desired 23,616 km orbit”, ale Galilea po dvou dopravoval i Sojuz-Fregat a Ariane 5 je brala dokonce po čtyřech. To je opravdu pro Falcon 9 tak obtížné dostat družici na vysokou kruhovou dráhu? Pokud ano, nevyplatil by se SpaceX nějaký jednoduchý třetí stupeň typu Fregat? Možná by pak F9 zvládl podobné mise jako dnes FH.
Škoda, že si vybrali jednoho z rekordmanů. A dotaz mi přide taky logický.
Ano, Falcony mají opravdu „slabinu“ v podobě nepříliš výkonného horního stupně. Obtížné je to každou raketu a zvládne to i Falcon, jen si nemůže dovolit luxus navíc v podobě přistání prvního stupně.
Vámi navrhované řešení by bylo finančně náročné. Pro SpaceX je jednodušší a ekonomicky výhodnější zahodit první stupeň – zvlášť když už si své náklady odmakal.
Může být důvodem – navíc k tomu, co jste popsal – také jiná inklinace, než u jiných Galileo družic, tedy potřeba vyšší energie k vynesení?
Pokud se nepletu, tak všechny družice Galileo mají stejný sklon dráhy vůči rovníku (56°), takže tím to asi nebude.
V principu jsou dvě cesty. Buď použití motoru s vysokým specifickým impulsem (tedy LH2/LO2) aspoň pro horní stupeň (Centaur) nebo i dole (Delta IV, Ariane 5 a 6), a nebo použít jednodušší palivo (RP-1/LO2, UDMH/N2O4) a zvýšit počet stupňů (což je mimochodem hlavní ruská cesta). Falcon 9 je obdivuhodný tím, že má jen dva stupně na kerosin a úspěšně vynáší družice jak na běžícím pásu.
A jak ukázal dnešní start, bez záchrany prvního stupně a s lehkou zátěží se dostal na rychlost 10 000 km/h ve výšce 75 km. S recyklací prvního stupně není F9 vlastně ani dvoustupňová, ale spíš 1+3/4. Proti tomu Sojuz-Fregat, který taky vypouštěl dvě Galilea, je 3+1/2. Jestli budu mít čas, tak to schválně nacpu do Ciolkovského rovnice. Fakt mě zajímá, jak to vyjde.
V noci jsme byli asi všichni docela zaražení – záběry z prvního stupně a víc nic. 🙁
Nojono, utajení. Zřejmě agentura bude novými družicemi plnit i necivilní úkoly. V době ničení nevojenských cílů kamarády sdružení Stačilo (Chvatít) se není čemu divit.