sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 vynáší družice evropského navigačního systému

Již po několikáté odložený start rakety Falcon 9 s družicemi WorldView Legion z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii se opět neuskutečnil a tak možnost na další česky komentovaný přenos přichází až teď. O start se má opět pokusit Falcon 9, ovšem tentokrát s družicemi evropského navigačního systému Galileo, které byly dříve vynášeny pomocí raket Sojuz a Ariane 5. Ovšem kvůli výraznému zpoždění vývoje rakety Ariane 6, invazi Ruska na Ukrajinu, která měla za následek přerušení spolupráce Ruska a Evropy a potřebě vynášet další družice této konstelace, musela Evropa přistoupit k uzavření smlouvy se společností SpaceX. Jelikož družice navigačního systému je potřeba vynášet na vyšší oběžnou dráhu, v tomto případě na střední oběžnou dráhu s výškou 23 616 kilometrů a sklonem 56°, byl pro tento start vybrán první stupeň B1060, který jako teprve druhý poletí podvacáté, ovšem půjde také o jeho poslední let.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 28. dubna ve 02:34 SELČ
  • Startovní okno: Okamžité
  • Záložní termín: 29. dubna ve 02:34 SELČ
  • Místo startu: Rampa LC-39A, Kennedyho vesmírné středisko, Florida
  • Raketa: Falcon 9 Block 5
  • Primární náklad: Dvě družice navigačního systému Galileo
  • Hmotnost nákladu: 1 603 kilogramů
  • Cílová oběžná dráha: Střední oběžná dráha s výškou 23 616 kilometrů a sklonem 56° vůči rovníku
  • První stupeň: Bude zahozen

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 02:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://www.spacex.com/
https://www.elonx.cz/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2023/05/Galileo_satellites_pillars.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin_V
Martin_V
4 měsíců před

Dopoledne už jsem se sice ptal na elonx.cz, ale žádnou diskuzi to zatím nevyvolalo, tak zkusím stejný dotaz i zde:

Proč bude první stupeň B1060 záměrně odhozen při své dvacáté misi zrovna u startu dvojice celkem lehkých družic Galileo? Na Wikipedii píšou “due to the performance needed to get the payload to the desired 23,616 km orbit”, ale Galilea po dvou dopravoval i Sojuz-Fregat a Ariane 5 je brala dokonce po čtyřech. To je opravdu pro Falcon 9 tak obtížné dostat družici na vysokou kruhovou dráhu? Pokud ano, nevyplatil by se SpaceX nějaký jednoduchý třetí stupeň typu Fregat? Možná by pak F9 zvládl podobné mise jako dnes FH.

-gt-
-gt-
4 měsíců před
Odpovědět  Martin_V

Škoda, že si vybrali jednoho z rekordmanů. A dotaz mi přide taky logický.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 měsíců před
Odpovědět  Martin_V

Ano, Falcony mají opravdu „slabinu“ v podobě nepříliš výkonného horního stupně. Obtížné je to každou raketu a zvládne to i Falcon, jen si nemůže dovolit luxus navíc v podobě přistání prvního stupně.
Vámi navrhované řešení by bylo finančně náročné. Pro SpaceX je jednodušší a ekonomicky výhodnější zahodit první stupeň – zvlášť když už si své náklady odmakal.

Petr Kasan
Petr Kasan
4 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Může být důvodem – navíc k tomu, co jste popsal – také jiná inklinace, než u jiných Galileo družic, tedy potřeba vyšší energie k vynesení?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 měsíců před
Odpovědět  Petr Kasan

Pokud se nepletu, tak všechny družice Galileo mají stejný sklon dráhy vůči rovníku (56°), takže tím to asi nebude.

Martin_V
Martin_V
4 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

V principu jsou dvě cesty. Buď použití motoru s vysokým specifickým impulsem (tedy LH2/LO2) aspoň pro horní stupeň (Centaur) nebo i dole (Delta IV, Ariane 5 a 6), a nebo použít jednodušší palivo (RP-1/LO2, UDMH/N2O4) a zvýšit počet stupňů (což je mimochodem hlavní ruská cesta). Falcon 9 je obdivuhodný tím, že má jen dva stupně na kerosin a úspěšně vynáší družice jak na běžícím pásu.

A jak ukázal dnešní start, bez záchrany prvního stupně a s lehkou zátěží se dostal na rychlost 10 000 km/h ve výšce 75 km. S recyklací prvního stupně není F9 vlastně ani dvoustupňová, ale spíš 1+3/4. Proti tomu Sojuz-Fregat, který taky vypouštěl dvě Galilea, je 3+1/2. Jestli budu mít čas, tak to schválně nacpu do Ciolkovského rovnice. Fakt mě zajímá, jak to vyjde.

V noci jsme byli asi všichni docela zaražení – záběry z prvního stupně a víc nic. 🙁

Borin
Borin
4 měsíců před

Nojono, utajení. Zřejmě agentura bude novými družicemi plnit i necivilní úkoly. V době ničení nevojenských cílů kamarády sdružení Stačilo (Chvatít) se není čemu divit.

https://kosmonautix.cz/2024/04/27/zive-a-cesky-falcon-9-vynasi-druzice-evropskeho-navigacniho-systemu/