sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NIAC – Sny o budoucnosti #6 ALF

Agentura NASA financuje v rámci programu NIAC projekty, jejichž praktické uplatnění se nedá v blízké době očekávat. Na druhou stranu je potěšující sledovat, jakými směry by se v budoucnu mohla kosmonautika vydat. V rámci programu NIAC se setkáváme s projekty, které vypadají, jako kdyby opustily sci-fi knihy a filmy. Kdo ví, možná se u některých z nich ukáže, že tudy cesta nevede, ale i to je pokrok. U některých se však cesta ukáže a třeba za pár desítek let vznikne projekt založený na daném konceptu. Jak na tom bude projekt skrytý pod zkratkou ALF (celým názvem Add-on to Large-Scale Water Mining Operations on Mars to Screen for Introduced and Alien Life), nám ukáže až budoucnost. A teď už bude zbytek článku pokračovat přímou citací z klávesnic autorů tohoto projektu.

Podle toho, co zaznělo v roce 2019 na konferenci NASA v Carlsbadu, máme dobrý důvod se domnívat, že:

  • Život na Marsu vznikl s využitím stejných geochemických procesů jako život na Zemi.
  • Život na Marsu vydržel dodnes v ledu nízko pod povrchem, v nižších nadmořských výškách, jeskyních s přechodně tekutými solnými roztoky, což jsou prostředí, která dnes na Zemi hostí mikrobiální život.
  • Marsovský život musí využívat informační polymery (jako DNA), jelikož je darwinovská evoluce vyžaduje. Tato metoda je jediný způsob, jak se hmota může uspořádat tak, aby dala život.
  • Ačkoliv marsovská „DNA“ se může lišit (dost možná i výrazně) od chemické struktury pozemské DNA, „polyelektrolytová teorie genu“ omezuje paletu možných cizích struktur DNA.
  • Tyto struktury zajistí, že marsovská DNA může být koncentrována v marsovské vodě, dokonce i když bude silně naředěna a i když se bude marsovská DNA lišit od té pozemské.
  • Na dnešním Marsu nemohou informační polymery vzniknout bez života (na rozdíl od jiných, méně spolehlivých biosignatur, jako je metan), což zaručí, že život nebude objeven, pokud není přítomen (tedy problém falešně pozitivních výsledků). Ovšem, jak poznamenávají Rummel a Conley: „marsovská komunita není přesvědčena, že mise, která by se pokusila detekovat existující marsovský život, má vysokou prioritu“. Současné vlajkové mise NASA na Mars, odvozené z doporučení akademiků na dalších deset let z roku 2012, zahrnuje sběr starých suchých hornin, které mají být uloženy do schránek a případně dopraveny na Zemi ke studiu důkazů o minulém životě.

Úkolem tohoto projektu je změnit tento pohled a učinit tak před pilotovanou výpravou na Mars, kterou chystá NASA, Čínská národní kosmická agentura a SpaceX „do roku 2040“, „v roce 2033“ a „před rokem 2030“ podle jejich jednotlivých prohlášení. Přílet lidí bezpochyby zkomplikuje pátrání po původním životě na Marsu. Proto z pohledu astrobiologického průzkumu představují tyto plánované výpravy lidí na Mars velmi striktní hranici v pátrání po životě na neposkvrněném Marsu. Jenže pilotované výpravy také nabízejí příležitost, která stojí za využití. Pilotované výpravy na Mars využijí materiály, které se na rudé planetě nacházejí, přičemž zájem je hlavně o vodní led blízko pod povrchem. Pohonné látky (metan a kyslík) pro cestu zpět by se vyráběly z vody a atmosférického oxidu uhličitého.

Vodní led by se těžil v množství, které se počítá na desítky až stovky tun. Kromě toho, aby se maximalizovala pravděpodobnost bezpečného návratu posádky na Zemi, mají se stroje určené k těžbě mnoha tun podpovrchového ledu, dostat na místo ještě před příletem prvních lidí. Tím pádem bude vodní led vytěžený v rámci příprav na přílet lidí právem považován za extrémně velký astrobiologický vzorek – mnohem větší než suché kameny uložené v pouzdrech. Vzhledem k tomu, že vytěžený vodní led bude dodáván spolu s prachem, který se díky prachovým bouřím dostane všude, umožní tento obrovský vzorek efektivně provést vysoce citlivý průzkum celého přístupného povrchu Marsu na přítomnost života. Tento projekt v rámci programu NIAC má poskytnout agnostický hledač života, tedy systém schopný extrahovat genetické polymery (DNA) z těchto obřích vzorků vody. ALF je agnostický, jelikož využívá toho, co nás syntetická biologie naučila o omezených druzích darwinovských genetických molekul. ALF také nabízí nástroje pro částečnou lokální analýzu polyelektrolytů.

Jako přídavný systém představuje ALF pouze zanedbatelnou dodatečnou zátěž (z hlediska hmotnosti a spotřeby energie) ve srovnání s investicemi do těžby vody v plánovaném rozsahu. Ačkoli je tento přístroj malý a levný, umožní vědě přesně stanovit spodní hranici rozsahu biosféry na přístupném povrchu Marsu. A stihlo by se to dříve, než se Homo sapiens stane multiplanetárním druhem. A „multiplanetární“ je správný termín. Tento přídavný systém ALF lze použít na všech přirozených kosmických tělesech (kde se bude těžit voda) k hledání a analýze života, původního či zavlečeného, pozemského či cizího. Patří sem Europa, Enceladus, Měsíc i exotické lokality na Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/01/2024-ph-i-benner-graphic.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
1 rok před

Projekt je to zajímavý a pokud skutečně lze objevit relativně snadno stopy DNA obsažené ve vodě, pak dává velký smysl popsaná aplikace. Nicméně netuším, z čeho autoři soudí, že máme důvod se domnívat, že na Marsu život vznikl. Díval jsem se i do originální článku a i tam je formulace bez jakéhokoliv kondicionálu, ale přitom žádný relevantní důkaz či i jen náznak existence současného či minulého života na Marsu nemáme – máme jen řadu důkazů, že na Marsu v minulosti bylo lépe z pohledu podmínek života pozemského typu, to je vše. Osobně bych to tedy nepřeceňoval, přeci jen známe život jen tady na Zemi a mám pocit, že je to velká souhra náhod, že se to tady podařilo.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

U těchto projektů je potřeba zaujmout a tak se někdy můžeme setkat s tvrzeními, nad kterými minimálně pozvedneme obočí.

bobi
bobi
1 rok před

Pouze a jenom k zamyšlení, zdali by nebylo hodné a účelné podobné informace rovnou překládat do češtiny?
Např. v tomto článku Add-on to Large-Scale Water Mining Operations on Mars to Screen for Introduced and Alien Life.

PetrDub
PetrDub
1 rok před
Odpověď  bobi

Uf, tak to tedy panu Majerovi nezávidím :-). Čeština tyto slepence úplně nepoužívá, často to opisuje přes vedlejší věty, takže se to překládá blbě. Výhoda ponechání anglického názvu je v tom, že si k tomu pak případně můžeme dohledat více informací, podle českého překladu by to šlo o dost hůř. Takže za mě je lepší to nepřekládat, ale chápu, že tento názor bude ovlivněn tím, že anglicky alespoň nějak umím.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  bobi

Do češtiny se většinou snažíme překládat. Tady jsem udělal výjimku u názvu a důvody už vystihl uživatel s nickem PetrDub. Jednak ten název je sám o sobě dlouhý a jeho překlad by byl nejméně stejně dlouhý, spíše delší. Navíc u originálního názvu si může zájemce snadno vygooglit bližší informace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.