sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První raketa Angara stojí na nové rampě

První exemplář rakety Angara A5 s horním stupněm Orion dorazila na nově vybudovanou startovní rampu kosmodromu Vostočnyj. Její start je zatím naplánován mezi 6. a 10. dubnem letošního roku. „S využitím přepravního a instalačního zařízení byla raketa přepravena z montážního a testovacího komplexu a usazena na startovací rampu 1A,“ uvedla v prohlášení agentura Roskosmos. Rozhodnutí přepravit raketu a pokračovat v komplexních zkouškách na startovní rampě bylo učiněno poté, co úspěšně skončila předešlá fáze testů nové rampy, která neodhalila žádné závady.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Rozhodnutí o startu bude učiněno na základě testů rampy, které budou obnášet i raketu Angara A5,“ upřesnila agentura. „Nákladem bude hmotnostní maketa družice. Spekuluje se také o několika CubeSatech,“ uvedl na sociální síti X Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Připomeňme, že Angara je rodina nových ruských raket na kapalný kyslík a letecký petrolej, která využívá tzv. univerzální moduly URM, ze kterých může složit raketu od lehké po těžkou verzi. Nosná kapacita se tak pohybuje od 3,5 tuny (Angara 1.2) po 38 tun (Angara A5V) na nízkou oběžnou dráhu. 23. ledna ředitel Roskosmosu, Jurij Borisov, zmínil, že první start rakety Angara A5 z kosmodromu Vostočnyj je plánována na začátek dubna. Dokončení prací na rampě pro Angary by mělo znamenat začátek návrhových prací na zdejším komplexu pro rakety Amur. Je však otázka, kdy práce skutečně začnou a kdy z něj odstartuje první raketa.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://interfax.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GJl6q63WwAAF2Dn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qsTXAAEKHOn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6rAAWMAAK3Ij?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qtlX0AAVgvx?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kasan
Petr Kasan
7 měsíců před

Zatím žádný komentář, tak napíšu ten svůj: Da, charašo, mólodcy!

milantos
milantos
7 měsíců před
Odpověď  Petr Kasan

Radši žádný komentář, než tenhle a ještě gramaticky špatně.

Garion
Garion
7 měsíců před

Druhý stupeň Orion? O tom jsem asi zatím neslyšel. Při posledním startu Angary A5 v r.2020 byl druhý stupeň Briz-M a mluvilo se o novém druhém stupni Persej, ale už to mám hodně v mlze.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.