sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover VIPER má nainstalovány všechny přístroje

Tým zodpovědný za vývoj lunárního roveru VIPER usilovně pracuje na stavbě vozítka, které má brázdit povrch v okolí jižního pólu Měsíce. V současné době jsou již v jeho těle naistalovány všechny přístroje a stavba vozítka je dokončena z více než 80 %. Jde o důležitý pokrok a také ukázku toho, jak se daří posouvat projekt blíže ke startu. Celý tým je prý nadšený z toho, když vidí, jak se rover postupně skládá. Následovat budou ověřovací zkoušky, které mají posílit důvěru expertů ve schopnost roveru přečkat start, přistání i náročné prostředí, které na něj čeká u jižního pólu Měsíce.

Kupříkladu již byly sestaveny a nainstalovány nejrůznější subsystémy vozítka a proběhly i zkoušky označované jako „channelization tests“. Ty umožňují expertům potvrdit, že v rámci návrhu a sestavení systémů roveru (od základních dílů přes kabelové svazky a konektory a mechanické instalační činnosti až po software avioniky) všechna spojení fungují. Možná si teď říkáte: „To je snad jasné, že to, co jsme nainstalovali, by mělo fungovat!“, ale je důležité si uvědomit, jak složité všechny kosmické systémy jsou (a pro systémy vesmírných roverů to platí obzvlášť).

Rover VIPER je dokončen z více než 80 %.
Rover VIPER je dokončen z více než 80 %.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Například nadcházející „channelization test“ pro VIPER bude obnášet pokyn pro letový exemplář vysokoziskové antény, aby se otočila požadovaným směrem. Opravdu se pohne správným směrem a do požadované pozice? Někdy budeme muset provést ještě komplexnější testy, třeba odešleme pokyn přístroji NIRVSS, aby pořídil snímek. Je ta fotka pořízena úspěšně? Je zorné pole snímku správné? Projde snímek celou cestu přes systémy roveru až k odeslání? Tato rozhodování experti provádějí nyní, protože nechtějí později v průběhu montáže objevit žádné problémy, které by mohly vést k tomu, že by museli provést demontáž systémů za účelem nápravy.

Proto testují systémy za pochodu, aby později snížili riziko při provádění kompletních environmentálních testů. Pokud tedy vozítko po jednom z environmentálních testů nebude fungovat podle očekávání, bude jasné, že předtím fungovalo správně. To následně odborníkům pomůže rychleji vyřešit problém a zjistit, co se mohlo pokazit. Tempo, jakým tým pracuje na sestavování a kontrolách subsystémů, je v poslední době bleskové a má za sebou slušnou řádku úspěchů.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://smd-cms.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/05/viper-cdr-hero-08-lrg-jpeg.webp
https://pbs.twimg.com/media/GHcYCfLa4AAwjnp?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2024/03/06/rover-viper-ma-naisntalovany-vsechny-pristroje/