sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

„Dvojče“ teleskopu Euclid dorazilo do řídícího centra

Evropský teleskop Euclid zahájil jedinečný průzkum miliard galaxií, v rámci kterého se pokusí ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země poodhalit záhady temné energie a temné hmoty. Provoz observatoře řídí týmy ze střediska ESOC, kteří k teleskopu posílají pokyny a stahují data i systémové informace, aby se ujistili o dobrém stavu a fungování Euclidu. Tyto týmy při diagnostice a řešení potíží teleskopu spoléhají na jedinečný zkušební exemplář označovaný jako model avioniky, na kterém si mohou vyzkoušet postupy i softwarové aktualizace ještě předtím, než je provedou na skutečné kosmické observatoři.

Přesun modelu avioniky teleskopu Euclid do střediska ESOC.
Přesun modelu avioniky teleskopu Euclid do střediska ESOC.
Zdroj: https://www.esa.int/

Model avioniky je po elektronické stránce věrnou kopií elektroniky avioniky teleskopu Euclid. Toto označení se používá pro zařízení, hardware a software na kosmickém teleskopu, které umožňují jeho ovládání ze Země, včetně řízení pohonu, orientace, komunikace, počítačů a navigace i vědeckých přístrojů. Model avioniky Euclidu vznikl u výrobce skutečné observatoře, tedy ve firmě Thales Alenia Space v italském Turíně a nedávno byl doručen do střediska ESOC v německém Darmstadtu.

Tým řízení letu mise Euclid má nyní přímý přístup k plně funkční replice útrob teleskopu,“ říká Micha Schmidt, manažer provozu observatoře a dodává: „Model avioniky již svůj význam pro misi prokázal. Intenzivně byl využíván během fáze zavádění Euclidu do provozu, když se na něm prověřovala bezpečnost a účinnost kriticky důležitých aktualizací senzorů jemného řízení orientace a dalších částí palubního softwaru na Zemi před jejich odesláním ke kosmické observatoři.“ Tým zodpovědný za řízení letu nyní prochází tréninkovou fází, ve které se učí, jak používat a udržovat model avioniky Euclidu, který ve středisku ESOC zůstane až do konce mise.

Model avioniky teleskopu Euclid.
Model avioniky teleskopu Euclid.
Zdroj: https://www.esa.int/
Pracovníci střediska ESOC se seznamují s modelem avioniky kosmické observatoře Euclid.
Pracovníci střediska ESOC se seznamují s modelem avioniky kosmické observatoře Euclid.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…Euclid_s_twin_arrives_at_mission_control_-_front_view.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_s_twin_arrives_at_mission_control_-_arrival.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_s_twin_arrives_at_mission_control_-_side_view.jpg
https://www.esa.int/…/Euclid_s_twin_arrives_at_mission_control_-_training.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.