sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Nova-C přistává na Měsíci

Lander Nova-C Odysseus čeká krátce před půlnocí vyvrcholení mise IM-1. Ve 23:30 SEČ by totiž měl dosednout do kráteru Malapert A u jižního pólu Měsíce. Pokud se mu to podaří, stane se firma Intuitive Machines první soukromou společností, jejíž výtvor přistál na Měsíci. V minulosti už tady podobné pokusy byly, ale zatím se to žádné soukromé firmě nepodařilo. Tuto atraktivní událost Vám nabídneme v rámci živě a česky komentovaného přenosu, ale kromě toho v tomto článku najdete také psaný online přenos, abyste byli informováni i v případě, že nebudete moci sledovat video.

EDIT: 22. února 20:40
Náš přenos spustíme zhruba 25 minut před přistáním, tedy okolo 00:00 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://twitter.com/int_machines?lang=cs
https://www.intuitivemachines.com/im-1

Zdroje obrázků:
https://danielmarin.naukas.com/files/2024/02/Captura-de-pantalla-49.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kasan
Petr Kasan
6 měsíců před

Děkuji za dnešní Živě a česky!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Petr Kasan

Díky za sledování. 😉

Josef Somik
Josef Somik
6 měsíců před

Díky za komentovaný přenos pane Majer.
Dnes to byl pro vás asi perný den. Viděl jsem vás v České televizi a slyšel zde i v Českém rozhlase. Díky za tuhle práci kterou děláte.
Jinak, když jsem viděl na co se někteří jedinci ptají v chatu, tak obdivuji vaše nervy a vytrvalost se kterou jim odpovídáte.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Josef Somik

Díky za sledování! Ano, nejprve ČT, pak cesta na přednášku do Prostějova, po příjezdu vstup na CNN Prima, pak přenos a nakonec ještě vstup do ČRo. 😀 Prostě se to pěkně sešlo. 🙂

pidzej78
pidzej78
6 měsíců před
Odpovědět  Josef Somik

Kdyby to zajímalo i další fanoušky, tak aby to nemuseli hledat podobně jako já, tak prozradím, že Dušan vystoupil v pořadu Studio ČT24, najdete to přes iVysilani /Zpravodajství/Studio ČT24 a tam najděte datum 22.2., ale pozor, je tam několik videí z tohoto data, takže si najděte to video, které má v popisku „Přistání komerční sondy na Měsíci“ (aktuálně je to čtvrté video odshora), reportáž začíná v čase T: 8:00 min. Co se týče ČRo, tam bylo moje hledání bohužel neúspěšné, tam je tolik stanic a tolik relací během noci, že jsem to prostě nedokázal dohledat, třeba nám to tady Dušan prozradí sám .)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  pidzej78

Bylo to dnes ráno v 1:10 do pořadu Noční Radiožurnál (nebo tak nějak – bez záruky).

Paslik
Paslik
6 měsíců před

Dobrý den,
mohu se prosím zeptat zda rotace modulu v této sekvenci je normální? Připadá mi že není ustálený ve směru k měsíci. Díky https://x.com/__MR_R080T/status/1760864525169918000?s=20

Josef Somik
Josef Somik
6 měsíců před
Odpovědět  Paslik

Modul musí být ustálený ve správném směru jen když provádí motorické manévry. Zbytek času letí setrvačností a jeho orientace v prostoru je dána spíše termálními nebo telekomunikačními požadavky. Předpokládám, i vzhledem ke kryogenním pohonným hmotám, že modul při přeletu k Měsíci byl uveden do pomalé rotace, aby se „opékal na Slunci“ rovnoměrně a nedocházelo v jeho konstrukci k velkým teplotním rozdílům.
Takže nejspíš ano, ta rotace v té videosekvenci je normální.

Paslik
Paslik
6 měsíců před
Odpovědět  Josef Somik

Děkuji moc za vyčerpávající odpověď ! 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Paslik

Ta odpověď byla velmi správná já jen doplním, že daná sekvence je velmi výrazně zrychlená (což je vidět z toho, jak rychle se vzdaluje Země). V reálu byl pohyb výrazně pomalejší. 😉

Honzax
Honzax
6 měsíců před

Dnes jsem bohužel nemohl sledovat přenos živě, tak alespoň teď ze záznamu. Moc díky za výborný komentovaný přenos!
A smekám před Dušanovou trpělivostí u některých komentářů. Sam bych ji neměl.. 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Honzax

Díky moc za sledování. 😉

Radek V.
Radek V.
6 měsíců před

Tak nevím. Pořád nic. Žádné fotky, žádné novinky. Všichni v USA spí? Nebo mají problémy a snaží se alespoň něco zachrínit?

Tinukedaya
Tinukedaya
6 měsíců před
Odpovědět  Radek V.
Cilek
Cilek
6 měsíců před

Přes 30 km/h svisle a 10 km/h vodorovně?
To se nedivím, že to zakoplo.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Cilek

Pardon, spletl jsem jednotky, nejsou to m/s, ale km/h. Opravil jsem to.

Spytihněv
Spytihněv
6 měsíců před

Podle různých náznaků se dalo předpokládat, že ten oznámený vzpřímený postoj nebude realitou. Pokud tedy box s uměleckým dílem (což je těch 125 koulí Moon Phases) míří k povrchu, znamená to, že deployer s Eagle Cam trčí směrem vzhůru a pokud to půjde, tak doufám, že ji vypálí a mohli bychom krásně vidět přesnou polohu landeru.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Spytihněv

Ano, odhození by v dalších dnech mohlo přijít.

Borin
Borin
6 měsíců před

Vypadá to že poměr výška ku šířce volený u posledních landerů šťastný není. Technologie přistání a zamýšlené polohy ve složitém terénu nevychází.
Stále očekávám zveřejnění snímků z kvalitních kamer teď po přistání. EagleCam modul je údajně ještě připojený.
Čerpal jsem z https://www.cbc.ca/news/science/odysseus-lander-moon-1.7123958
…kde připouštějí i ulomení nohy.

entes
entes
6 měsíců před

Stále žádné fotky. Skoro jako by kamera nefungovala nebo byla ve špatné pozici.
Není to už divný?
Sice vědecká data jsou jedna věc, ale musí si být vědomi významu fotek pro veřejnost a sponsory.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  entes

Zřejmě je to dáno velmi nízkou přenosovou rychlostí. Pak je logické, že mají přednost „číselné údaje“ s mnohem menším datovým objemem než velká fotka. Ale i té bychom se měli dočkat. Dokonce má být odhozen i EagleCam.

entes
entes
6 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Doufám, akorát jsem si myslel, že měsíc je dost „blízko“ na rychlejší přeno. A taky, že když mají kamery s vysokým rozlišením tak s nějakou rozumnou přenosovou kakacitou počítat museli.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  entes

Jasně, počítali s vyšší přenosovou rychlostí, ale tu není možné použít, protože lander leží na boku. Jsou proto odkázáni jen na anténu pro nízkorychlostní přenos.

peret
peret
6 měsíců před

Dobrý den, nevím jestli jsou na měsíčních pólech oblasti kde delší dobu slunce nezapadá, a je vhodná pro umístění sondy s delší životností.

Spytihněv
Spytihněv
6 měsíců před
Odpovědět  peret

Rozhodně ano. Dokonce bych řekl, že na okrajích kráterů by se mohla najít místa osvětlená nonstop.

igi2
igi2
6 měsíců před
Odpovědět  Spytihněv

Presnejšie na vrcholoch kopcov v polárnej oblasti, tzv. peaks of eternal light. A voda zas na dne kráterov tamtiež.

Josef Somik
Josef Somik
6 měsíců před

Co se týká zveřejnění fotografií při a po přistání, tak je tu ještě možnost, že se prostě nepovedly, proto není co zveřejňovat. Třeba nejsou správně zaostřené, nebo jsou přesvětlené či naopak tmavé.

Jinak, kdybych to přistání modulu měl hodnotit jako potencionální zákazník, tak bych nechtěl, aby moje přístrojové vybavení spočinulo na povrchu Měsíce v neplánované poloze, když jsem tolik zaplatil.
Ty informace z tiskovky o tom, že modul funguje, je tak trochu z nouze ctnost.
Sice je pravda, že přistání bylo měkké, modul vysílá data, takže to lze zapsat do historie jako úspěch.
Ale přiznejme si pravdu, z technického hlediska se přistání prostě nepovedlo.
To co se s modulem stalo, nebylo v plánu. Docela mě vyděsily i ty hodnoty vertikální a horizontální rychlosti při přistání. Dalo by se to přirovnat dopadu kabiny Crew Dragon na padácích do moře – jak to hezky šplouchne.
Je zajímavé, že i po 50ti letech nejsou počítače tak dobrými piloty, jako třeba Pete Conrad nebo Alan Shepard. https://www.youtube.com/watch?v=WUXm5yM9-Js

Rozhodně ale držím týmu Intuitive Machines palce, ať vytěží z této mise maximum a budu se těšit a fandit, ať se jim další mise povedou na výbornou.
Někdo musí jednou dokázat udělat z dopravy nákladu na povrch Měsíce rutinu. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Josef Somik

Většině palubních přístrojů / nákladů ta nezvyklá orientace nevadí.

PetrDub
PetrDub
6 měsíců před
Odpovědět  Josef Somik

S Vaším hodnocením v zásadě souhlasím, ale musím upozornit, že se přistávalo de-facto s experimentálním systémem pomocí lidaru. Primárně mělo být navedení na přistání řešeno pomocí laseru, který by možná dával přesnější informaci o aktuální výšce nad „zemí“ a modul by pak, doufám, dosedl měkčeji, což by zase zvýšilo šanci, že zůstane stát ve vzpřímené poloze. Jinými slovy bych si netroufl úplně tvrdit, že je to o pilotních schopnostech, ale myslím, že to spíše bude o vstupních datech. A přeci jen oči astronautů jsou/byly dobré senzory 🙂

vilous
vilous
6 měsíců před

Leží mi v hlavě, proč se aktuální poloha landeru odvozuje od umístění paliva nebo úhlu osvětlení panelů. Vždyť snímač naklonění ve všech osách má každý mobil a i v šestinové gravitaci ba se nejednalo o nic složitého.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  vilous

Těžko soudit. Možná firma danému senzoru po převrhnutí nedůvěřuje.

Spytihněv
Spytihněv
6 měsíců před

Byla už zveřejněna nějaká data kromě informace, že „komunikace probíhá“? Je mi jasné, že přenosová rychlost je asi díky poloze nízká, ale přece jen bych očekával alespoň něco málo z přístrojů na palubě.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  Spytihněv

U přístrojů si myslím, že nejde jen o stažení, ale také o interpretaci dat a to může podle komplexnosti trvat i týdny.

kolemJdouci
kolemJdouci
6 měsíců před

Ahoj,
třeba někdo uvítá automatický přepis
z tiskové konference NASA a Intuitive Machines z 23. 2. 2024
NASA News Conference on Intuitive Machines’ First Lunar Landing
Dva soubory, originál anglicky a automatický neupravený Google český překlad.
viz:
https://www.filemail.com/d/cilyzehqiruhbdo
Pozor možnost stahování pouze cca 6 dní.
Volně k použití, k úpravě, ….

Dušan Majer
Dušan Majer
6 měsíců před
Odpovědět  kolemJdouci

Díky moc. 😉

https://kosmonautix.cz/2024/02/22/zive-a-cesky-nova-c-pristava-na-mesici/